Eddig csaknem 130-an nyertek felvételt a Harvard Medical School Semmelweis Egyetemen megvalósuló programjára, amely 2023 és 2026 között összesen három egymást követő tanévben érhető el. Az utolsó ilyen, klinikai kutatásokra fókuszáló program 2025 nyarán indul, amelyre június 18-ig várják a fiatal klinikusok, PhD-hallgatók, posztdoktori ösztöndíjasok és rezidensek jelentkezését.

Az angol nyelvű program résztvevői elmélyedhetnek a klinikai kutatások legújabb vívmányaiban és bevált gyakorlataiban, ezáltal szélesítve a kutatási módszertannal összefüggő ismereteiket, így a képzés végére magabiztosan lehetnek képesek a klinikai vizsgálatok, kutatások előkészítésére és lefolytatására, a kutatási adatok elemzésére és értelmezésére, elsajátíthatják a sikeres támogatásigénylés és a klinikai teamek vezetésének mikéntjét is.

A Harvard Medical School’s Clinical Science Scholars Program at Semmelweis University keretében a résztvevők kutatási javaslatot, ún. capstone projektet is kidolgoznak, a legjobb tíz pályamunka webináriumon, a legjobb három pedig a záró workshopon mutatkozhat be.

Dr. Drobni Zsófia a Kardiológiai Tanszék rezidense, az első, 2023-2024. akadémiai évben végezte el a programot. „Azért jelentkeztem a képzésre, mert szerettem volna tovább mélyíteni a tudásomat és új módszertani ismereteket szerezni, amelyek a kutatói munkámban és klinikai tevékenységemben egyaránt hasznosak lehetnek. Különösen vonzott a képzés gyakorlati megközelítése. A leghasznosabbnak a capstone projektet tartottam, itt egy kutatási tervet kellett kidolgozni, megírni, és létrehozni egy összefoglalót, amely nagyon hasonlít egy National Institute of Health pályázathoz szükséges vizsgálati tervhez. A témám egy randomizált vizsgálat volt, amely arra keresi a választ, hogy pitvarfibrilláló betegek esetében, amikor koronária CT-t végzünk, javíthatjuk-e a CT képminőséget béta-blokkolók adásával, amelyekkel csökkentjük a szívfrekvenciát. A projekt során többször kaptunk szakmai visszajelzést, így folyamatosan finomítani tudtam a munkámat. Általában esténként és hétvégente haladtam a videókkal és az anyagokkal. A számonkérések nem voltak nehezek, inkább segítettek abban, hogy rendszeresen haladjunk, és ne maradjunk le a tananyaggal. A program maximálisan megfelelt az elvárásaimnak, nagyon jó közösség alakult ki a képzés során, és úgy érzem, hosszú távon is megmaradnak ezek a szakmai kapcsolatok.”

A kilenc hónapos hibrid program gerincét három – egy budapesti, egy online és egy bostoni – workshop képezi, tanterve pedig öt modulba – epidemiológia, kutatásetika, biostatisztika, klinikai kutatások, valamint vezetői készségek és csapatmunka – tagolódik.

A soron következő képzés workshopjainak időpontjai:

  • 2025. július 14-17., Semmelweis Egyetem, Budapest
  • 2025. november 3-6., online
  • 2026. március 17-20., Harvard Medical School, Boston

A program most zajló, 2024-2025-ös évfolyamának résztvevője dr. Hegedüs Tamás, a Fogpótlástani Klinika klinikai orvosa, az Alumni Igazgatóság vezetője, aki egyedülálló lehetőségnek tartja, hogy Közép-Európában is elérhető a HMS képzése. „Az itt elsajátított módszertan, különösen a magas szintű biostatisztikai módszerek, mindenképpen nagy segítséget fognak nyújtani a klinikai munkám és a jövőbeli kutatómunkám során a vizsgálatok előkészítésében és kiértékelésében, a nemzetközi affiliációs kutatások végzésében. Sokan az évfolyamtársaim közül hasonló kutatási területtel foglalkozunk, így a képzés a kapcsolati háló kiépítése szempontjából is hasznos. A program vázát adó három intenzív képzési hét közötti időszakban kötelező vagy választható webináriumokkal, kvízzel vagy beadandó feladattal foglalkozunk, ez hozzávetőleg 5-6 órát vesz igénybe hetente. Hozzáférünk egy közös tudásfelülethez is, ahol a képzéshez kapcsolódó további szakirodalom is elérhető. A nemzetközi és több szakterületet reprezentáló ötfős csoportunkkal a képzés során csapatokra bontva dolgozunk, volt olyan feladat is, amikor egy feltételezett kutatási tervet kellett összeállítanunk. A mi csoportunkban rajtam kívül plasztikai sebész, pulmonológus és kardiológus résztvevők vannak, így a hangsúly valóban a kutatásmódszertan elsajátításra helyeződik, például epidemiológiai szempontokra, a célcsoport kiválasztására, a statisztikai szoftver kezelésére. Volt, amikor szabad kezet kaptunk a témaválasztásban, és arra is volt példa, hogy egy adattáblából kiindulva kellett eldöntenünk, milyen hipotetikus vizsgálatot végeznénk. A benyújtott prezentációban azt is nevesítenünk kell, hogy ki milyen területért felelt a feladat során, így a program a valódi, effektív csapatmunkára is nagy hangsúlyt helyez.” 

A Semmelweis Egyetem és a Harvard Medical School Postgraduate Medical Education együttműködési megállapodása értelmében a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány ötven Semmelweis Polgár részvételi díjának felét finanszírozza.

A programra a Harvard Medical School oldalán lehet jelentkezni szakmai önéletrajz, motivációs levél és ajánlólevél csatolásával. A jelentkezés 2025. június 18-án zárul.

További felmerülő kérdés esetén a szakmai programról a learn@hms.harvard.edu, az ösztöndíjjal összefüggésben pedig a scholarship@semmelweis.hu e-mail-címen kérhető bővebb felvilágosítás.

Szabados-Dőtsch Judit
Fotók: Kovács Attila, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem; Dr. Drobni Zsófia

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.