„Nyugalom és izgalom” – talán ez a látszólag egymásnak ellentmondó, de mégis egymást erősítő két érzés az, ami szinte mágnesként vonzott engem ide 45 évvel ezelőtt” – emlékezett vissza dr. Karlinger Kinga, az Orvosi Képalkotó Klinika Radiológiai Tanszékének tudományos főmunkatársa, egyetemi magántanár azokra az időkre, amikor még a Szalon központi kutatókönyvtárként működött. A hely nyújtotta csend, rendezettség, halk suttogások, az olvasólámpák lefelé irányuló fény-körei által nyújtott nyugalom, a régi könyvek míves gerinceinek látványa, a „tudásszag”, az új folyóiratok lapjainak selymes tapintása elbűvölt engem, valahányszor beléptem ide – mesélte. Egy adott téma felkutatásával, a megfelelő szakirodalom megtalálásával, az új ismeretek megszerzésével járó „intellektuális falánkság” által keltett izgalom érzését csak itt a könyvtárban élhettem át– idézte fel.
Mint mondta, nagyon kíváncsi természetnek tartja magát, mindent igyekszik megérteni, éppen ezért szeret más tudományokba, témakörökbe is beleolvasni, keresi az összefüggéseket, ez rendkívül inspirálja őt. A könyvtár már akkoriban is lehetővé tette ezt számára, a több mint negyed millió kötetével és majdnem 8000 elektronikus folyóiratával. Mindig is szeretett könyvtárban tanulni, annak megvolt a maga hangulata, itt készült a szakvizsgára is.
Ide kötődik az ifjúságom, rengeteg időt töltöttem ebben a könyvtárban, nagyon bele lehetett feledkezni az olvasásba
–emlékezett vissza. Rendkívül inspiráló volt látni azt a sok nagy nevű professzort a könyvtárban, akiket mindig itt talált az ember, valahányszor ide jött. Tőlük, illetve a mindig nagyon segítőkész könyvtárosoktól tanulta meg hogyan kell a megfelelő cikket kikeresni, de az elektronikus keresés rejtelmeibe is bevezették.
A könyvtár 1994-ben átköltözött a Mikszáth térre; a régi központi könyvtár helyszíne azonban méltó örökösre lelt, ez a helyiség ugyanis Semmelweis Szalonként az egyik legfontosabb tere az intézménynek. Berendezésével, hangulatával őrzi és mutatja az egyetem méltóságát, rangját, fontos események helyszíne. „ A Semmelweis Szalon rendezvényeivel tovább ápolja azt a méltóságteljes, intellektussal telített légkört, ami jellemző volt a könyvtárra, sőt beeresztve a zenei-képzőművészeti-irodalmi kultúra frissességét, megújítja annak atmoszféráját” – fogalmazott dr. Karlinger Kinga. Hozzátette: a Szalon továbbra is fontos hely maradt számára, „békeidőben” gyakran jár ide vissza különböző rendezvényekre.
Bódi Bernadett
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem (korábban készült képek)
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.