A speciálisan kialakított program során a szaúdi dr. Torky Al Matrafi hat különböző szakterületen szerzett orvosi gyakorlatot 12 hónapon keresztül a Semmelweis Egyetem klinikáin. A program egyedülálló abban az értelemben, hogy lehetőséget biztosít a friss, nemzetközi orvostudományi diplomásoknak, hogy megszerezzék a szükséges képzést, amelyet kifejezetten saját hazájuk, vagy egy másik olyan ország kíván meg, ahol orvosi pályájukat szeretnék folytatni. Mivel dr. Al Matrafi Szaúd-Arábiában tervez továbbtanulni és kardiológiára specializálódni, felbecsülhetetlen értékűnek tartja a Budapesten szerzett tapasztalatait.
Dr. Torky Al Matrafi volt az első fiatal orvos, aki részt vehetett ebben a programban. Tekintettel arra, hogy a szaúd-arábiai oktatási rendszer meglehetősen eltér a magyartól (az előbbi 7, míg az utóbbi 6 évig tart), a Semmelweis Egyetem egy 12 hónapos gyakorlati képzést kínált számára, amely teljesítése után megkezdheti rezidens gyakorlatát Szaúd-Arábiában. Dr. Torky Al Matrafi kardiológus szeretne lenni, és már fel is vették a tekintélyes mekkai King Abdullah Medical City Kórházba, ahol először belgyógyászati szakirányt kell elvégeznie.
Kettős oka van, amiért Dr. Torky Al Matrafi úgy döntött, jelentkezik a programra.
A hatodik évben, a szakdolgozatom sikeres megvédése után rájöttem, hogy nagyszerű lehetőség lenne számomra, ha még egy évet Budapesten tölthetnék gyakorlaton, amit a rezidensprogramom részeként tartanak majd számon. Továbbá azon számos kiváló orvos felügyelete mellett szerettem volna folytatni a gyógyítást, akikkel az orvostanhallgató éveim alatt találkoztam. Igaz, elvégezhettem volna ezt a képzést hazámban is, de a Semmelweis Egyetem iránt érzett csodálatom és mély megbecsülésem volt a fő oka annak, hogy maradni akartam, és elkezdtem ezt a programot
– mondta. Dr. Torky Al Matrafi a program részleteiről is beszélt: „Azért, hogy ezt a programot a Szaúdi Egészségügyi Szakterületek Bizottsága elfogadja – mivel ők a felelős hatóság a rezidensprogramomért –, 6 különböző területen kellett gyakorlatot végeznem, és örömmel töltöttem el a 12 hónapot ezeken az osztályokon, ahol lehetőségem nyílt a betegellátásban és az invazív eljárásokban való aktív részvételre; kiváló orvosok mellett dolgoztam ezeken a klinikákon, akik gondot viseltek rám és támogattak, így készségeimet és tudásomat azáltal is fejlesztettem” – fogalmazott. Ennek érdekében a rezidens orvos 2-2 hónapot töltött a Szülészeti és Nőgyógyászati, az I. Sz. Gyermekgyógyászati, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai, a Belgyógyászati és Hematológiai, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati, a Gyermekgyógyászati, a Sürgősségi Orvostani Klinikán, valamint és az Intervenciós Radiológiai Osztályon.
Dr. Torky Al Matrafi elmondása szerint a képzés során jobban belelátott a különböző szakterületekbe, és megtanulta a nyomás alatti munkavégzést is. „A legfontosabb, hogy tapasztalatot szereztem, és felkészültem a rezidensprogramom következő éveire” – hangsúlyozta.
A program minden szükséges készséget és tapasztalatot biztosít a pályakezdő orvosok számára.
Úgy gondolom, hogy a posztgraduális képzés 12 hónapos gyakorlata segíthet a diplomás orvosoknak abban, hogy eldöntsék, milyen szakterületet válasszanak, részt vehetnek különböző invazív eljárásokban és a betegellátásban, ami nagyon fontos az önbizalmuk építéséhez, hiszen megtanítja nekik, hogyan gondolkozzanak orvosként és nem orvostan-hallgatóként
– tette hozzá. A fiatal orvos egyben csodálatát fejezte ki Budapest iránt, amelyet különlegesnek talál, hiszen rengeteg barátot és emléket szerzett itt. „Nagyon nehéz volt elhagyni a várost, miután annyi évet ott éltem. Egyszer így fogalmaztam: mindig a Duna folyik majd az ereimben.”
Dr. Torky Al Matrafi megtiszteltetésnek érzi, hogy ő volt az első résztvevő, és köszönetét fejezte ki a program szervezői felé. „Felejthetetlen élmény volt, és szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki sikeressé tette a képzésemet, különösen azoknak a nagyszerű professzoroknak és konzulenseknek, akik a gyakorlatomat irányították. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani dr. Pop Marcelnek és a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága munkatársainak a program megszervezéséért” – zárta gondolatait.
Az egyénileg kialakított program sikerének köszönhetően az egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága készen áll a Semmelweis Egyetemen végzett külföldi hallgatók tanulmányainak segítésére, akik személyre szabott klinikai rotációban szeretnék bővíteni képzésüket. Bővebb információt az international@semmelweis.hu címen kaphatnak az érdeklődők.
Sánta Mária
Fotó: Dr. Torky Al Matrafi