A Semmelweis Egyetem célja, hogy az ország egyik legnagyobb egészségügyi ellátó intézményeként és vezető orvosegyetemeként egyúttal a legegészségesebb munkahelyi közösségét is megteremtse. E stratégiába illeszkedik a Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet által 2023 novemberében elindított prevenciós rendelés is, ami a Semmelweis Egyetem dolgozói számára nyújt támogatást egyéni egészségcéljaik megvalósításához. A rendelő oktatási, képzési helyszínként is szolgál, támogatva az intézet által oktatott tantárgyak klinikai szemléletét.
A prevenciós szakrendelő azért jött létre, hogy az egészségben töltött évek számát növelő, és ezzel az egészségügyi kassza terhelését mérséklő prevenciós szemléletet beépítsük az egészségügyi ellátásba
– mondta dr. Fazekas-Pongor Vince, a szakrendelő vezetője, a Megelőző Orvostani és Népegészségügyi Intézet adjunktusa. A kialakítása során felhasználták a National University of Singapore egészséges idősödést támogató prevenciós rendelésének koncepcióját és tapasztalatait is. Az egyetem prevenció melletti elkötelezettségét jelzi egyébként az is, hogy az intézet nevében idén megjelent a megelőző orvostan elnevezés, és a kurrikulumreform során is komoly hangsúlyt kapott az oktatásban a betegségmegelőzés.
A szakrendelés a Gondoskodó Egyetem (Családbarát Egyetem) program keretében indult a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézet közreműködésével. A prevenciós szakrendelő szorosan együttműködik a családorvosi oktatópraxissal, és a két egység együtt alkotja a Semmelweis Praxisközösségi Modellprogramot. Ennek célja megmutatni, hogy a prevenciós munka hogyan tud beépülni a jelenlegi egészségügyi rendszerbe. A családorvosi oktatópraxisokkal és a társszakmákkal – mint a dietetika, gyógytorna, mentálhigiéné – való együttműködés a modellprogram keretében kiemelt fontosságú tapasztalatokat szolgáltat az alapellátási reform számára annak érdekében, hogy a családorvosi rendszer mellett működő prevenciós modellt a lakossági ellátás felé is ki lehessen terjeszteni, mégpedig közfinanszírozott formában – jegyezte meg dr. Fazekas-Pongor Vince. Úgy véli, hogy a prevenciós jellegű ellátásoknak sokkal erősebben kellene megjelennie az egészségügyi ellátás különböző szintjein. Legfőképp azért, mert egyre idősödik a magyar lakosság, ez viszont egyáltalán nem jelenti automatikusan az egészségben töltött évek számának az emelkedését is. A megfelelő életmód kialakítása – mégpedig minél korábbi időpontban – lehetővé teszi, hogy az emberek a lehető legtovább megőrizzék életminőségüket.
Elmondása szerint többféle úton érkezhet hozzájuk páciens: egyrészt a családorvosi oktatópraxisok pácienseinek, másrészt az egyetemi egészségi állapotfelmérő és egészségfejlesztési programokban résztvevőknek, illetve a foglalkozás-egészségügyi rendelésen megjelenő dolgozóknak is javasolhatják a szakorvosok, hogy keressék fel ezt a rendelőt, ha életmódváltáshoz vagy egy újonnan felfedezett krónikus, nem fertőző betegség miatti életmódbeli változtatásokhoz, a szövődmények elkerüléséhez szükséges támogatásra van szükségük. A Semmelweis Study (Semmelweis Dolgozói Vizsgálat) önkéntes résztvevői számára, amennyiben az egészségükről kapott átfogó állapotfelmérés alapján szeretnék egészségüket fejleszteni, szintén elérhető a prevenciós szakrendelés támogatása. A Semmelweis Study Közép-Európa legnagyobb követéses munkahelyi egészségfelmérési vizsgálata, melynek fókuszában Magyarország egyik legnagyobb kihívása áll: a lakosság egészségtelen öregedése. A pácienseket a Rókus-tömbben működő preventív rendelésre, illetve a későbbiekben a Nagyvárad téri Elméleti Tömbben kialakított új rendelőbe irányítják. Utóbbit előreláthatólag még az idén átadják.
Másrészt az egyetemi dolgozók közvetlenül is megkereshetik a preventív szakrendelőt a prevenciosrendelo.nepegeszsegtan@semmelweis.hu e-mail-címen.
