Tanszékvezető:

Dr. Igaz Péter egyetemi tanár

Rövid Önéletrajz: 1997-ben végzett a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán. Végzése után a Semmelweis Egyetem II. Belgyógyászati Klinikára került, amelynek 2016 júliusától igazgatója volt 2020. május 15-ig, amikor a Klinika átszervezéssel megszűnt. Igazgatósága alatt nyerte el a II. Belgyógyászati Klinika az Európai Neuroendokrin Tumor Társaság kiválósági centrum címét, aminek társvezetője Prof. Tóth Miklóssal együtt. 2020. május 15-től az Endokrinológiai Tanszék vezetője. 2020-ban kutatócsoportja az európai mellékvese-daganat kutató társaság (ENS@T) Kutatási Kiválósági Centrum címét is elnyerte. Belgyógyászat, endokrinológia és klinikai genetika szakvizsgákkal rendelkezik. Az orvosi diploma mellett biológus (molekuláris biológia szakirány) és jogász végzettsége is van. 1999-ben PhD fokozatot szerzett, 2013 óta az MTA doktora. Klinkai érdeklődésének középpontjában a mellékvese betegségei, neuroendokrin daganatok, agyalapi mirigy betegségei állnak. Fő kutatási területét a mellékvese daganatok bioinformatikai, génexpressziós vizsgálata képezi. Több mint 150 tudományos közlemény szerzője, összesített impakt faktora 400 felett van, független hivatkozásainak száma 2000 felett (MTMT). 3 angol nyelvű könyvet szerkesztett eddig: (Igaz P (Ed.): Circulating microRNAs in disease diagnostics and their potential biological relevance, Springer, 2015), Igaz P-Patócs A (Eds): Genetics of Endocrine Diseases and Syndromes, Springer, 2019), Igaz P (Ed.): Practical Clinical Endocrinology, Springer, 2021). A tanszékvezető legújabb könyve egy ismeretterjesztő könyv a Medicina könyvkiadó gondozásában, ami 2023-ban „Hormonbetegségekről mindenkinek” címmel jelent meg. Hazai és nemzetközi tudományos folyóiratok szerkesztőbizottsági tagja (Orvosi Hetilap, American Journal of Cancer Research, Frontiers in Genetics). 2023-ban a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság főtitkárának választották.

Titkárság:  Bécsi Nóra

Egyetemi tanár:               

Dr. Horváth Csaba egyetemi tanár

Dr. Lakatos Péter András egyetemi tanár

Lakatos professzor és munkacsoportja aktívan részt vett a kalcium- és csont-anyagcsere fiziológiás és kóros állapotainak, valamint a pajzsmirigy betegségeinek laboratóriumi és eszközös vizsgálatában. A 80-as évek közepén, a világon harmadikként fejlesztett ki munkatársaival osteocalcin radioimmunoassay-t, amely kereskedelmi forgalomba is került. Mind alap, mind klinikai kutatási programokat vezet, amelyek elsősorban a csont- és pajzsmirigy betegségeire koncentrálnak. Az utóbbi 25 évben az érdeklődése ezen területek genetikai hátterének kutatása felé fordult, amelynek során több, nemzetközileg is figyelemreméltó eredményt ért el munkatársaival, mint pl elsőként tudott humán csontszövetből DNS-t és RNS-t szeparálni úgy, hogy abból genetikai profilvizsgálatok készülhettek, vagy, hogy elsőként hoztak létre csont-anyagcsere és pajzsmirigy rákok genetikai diagnosztikáját segítő genetikai vizsgálati panelt. Lakatos professzor több mint 692 tudományos közlemény szerzője, amelyek impakt faktora több mint 649, hivatkozások száma közel 10,000, Hirsch indexe 39. Elnöke volt a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaságnak 1999-2005. között, illetve 1997-2007. között a European Society for Calcified Tissues vezetőségi tagja. Emellett most is számos szakmai társaság, ETT, akadémiai, szerkesztőségi és egyéb bizottság tagja, illetve a European Science Foundation Pályázati Bírálóbizottságának tagja. Lakatos dr. egyebek mellett megkapta a biokémiai Madzsar Díjat, az NIH Fogarty International Center Award-ot az USA-ban, a Sandoz Tudományos Díjat, az ausztrál ICCRH Award-ot, a Széchenyi professzori ösztöndíjat, a Jendrassik díjat, a kanadai Terry Fox díjat, illetve a Pro Universitate díjat.

 

Dr. Tóth Miklós egyetemi tanár

Orvosi diplomáját 1980-ban szerezte Debrecenben. Hét évi patológusi munkát követően 1987–2020 között  a Semmelweis Egyetem II. Belgyógyászati Klinikáján dolgozott, amelynek 2015–16-ban megbízott igazgatója, majd a Klinika megszűnéséig igazgatóhelyettese volt. 2018. óta vezeti a Geriátriai Tanszéki Csoportot. 2020. július 1-től a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika professzora. Belgyógyászati szakvizsgát 1991-ben, endokrinológiai és anyagcsere szakvizsgát 1993-ban szerzett. 2011-ben klinikai onkológiából nyert szakképesítést. 2013-ban egyetemi tanárrá nevezték ki.

Megszervezte és vezeti a Semmelweis Egyetem Endokrinológiai Onkoteamjét és Hypophysis Bizottságát. Társvezetője az Európai Neuroendokrin Tumor Társaság (ENETS) magyar Kiválósági Centrumának. Tudományos és betegellátó munkájának központjában a hypophysis és mellékvese betegségek, a metabolikus csontbetegségek és a rosszindulatú endokrin tumorok állnak. 184 tudományos közleményére 2239 hivatkozást kapott. Összesített közleményeinek száma 513. 17 könyvfejezet írt és egy könyvet szerkesztett. Hirsch-indexe 24.

2007-től vezetőségi tagja, 2011-2019 között főtitkára, 2019-től elnöke  a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaságnak. Több hazai és külföldi folyóiratnak szerkesztőségi tagja, aktívan részt vesz számos európai endokrin szervezet munkájában (ESE, ECAS, UEMS, Endo-ERN). 2016-ban elnyerte az Orvosi Hetilap Markusovszky Lajos díját, 2018-ban a Román Endokrinológiai Társaság tiszteletbeli tagjává választotta.

 

Egyetemi docens:            

Dr. Reismann Péter egyetemi docens

szakvizsgák: belgyógyászat, endokrinológia; szakterület: endokrinológia betegségek, különös hangsúllyal a 

pajzsmirigy betegségek, veleszületett ritka anyagcsere betegségek

kutatási terület: phenylketonuria felnőttkorban

 

Dr. Szücs Nikolette egyetemi docens

Dr. Putz Zsuzsanna egyetemi docens

 

Egyetemi adjunktus:      

Dr. Mészáros Szilvia egyetemi adjunktus

Dr. Tőke Judit egyetemi adjunktus

Egyetemi tanársegéd:   

Dr. Szili Balázs egyetemi tanársegéd