Az Endokrinológiai Tanszék Kutatási tevékenysége az endokrinológia széles területét öleli fel.
Mellékvese daganatok
Prof. Igaz Péter kutatásainak középpontjában, elsősorban a mellékvese-daganatok génexpressziós vizsgálatait, mikroRNS-ek kutatását végzi új biomarkerek és potenciális új kezelési lehetőségek irányában. A kutatócsoport az elsők között írta le a mellékvesekéreg és mellékvesevelő daganatok mikroRNS expressziós mintázatát és mellékvesekéreg carcinomában elsőként végzett funkcionális genomikai metaanalízist. Az utóbbi években a kutatócsoport érdeklődése a minimálisan invazív, vérből kinyerhető mikroRNS biomarkerek felé fordult, és e témában számos közleményük jelent meg. A kutatócsoport vizsgálta a 9-cisz retinsav alkalmazhatóságát mellékvesekéreg carcinomában több kísérleti modellben is.
A kutatócsoport 2020-ban elnyerte az ENSAT (European Network for the Study of Adrenal Tumors) kutatási kiválósági centrum kitüntetését.
Válogatott publikációk e témában:
- mikroRNS-ek és extracelluláris vezikulák vizsgálata mellékvesekéreg daganatokban
- szöveti mikroRNS-ek pheochromocytomában
- szöveti mikroRNS-ek mellékveskéreg daganatokban
- bioinformatikai metaanalízis mellékvesekéreg carcinomában
- phaeochromocytomák és neuroblastomák bioinformatikai elemzése
- Összefoglaló cikk a nem kódoló RNS-ek jelentőségéről mellékvesekéreg carcinomában
- a 9-cisz retinsav hatása mellékvesekéreg carcinomában (xenograft vizsgálat)
Neuroendokrin daganatok
Az ENETS Kiválósági Centrumhoz kapcsolódó neuroendokrin daganatok terén végzett kutatások szervezése most indul. Ezek egy része klinikai, ill. Prof. Igaz Péter nem kódoló RNS vizsgálataihoz kapcsolódnak.
Multiplex endokrin neoplasia szindrómák
E ritka öröklődő genetikai megbetegedések genetikai vizsgálata a tanszék érdeklődésének egyik fókusza. Több új genetikai eltérést írtak le az elmúlt években.