Elérte legmagasabb pontját az egyetem herceghalmi telephelyén a Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium (NKL) projekt keretében épülő új laboratórium. Az ez alkalomból szervezett bokrétaünnepségen mondott köszöntőjében dr. Merkely Béla rektor a csaknem 2,2 milliárdos, döntően hazai forrásból megvalósuló fejlesztést az NKL projekt csúcsberuházásának nevezte.


„A Semmelweis Egyetem herceghalmi telephelye több mint egy évtizede ad otthont Kísérletes Kardiológiai és Sebészeti Műtéttani Tanszékünk George Berci Sebészeti Oktató és Kutató Laboratóriumának. A mostani, csaknem 2,2 milliárdos, döntően hazai forrásból megvalósuló fejlesztés nagyon jelentős lépés az egyetemi oktatási és kutatási projektek között, hiszen itt valósulhat meg a jövő generációjának sebészeti és a kardiovaszkuláris kísérletes képzése. Ez a Nemzeti Szívprogram folytatásaként megvalósuló Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium (NKL) projekt csúcsberuházása” – fogalmazott a bokrétaünnepen elmondott köszöntőjében dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.

Mint kiemelte, a Semmelweis a világ legjobb 300 egyeteme közé tartozik, igazi európai tudáscentrum, a cél pedig, hogy 2030-ra bekerüljön a világ top 100 egyeteme közé. Mindez azt szolgálja, hogy a legjobb orvosokat, egészségügyi szakdolgozókat képezzük, és tudományos teljesítményünk a nemzetünk motorja legyen, akár az egészségügyi innováció területén is – hangsúlyozta a rektor hozzátéve, hogy a most készülő beruházás egy újabb lépés e vízió megvalósítása felé, hiszen jelentősen növeli és modernizálja a Semmelweis Egyetem oktató és kutató kapacitását.

A herceghalmi intézmény nemcsak a rezidens- és a szakorvosképzésben, hanem a graduális képzésében is kiemelt szerepet játszik. Itt egy valódi sebészeti skill és core laboratórium jön létre, ami különlegesen fontos a jövő orvosképzésében – húzta alá dr. Merkely Béla. Mint rámutatott, a telephely a kardiovaszkuláris kísérletes kutatómunkának is az egyik bázisát fogja képezni, ami a hazai szív- és érrendszeri halálozási és megbetegedési mutatók ismeretében kiemelkedő jelentőségű.

Kitért ara is, hogy az NKL projekt keretében egyebek mellett választ keresnek a donorszív hatékony konzerválásának lehetőségeire, a szívelégtelenség kezelésének terápiás fejlesztéseire, és az érelmeszesedés okozta szívbetegség területén is fontos megállapításokat terveznek. Beszéde zárásaként a rektor megköszönte a kivitelező cégnek, az egyetemi munkatársaknak és Herceghalom polgármesterének a beruházás érdekében végzett munkáját.

Galéria

7kép

Dr. Lengyel László, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnökhelyettese ünnepi beszédében a nemzeti laborok utánpótlás-nevelésében betöltött szerepét emelte ki, hozzátéve, hogy a jó kutatás mindig piacképes. Tehát érdemes a minőséget minden értelemben megtartani, mert a minőségi kutatásra, a minőségi eredményekre mindig van kereslet – fogalmazott az elnökhelyettes.

Ez a projekt nemcsak a tudományos életnek, de Herceghalomnak is kiemelten fontos, és nagyon büszkék vagyunk rá, hogy mi adhatunk otthont ennek a létesítménynek – jelentette ki Csizmadia Zsuzsanna polgármester, megköszönve a fejlesztők és a beruházók munkáját, valamint a közösség támogatását. A laboratóriumban dolgozó csapatnak sikeres kutatásokat, eredményes együttműködéseket, áttörő felfedezéseket és jó kutatómunkát kívánt, megerősítve, hogy az önkormányzat a továbbiakban is minden támogatást megad annak érdekében, hogy ez a kutatóhely olyan legyen, amilyennek megálmodták.

Az építőiparban mindig különleges pillanat, amikor egy épület eléri a legmagasabb pontját, és kitűzhetjük a bokrétát – mondta Sipos Tamás, a kivitelező Fehérép Kft. ügyvezetője. Az építkezés az ütemtervnél is gyorsabban halad, ami az önkormányzat, a megrendelő, az egyetem helyi képviselői, a műszaki ellenőrök és a kivitelezésben résztvevők példaértékű együttműködésének köszönhető – emelte ki Sipos Tamás, megemlítve, hogy eddig 600 tonna betont, 110 tonna betonacélt építettek be az épület vázába, amire összesen 30 tonna hengerelt acélszerkezet kerül majd. Az ünnepség zárásaként a kivitelezők bokrétát tűztek az épület legmagasabb pontjára.

A herceghalmi bővítést és rekonstrukciót is magában foglaló beruházás eredményeként az eddigi hasznos alapterület négyszerese áll majd rendelkezésre az oktatásra és kutatásra. A felszereltség és az infrastruktúra is sokkal modernebbé válik, lesz lehetőség például robotsebészeti beavatkozásokra és röntgenátvilágításra is. A megújult infrastruktúra core laboratóriumként működik majd, az egyetemi használaton felüli kapacitásokat kutatás-fejlesztési szolgáltatásként értékesítik. A 2,2 milliárdos bővítést döntően hazai forrásból, kisebb részben az RRF -2.3.1.-21-2022-0003 számú pályázatból finanszírozzák. A fejlesztés a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Juhász-Nagy Sándor Tudományos Kutatólaboratóriumát is kiszolgálja, amely az egyik fő helyszíne az NKL projektnek.

Szepesi Anita
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

 

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.