Július 9. és 10. között az Elméleti Orvostudományi Központ (EOK) adott otthont a 2024. évi PhD Tudományos Napoknak. A nemzetközi konferenciákra is felkészítő rendezvényen több mint 40 szekció 152 szóbeli előadását hallhatták a résztvevők.

A PhD Tudományos Napok egyike azon kiemelt fórumoknak, ahol az előadói készségek gyakorlása, egymás kutatási eredményeinek megismerése mellett a szakmai kapcsolatteremtésre is lehetőség nyílik. 2024-ben a bírálókkal együtt 596 fő vett részt a konferencián, köztük 22-en a EUniWell európai egyetemi szövetség keretében érkeztek Budapestre.

„Rögös út vezet a kiválóság magaslataihoz” – idézte megnyitó beszédében dr. Merkely Béla az ókori római filozófus, Seneca szavait, amelyek – mint fogalmazott – kétezer évvel később ugyanilyen igazul hangzanak, hiszen a jelen kutatói, akik eredményeiket egymással megosztva, egymás munkájából inspirálódva formálják a jövő tudományos irányait, az elődökhöz hasonlóan nehézségeket leküzdve törekednek a kiválóság felé. A rektor elmondta: az egyetem névadóján és elődjein túl a friss magyar Nobel-díjasok sikere is kézzelfoghatóvá teszi számunkra, milyen fontos a kitartás, a szorgalom, az állhatatosság, hozzátéve: „Ha mindez kellő tehetséggel párosul, semmi sem lehetetlen.”

Dr. Merkely Béla felidézte, hogy az elmúlt években folyamatosan emelkedett a doktori képzésben résztvevők száma, míg a 2023-2024. tanévben, a doktori képzés fennállásának 30 éves évfordulóján átlépte az ezer főt.

Emlékeztetett, a kutatói teljesítmény az egyéni képességeken túl a stabil intézményi háttéren, a támogatáson és a megfelelő infrastruktúrán is múlik. Ezt szem előtt tartva vált tavaly egységessé a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolája, amely kiemelt figyelmet fordít a PhD-hallgatók támogatására, így külön munkacsoport foglalkozik a fokozatszerzést támogató programokkal, de a rektor példaként említette a közelmúltban indult coaching szolgáltatást is, amely egyéni konzultáció formájában segíti a doktoranduszokat a felmerülő nehézségek leküzdésében. Mint dr. Merkely Béla rámutatott, a fokozatszerzés nemcsak a tudományos pályafutás meghatározó állomása, hanem egyedülálló lehetőséget is kínál a kiemelkedő tehetségek számára. „Önök, akik eljutottatok idáig, a kiválók közül is a legkiválóbbak” – méltatta a résztvevőket, hozzátéve, hogy munkájukkal az egyetem nemzetközi rangsorokban elért eredményeihez is hozzájárulnak.

A programsorozat előadásait dr. Benyó Zoltán, az Egyetemi Doktori Tanács elnöke vezette fel. Felhívta a jelenlévők figyelmét a konferencia hivatalos telefonos applikációjára, amely a részletes program, a helyszín térképe, az előadók adatlapja, valamint kényelmi funkciók mellett a prezentációk absztraktjaival segítette a résztvevőket a szerteágazó programok közötti tájékozódásban. Mint hangsúlyozta, a PhD Tudományos Napokat kurzusként hallgató doktoranduszok a plenáris előadásokon elsajátított ismeretekről kérdéssor kitöltésével adnak számot.

A négy plenáris előadást dr. Farkas Henriette, a Belgyógyászati és Hematológiai Klinika egyetemi tanára; dr. Katona István, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Molekuláris Neurobiológiai Kutatócsoportjának vezetője; dr. Vágó Hajnalka, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika egyetemi tanára, valamint dr. Hangya Balázs, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Rendszer-Neurobiológia Kutatócsoportjának vezetője tartották.

A kétnapos rendezvény során összesen 152 szóbeli előadás hangzott el, valamint további 222 poszterelőadás is szerepelt a programban. A szekciók az orvostudomány széles vertikumát ölelték fel a kardiológiától a fogorvos-, molekuláris és egészségtudományokon, a mentális egészségen és neurológián át az onkológiáig, gyógyszerésztudományig, sebészetig és transzlációs medicináig. A prezentációkat a Doktori Iskola 11 tagozatából delegált bizottságok értékelték, a díjazottak oklevélben és jutalomban részesültek.

A 2024. évi PhD Tudományos Napok díjazottjainak névsora itt érhető el.

Egészségtudományok 1.
Farkas Emese – poszter

Egészségtudományok 2.
Angyal Viola – poszter

Egészségtudományok I.
Domján Péter – szóbeli

Egészségtudományok II.
Füzesi Brigitta – szóbeli

Egészségtudományok III.
Dr. Garai Réka – szóbeli

Elméleti és transzlációs medicina 1.
Dr. Fazekas Szuzina – poszter

Elméleti és transzlációs medicina 2.
Dr. Borsodi Kinga – poszter

Elméleti és transzlációs medicina I.
Syeda Mahak Zahra Bokhari – szóbeli

Elméleti és transzlációs medicina II.
Nagy Regina Norma – szóbeli

Elméleti és transzlációs medicina III.
Dr. Balla Helga – szóbeli

Fogorvostudomány
Dr. Mikolicz Ákos – szóbeli
Dr. Daniel Borbola – szóbeli

Gyógyszerésztudomány és egészségügyi technológia 1.
Safaa Mohammed Omer Musa – poszter
Lincmajer Zoltán – poszter

Gyógyszerésztudomány és egészségügyi technológia 2.
Dr. Bennet Y. Weber – poszter

Gyógyszerésztudomány és egészségügyi technológia I.
Szász Zsófia – szóbeli

Gyógyszerésztudomány és egészségügyi technológia II.
Thibaud Dauphin – szóbeli

Dr. Lesinszki Lukács – szóbeli

Molekuláris medicina III.
Dr. Závoti Olivér – szóbeli

Patológia és onkológia 1.
Váradi Melina – poszter
Müller Dalma – poszter

Patológia és onkológia 2.
Dr. Bekő Anna – poszter

Patológia és onkológia I.
Karancsi Zsófia – szóbeli

Patológia és onkológia II.
Dr. Bukovszky Botond – szóbeli

Patológia és onkológia III.
Szeitz Beáta – szóbeli

Sebészet