Semmelweis Egyetem Egészségipari és
Biotechnológiai Science Park

A világ legjobb felsőoktatási intézményeit rangsoroló listákon előkelő helyet elfoglaló Semmelweis Egyetem stratégiai célkitűzése, hogy az oktatási és tudományos felkészültségére alapozva Közép-Kelet Európai régióban az egészségipar területén innovációs irányadó központtá váljon.

A Semmelweis Egyetem számos intézménye történetileg az Üllői út mentén létesült, így évtizedek óta erőteljesen kapcsolódik Józsefvároshoz. Az egymáshoz közel található Klinikák kiváló intézeteire és szakembereinek tudására támaszkodó új kutató központ megvalósítása összekapcsolódik Józsefváros fejlődésével azáltal, hogy egy meglévő tömb rehabilitációját is elősegíti.

A Science Park programjában a Kőris utca – Diószegi utca – Dugonics utca – Kálvária utca által határolt 145-ös tömb foghíj-telkein, illetve a bontásra érett kisebb épületek helyén 4 új kutatóépület és egy jelentős méretű, a közösség által is használható belső park megvalósítása szerepel. A fejlesztés meghatározó mértékben segíti elő a teljes tömb mai korhoz illeszkedő rehabilitációját.

A Science Parkban olyan, a Semmelweis Egyetem saját készségein és tudásán alapuló tudományos és innovációs fejlesztések létesülnek, amelyek felgyorsíthatják az ország és a régió egészségipari és biotechnológiai fejlődését, ezzel hozzájárulva a magasan képzett munkaerő megtartásához is.

Józsefváros és a Semmelweis Egyetem előzetes egyeztetései alapján a tömbrehabilitáció eredményeként egy nyitott, átjárható, zöldfelülettel gazdagított tömbbelső alakul ki. A Science Parkba tervezett, az orvostudomány és a biotechnológia élvonalbeli tudását befogadó központ a virtuális valóság és a mesterséges intelligencia gyakorlati megismerését is elő fogja segíteni   a városrész általános és középiskolai oktatása számára.

A Semmelweis Egyetem hosszú és alapos előkészítés nyomán fogadta el a fejlesztés programját, mely alapját képezte a most bemutatásra kerülő építési engedélyezési szintű terveknek.

A Science Parkba települő fő funkciók, kutatási célterületek:

  • hálózati / digitális orvostudomány és adat vezérelt egészségügy – a hálózatelmélet erejére támaszkodva és az egymástól távol eső tudományterületek együttműködésének segítségével megérthetők például a szív- és érrendszeri betegségek vagy a daganatos betegségekben szerepet játszó bonyolult molekuláris biológiai folyamatok. Ezért a hálózati medicina kulcsszerepet játszhat az eddig gyógyíthatatlannak tartott betegségek megelőzésében, diagnosztizálásában és a gyógyításában. Az adat vezérelt egészségügyben lehetővé válik az orvosok számára, hogy pontosabb diagnózisokat állítsanak fel, előre jelezzék az egészségügyi kockázatokat, célozottabb, személyre szabott kezelési tervez dolgozzanak ki a betegek számára.
  • gyógyszerfejlesztés, fejlett gyógyszeres terápiák – a Science Parkban folyó munka célja, hogy megsokszorozza a bejelentendő gyógyszerszabadalmak számát.
  • orvostechnikai eszközfejlesztés – a Science Park célja olyan egyedülálló kompetencia központ létrehozása, amely felkarolja az innovációk kidolgozását és piacra jutását.

Látványtervek