A prevenciós rendelésen táplálkozási, testmozgással, stresszel, alvással kapcsolatos problémákat igyekeznek megoldani az egészségügyi állapotfelmérést követően a páciensekkel közösen meghatározott célok mentén kidolgozott egyéni egészségtervek alapján. De az egyetemi polgárok dohányzással és alkoholfogyasztással kapcsolatos kérdésekkel is fordulhatnak a prevenciós szakrendelőhöz.
Fontos része a munkánknak, hogy felmérjük, miért akar változtatni a páciens. Ha például fogyni szeretne, akkor azért, mert tovább szeretne élni, netán betegséget kíván megelőzni, vagy esetleg csak esztétikusabb külsőt szeretne? Az okokat azért fontos feltárni, mert minden embernek eltérőek a prioritásai és ezáltal a motivációi is, amik segítheti őt az életmódváltás végrehajtásában és fenntartásában
– mondja dr. Fazekas-Pongor Vince. Ha például egy frissen felismert inzulinrezisztencia miatt fordul hozzájuk valaki, miután terápiás javaslatként azt kapta, hogy egyen ezer kalóriával kevesebbet és mozogjon többet, a szakrendelő munkatársai segítenek tudományosan igazolt tények alapján összeállítani az illető diétáját úgy, hogy tartani is tudja azt, illetve ahhoz is támpontokat kap, hogy később önállóan hol és hogyan talál megbízható információkat. Továbbá segítenek megtalálni azt a mozgásformát, ami számára hosszabb távon is komfortos, és a céljai eléréséhez is passzol.
Ha táplálkozással kapcsolatos életmódváltást kezdene valaki – betegségtől függetlenül is – a motivációi felmérését követően egy egyhetes táplálkozási naplót kérnek tőle, amely kiértékelése után nemcsak segítenek priorizálni a beavatkozási pontok között, de arra is megtanítják a jelentkezőt, hogy a későbbiekben hogyan tegye meg ezt ő maga, hogyan állítson össze saját egészségtervet. A terápia megvalósításába pedig dietetikust, gyógytornászt és mentálhigiéniés szakembert is bevonnak, krónikus betegség esetén pedig a kezelőorvossal is rendszeresen konzultálnak, például, hogy kiderüljön, hogy egy szívbeteg páciens esetén van-e a testmozgásnak kontraindikációja.
Abban is bizonyított hatékonyságú eljárásokkal segítünk, hogy ha a több hetes konzultációsorozatot követő fenntartó időszakban veszti el valaki a motivációját vagy nem sikerül elérnie a célját. Ilyenkor a kudarcélmény kezelhető, a motiváció pedig újra felébreszthető
– mondta dr. Fazekas-Pongor Vince. Emellett szűrővizsgálatokat is végeznek a rendelésen, például hipertónia, anyagcserezavar gyanúja esetén, és ha a rendelő kompetenciáját meghaladó súlyosságú esetet diagnosztizálnak, akkor továbbirányítják a megfelelő egyetemi szakrendelésre.
A prevenciós szakrendelés fontos célja az is, hogy védje a jelentkezőket a különböző fertőző betegségek kialakulásától – ez főként védőoltások beadását jelenti a gyakorlatban, eddig több száz embernek adtak be COVID vagy influenza elleni oltást. Az életmódorvoslás mellett igény esetén utazások előtti/utáni tanácsadást is nyújt a szakrendelő, és amennyiben szükséges, utazáshoz kapcsolódó oltásokban, valamint maláriaellenes gyógyszerek felírásában is közreműködik.
A rendelő munkatársai komoly részt vállalnak a Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet által elindított, az Egészségfejlesztési Központtal közösen koordinált Semmelweis Munkahelyi Egészségfejlesztési Modellprogramban is. Feladatuknak tekintik, hogy kutatásokkal igazolják, hogy a nemzetközi prevenciós orvoslással kapcsolatos szakirodalomban javasolt megoldások a magyar populációban is működnek-e, és az eredmények alapján dolgozzanak ki olyan módszertani ajánlásokat és protokollokat – részben a Semmelweis Study keretében begyűjtött adatokra alapozva – amelyek nálunk is működnek, és emellett költséghatékonyak is.
A prevenciós szakrendelés orvosai kardiovaszkuláris rizikóbecslést is készítenek a hozzájuk fordulóknak, illetve dolgoznak azokon a módszereken is, hogy hogyan lehet a hazai népességet a daganatos betegségekre célzó szűrővizsgálatokon való részvételre ösztönözni. És természetesen szeretnénk mindezt az orvosoknak és a leendő orvosoknak is megtanítani – hangsúlyozta dr. Fazekas-Pongor Vince.
A rendelésről, illetve a jelentkezés és tanácsadás menetéről itt tájékozódhat részletesebben.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: Barta Bálint, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.