Folyamatosan pályázhatnak a hallgatók a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében egy hónapos vagy akár annál rövidebb külföldi tanulmányutakra, továbbá akár öt hónapig terjedő kutatási ösztöndíjakra, míg például a hosszú távú szakmai gyakorlatra és diploma utáni szakmai gyakorlatra vonatkozó mobilitások esetében március 20-án nyílnak meg a pályázati lehetőségek. Az egyetem vezetése kiemelten támogatja, hogy mindenki töltsön valamennyi időt külföldön, majd a sokszor új szemléletet is adó nemzetközi tapasztalatokkal térjen haza. A Pannónia Ösztöndíjprogram az oktatóknak és más munkatársaknak is kínál lehetőségeket képzési, kutatási és oktatási célú mobilitásokra, amelyek keretében – csakúgy, mint a hallgatók esetében – konferenciákon való aktív részvételre is lehetőség nyílik.

„A rövid és hosszú távú mobilitási lehetőségeket egyaránt biztosító Pannónia Ösztöndíjprogramnak köszönhetően a hallgatók részt vehetnek olyan, akár 12 hónapig terjedő tanulmányi mobilitási programokban, amikre korábban az Erasmus+ kínált lehetőséget, ugyanakkor előbbi ennél is lényegesen tágabbra nyitja a választékot. Nemcsak Európa, hanem a világ szinte bármely országa lehet úti cél, rövid távú, akár két naptól egy hónapig terjedő mobilitására is lehetőség nyílik, újdonságnak számít a kutatási célú mobilitás (2-30 nap vagy 2-5 hónap) és a konferenciákon való aktív részvétel, előadás támogatása” – hangsúlyozta dr. Hermann Péter oktatási rektorhelyettes.   

Folyamatosan lehet pályázni a hallgatóknak rövid távú és kutatási célú mobilitásokra, a munkatársaknak pedig a képzési, kutatási és oktatási célú utakra, valamint mindkét célcsoportnak a konferenciákon való aktív részvételre.

Vannak azonban olyan ösztöndíjlehetőségek, amelyek esetében határidőhöz kötött a jelentkezés. Ilyen egyebek mellett a hosszú távú szakmai gyakorlat és a diploma utáni szakmai gyakorlat, amelyek esetében március 20-án nyílik meg a pályázási lehetőség. Fontos, hogy a jelentkezés első lépéseként online regisztráció szükséges, amelyet 2025. március 20. és április 22. között kell megtenni.

A szakmai program keretében kiutazó hallgatók legalább 2 hónapot tölthetnek el egyetemen illetve kórházban vagy egyéb egészségügyi intézményben. A hosszú távú szakmai gyakorlatot leginkább utolsó évre szokták igénybe venni a hallgatók, így például az orvostanhallgatóknak ötödévben kell pályázni. A hallgatók a diploma utáni szakmai gyakorlat támogatására az utolsó tanulmányi évükben nyújthatják be a jelentkezésüket, és az abszolválást követően 12 hónap áll rendelkezésükre a gyakorlat megvalósítására.

A Pannónia Ösztöndíjprogram elindulása óta 181 mobilitási szerződést kötött a Semmelweis Egyetem (107 hallgató és 74 munkatárs esetében), ugyanakkor a keretszámok lehetővé teszik ennek fokozását.

Az egyetem Nemzetközi Mobilitási Irodájának munkatársai személyes tanácsadást is biztosítanak. Érdeklődni, valamint további tájékoztatást kérni az ösztöndíjprogramról a pannonia@semmelweis.hu címen lehet. Az iroda a Nagyvárad téri Elméleti Tömb első emeletén, a Diákcentrumban, nyitvatartási időben akár fel is kereshető.

Az egyetem vezetése határozottan támogatja, hogy mindenki töltsön legalább néhány hónapot külföldön, majd a sokszor új szemléletet is adó nemzetközi tapasztalatokkal térjen haza. Egy külföldi tanulmányút akár az egész későbbi pályát meghatározhatja

– hangsúlyozta dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, utalva saját, annak idején az ötödik évfolyam végén elnyert heidelbergi ösztöndíjára és tapasztalatszerzésére.

A 2024. június 1-jétől elérhető Pannónia Ösztöndíjprogram rövidebb, néhány hetes mobilitási programjait a rektor szerint érdemes lehet a nyári gyakorlat, vagy a hatodéves gyakorlat egy részének kiváltására fordítani. A külföldi gyakorlat elfogadásával kapcsolatban a rektor – mint mondta – a rugalmasság híve, a megszerzett tudás megfelelő számonkérése mellett. Dr. Hermann Péter oktatási rektorhelyettes ezzel kapcsolatban kitért arra: cél, hogy egyes egyetemek esetén – a kurrikulum tematikáját összehasonlítva – legyen egységesen kidolgozva a gyakorlat elfogadása.

Dr. Hermann Péter a rövid mobilitási lehetőségek kapcsán példaként említette az általa vezetett Fogpótlástani Klinika és a Helyreállító Fogászati és Endodonciai Klinika munkatársainak és TDK hallgatóinak januári bécsi továbbképzését, amelynek keretében a kerámia foghéjak tervezésének és ragasztásának legújabb technológiáit, valamint gyakorlati alkalmazásait ismerhették meg. A megszerzett ismeretek közvetlenül alkalmazhatók lesznek az oktatási és klinikai tevékenységek során is. A Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőség jelentős mértékben hozzájárult a külföldi tartózkodás költségeihez.

„A mobilitási programoknak kulcsszerepe van az egyetem nemzetközi beágyazottságának, láthatóságának és kapcsolati hálójának az erősítésében. Ma, amikor a határokon átívelő együttműködés és tudásmegosztás nélkülözhetetlen a világraszóló tudományos eredményekhez, és a rangsorokban való előrelépéshez, kiemelt jelentősége van az ösztöndíjprogramoknak. Épp ezért minden Semmelweis Polgárt bátorítok a jelentkezésre” – emelte ki a rektor.

Dobozi Pálma
Fotó: Pannónia Ösztöndíjprogram; Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.