A EUniWell Seed Funding Program következő, nyolcadik pályázatára a jelentkezés 2025. január 20-án nyílt meg, regisztrálni március 16-ig lehet, a nyertes projektek pedig 2025 júniusában indulnak. A Semmelweis Egyetem számára a programban való részvétel nem csak az intézmény hírnevének erősítése miatt fontos, hanem azért is, mert a EUniWell Seed Funding lehetővé teszi, hogy a kiváló egyetemi oktatók, hallgatók és kutatók egy globális akadémiai közegben bizonyítsák tehetségüket. Éppen ezért bátorítanak a jelentkezésre mindenkit, aki egy nemzetközi csapat tagjaként innovatív projekteken dolgozik, így vállalva aktív szerepet a társadalmi jóllét fejlesztésében.
Munkatársaink és hallgatóink eddig is kiválóan szerepeltek a korábbi pályázatokon; nemcsak szakmai tudásukkal, hanem innovatív gondolkodásukkal és elkötelezettségükkel is hozzájárultak a sikeres eredményekhez. A mostani felhívás ismét remek lehetőséget kínál arra, hogy egyetemünk kutatási és innovációs potenciálja megmutatkozzon egy kiváló egyetemeket tömörítő európai konzorciumon belül”
– mondta el a programról dr. Pop Marcel igazgató, a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságának vezetője.
A Seed Funding Programról
A EUniWell Seed Funding Program keretében a EUniWell partneregyetemek oktatói, kutatói és hallgatói közösen dolgoznak a kiválasztott projekteken. A program célja, hogy olyan kezdeményezéseknek nyújtson anyagi támogatást, amelyek a szövetség küldetését erősítve konkrét megoldásokat kínálnak a jólléttel kapcsolatos mindennapi kihívásokra. Az elnyert forrásoknak köszönhetően a projektcsapatok tagjai szakmai tapasztalatot szereznek, bepillantást nyernek a nemzetközi együttműködések világába, és arra is lehetőséget kapnak, hogy a munkájuk eredményeit az egyetemeken kívüli szélesebb közönséghez is eljuttassák.
A program korábbi, hetedik pályázati felhívásának (SFC7) eredményeként összesen kilenc olyan projekt kapott támogatást, amelyek mindegyike a jóllét különböző aspektusaival foglalkozik; a mentális egészségtől a művészeti eszközök alkalmazásán át a pszichoaktív szerek hatásának vizsgálatáig. Külön büszkeség, hogy a sikeres projektek közül a Semmelweis Egyetem négyben is kiemelkedő szerepet vállal.
Az SFC7 győztes, egyetemi részvétellel megvalósult projektjei:
iHera
Ez a projekt a Semmelweis Egyetem hallgatói által vezetett kezdeményezés, melynek alapvető célja, hogy a premenstruációs szindróma (PMS) és a premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD) témájában növelje a tudatosságot, támogatást nyújtson és edukációs anyagokkal és interaktív képzésekkel segítse elő egy egészségesebb, empatikusabb akadémiai környezet kialakítását. A Semmelweis Egyetemről a projektben Pana Djamtorki, Tina Shahsavari, dr. Gonda Xénia, Ger Ágnes Alexandra, Gökçe Can és dr. Gecse Kinga vettek részt a Fogorvostudományi Kar, a Klinikai Pszichológia Tanszék és a Gyógyszerhatástani Intézet képviseletében.
MAT-Toolkit
A projekt egy többnyelvű eszköztár fejlesztésére összpontosít, amely az egyetemi hallgatók mentális egészségét és tanulmányi sikerét támogatja. Az eszköztár célja, hogy az akadémiai közösségekben növelje a bevonódást és a támogatottság érzését. A Semmelweis Egyetemről a projektben dr. Papp Zsuzsanna, dr. Pethesné Dávid Bea, dr. Albert Fruzsina, dr. Orosz Ádám, dr. Szabó-Jaki Zsuzsanna, dr. Járay Márton, Kovács Tamara és dr. Sándor Imola vettek részt a Magatartástudományi Intézet, a Mentálhigiéné Intézet, illetve a Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet képviseletében.
PSYSUB
A projekt megvalósítása során tervezett kutatás a pszichoaktív szerek fogyasztásának szociális és pszichológiai tényezőit vizsgálja az egyetemi hallgatók körében. A cél nemcsak a problémák azonosítása, hanem kultúra- és nemspecifikus megelőzési stratégiák kidolgozása is. A Semmelweis Egyetemről a projektben Éliás Anna Júlia és Ambrus Andrea vettek részt az Egészségtudományi, Programkoordinációs és Fejlesztési Iroda részéről.
A Semmelweis EUniWell csapat örömmel áll a legfrissebb pályázat iránt érdeklődők rendelkezésére. Az eligazodást segítendő január 30-án 11 órakor online tájékoztató fórumot tartanak, amelyre az érdeklődők a linkre kattintva regisztrálhatnak. (A csatlakozáshoz szükséges linket az eseményt megelőző napon küldik meg a szervezők.) Angol nyelvű online tájékoztató alkalmak január 28-án, február 5-én és február 13-án kerül sor, a kapcsolódáshoz szükséges információk a linkre kattintva elérhetők.
A Seed Fundingon túl – további ingyenes tanulási lehetőségek a EUniWell szervezésében
A EUniWell nem csupán kutatási és projektalapú kezdeményezéseket kínál, hanem számos ingyenesen elérhető online kurzust is. Ezek a tanfolyamok izgalmas gyakorlati tudást nyújtanak számtalan, jólléttel kapcsolatos témában, érdemes tehát jobban elmélyedni a EUniWell kurzus katalógusában, ahol hallgatók, oktatók és kutatók is egyaránt találhatnak számukra értékes képzési lehetőségeket.
Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem; illusztráció: Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.