A súlyos, mélyen infiltrálódó, vastagbelet érintő endometriózis sebészeti terápiájáról rendszeresen szerveznek nemzetközi szintű képzéseket a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Baross utcai részlegének Endometriózis Centrumában. A központban évente legalább 200 ilyen komplex, nagy szaktudást igénylő beavatkozást végeznek el, ezzel Európa harmadik legnagyobb centrumának számít. Az Endometriózis Centrumban kifejlesztett új és unikális műtéti eljárásokat – a laparoszkópos konvencionális beavatkozás helyett a természetes testnyílásokon keresztül történő sebészeti, beavatkozásokat, valamint a klinika neuropelveológiai programját – ismertető tréningek nemzetközi szinten is népszerűek, a cseh, lengyel, dán, osztrák endometriózis specialisták rendszeres résztvevői a képzéseknek.
A legutóbbi, októberi kurzusra először érkeztek a Baltikumból résztvevők, köztük a Tallini Egyetem nőgyógyászati klinikájának igazgatója és osztályvezető főorvosa, ami azért jelentős lépés, mert a térségben egyelőre nem áll rendelkezésre ez a technika és nem létezik speciális ellátás ezen betegek számára – emelte ki dr. Bokor Attila docens, az Endometriózis Centrum és egyúttal a kurzusok vezetője. A balti szakorvosok így a jövőben az itt tanultak alapján indíthatják el hazájukban az endometriózisban szenvedők sebészeti ellátását.
A kétnapos hands-on tréningen a 16 résztvevő a gyakorlatban, 7 műtét elvégzése során ismerkedett a technikával, és a visszajelzések szerint egyértelműen hasznosnak tartották az itt tanultakat, olyannyira, hogy már a tavaszi folytatásról is megállapodtak.
A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Endometriózis Centrumában eddig elvégzett ezernél több colorectalis endometriosis műtét és az itt megforduló súlyos esetek tapasztalatainak összegyűjtése eredményeként jelentős adatmennyiség halmozódott fel a betegségről. A centrum több nemzetközi, multicentrikus vizsgálatban is részt vesz, közte a világ legnagyobb endometriózis kutatásában a FEMale konzorcium keretében, amelyhez az ingyenes Lucy appon keresztül is gyűjtik az adatokat a betegektől az endometriózis minél alaposabb feltérképezése érdekében. A tréninget követően az appot és a kutatást immár a Baltikumra is kiterjesztették, így a tallini és rigai egyetemen is megindul az adatgyűjtés – tette hozzá dr. Bokor Attila.
Szepesi Anita
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.