Új lehetőség a súlyos szívelégtelenség ellátására

Világszínvonalú Szívelégtelenségi és Szívtranszplantációs Iintenzív Részleg átadása a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjában

Az elmúlt évek során országos szintű kezdeményezés indult a szívelégtelen betegek szervezett ellátására. A járóbeteg ellátás keretében megkezdődött az országos szívelégtelenség ambulancia hálózat kiépítése. Emellett a súlyos szívelégtelenség kórházi ellátása is jelentős fejlődésnek indult. A szívelégtelen betegek kezelése egy hosszú távú program, melynek végén a szívátültetés áll. Magyarországon egy felnőtt szívtranszplantációs centrum működik. Idén eddig 9 szívátültetést végeztek a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikai Tömbjében.

A fokozatosan romló állapotú szívelégtelen betegek egyetlen terápiás lehetősége a szívátültetés. Amíg egy súlyos állapotú beteg új szívet kaphat, a vérkeringés fenntartására gyógyszeres kezelésre van szükség. Ha a betegek állapota ennek ellenére nem javul, külső keringés-támogató eszközös kezelésre kerülhet sor. A szív munkáját ilyenkor kisméretű pumpák segítik, csökkentve a terhelést. A keringés-támogató eszközök alkalmazásával időt lehet nyerni, hogy a beteg stabil állapotban kerülhessen a szívátültetésre. Egy súlyos állapotú beteg felkészítése a szívtranszplantációra jelenti a legnagyobb kihívást a betegek és az orvosok számára is. Egy ilyen, a végstádiumú szívelégtelen betegek és a szívátültetésen már átesett betegek kezelésére alkalmas 8 ágyas Szívelégtelenségi és Szívtranszplantációs Intenzív Részleg nyílt meg a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikai Tömbjében május 22-én. A megnyitón ünnepi beszédet mondott Dr. Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora, Dr. Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár és Prof. Merkely Béla, a Városmajori Klinikai Tömb elnöke.

A Semmelweis Egyetem kiemelt feladatként kezeli a szívtranszplantációs program sikerét, és folyamatosan biztosítja a legmagasabb szintű betegellátáshoz szükséges eszközöket és feltételeket. A több mint százmillió forint értékű felújítással újonnan kialakított, világszínvonalú szakmaspecifikus intenzív osztály létrejöttéhez a Semmelweis Egyetem vezetése jelentős anyagi és szervezésbeli támogatást nyújtott.

A magyar szívtranszplantációs program eredményessége megfelel a nemzetközi eredményességi mutatóknak. Az elmúlt húsz év során 217 beteg esett át szívátültetésen és újszíves betegeinknek többsége még ma is jó életminőségben él. A transzplantációs program sikerét mutatja, hogy a civil szervezetek is támogatják. A Szív a Szívért Alapítvány az új Szívelégtelenségi és szívtranszplantációs Intenzív Részleg megnyitása alkalmával egy jelképes ajándékkal köszönte meg az orvosok és ápolószemélyzet munkáját.

Budapest, 2012. május 22.