Általános tudnivalók
Bevezetés
Az alábbi tájékoztató elkészítésével a Doktorandusz Önkormányzat célja, hogy a leendő és már képzésben részt vevő PhD hallgatókat végigvezesse a doktori képzés menetén és a legfontosabb gyakorlati tudnivalókon, fogódzkodót nyújtva a mindennapokban. A tájékoztató nem minősül hivatalos dokumentumnak. A tájékoztató megírása során a 2016. szeptember után beiratkozókra vonatkozó szabályokat vettük alapul. A vonatkozó jogszabályokat és rendelkezéseket a Doktori Szabályzat tartalmazza, míg a részletes gyakorlati tudnivalókkal kapcsolatban a Doktori Iskolák honlapján található, hallgatóknak szóló tájékoztató az irányadó. Ezekre a vonatkozó részeknél valamennyi esetben hivatkozunk.
Összefoglaló táblázat a képzési formákról és követelményekrőlJelentkezés előtt
Tájékoztató a doktori képzésekről
A doktori képzés célja a legmagasabb nemzetközi tudományos fokozat, a PhD, azaz Doctor of Philosophy fokozat megszerzése. A képzés során a doktorandusz elsajátítja a tudományos kutatás alapvető elveit és eszköztárát, mely a későbbiekben lehetőséget nyújt az önálló tudományos munka végzésére. A legtöbb önálló kutatást célzó kutatói ösztöndíj (OTKA, Lendület, stb.) elnyerésének feltétele a PhD fokozattal való rendelkezés hazánkban.
A Semmelweis Egyetemen belül jelenleg 8 tudományági doktori iskolában folytatható doktori képzés:
- Elméleti és Transzlációs Orvostudományok Doktori Iskola
- Rácz Károly Klinikai Orvostudományok Doktori Iskola
- Gyógyszertudományok Doktori Iskola
- Mentális Egészségtudományok Doktori Iskola
- Egészségtudományi Doktori Iskola
- Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola
- Molekuláris Orvostudományok Doktori Iskola
- Patológiai Tudományok Doktori Iskola
Az egyes doktori iskolákban eltérő kutatási témák kerülnek meghirdetésre a témavezetők által, melyekhez az adott doktori iskola kurzus tematikája is igazodik. A meghirdetett kutatási témákat minden tavasszal a Doktori Iskolák honlapja teszi közzé [https://semmelweis.hu/phd/doktori-iskolak/doktori-iskolak-temai/]. Az egyes doktori iskolákban a fokozatszerzési követelmény eltérő lehet, melyről érdemes előre tájékozódni (ld. még Kutatási és disszertációs szakasz, Publikációs követelmények).
Valamennyi Doktori Iskolában különféle képzési programok keretében van lehetőség a doktori fokozat megszerzésére:
Képzésben részesülő PhD hallgatók
- Nappali vagy levelező tagozatos PhD képzés (4 év)
- MD-PhD program, pályázhatnak: Az ÁOK, FOK, GYTK, ETK és EKK tudományos diákkörös hallgatói a graduális képzés utolsó előtti és utolsó tanévében (2+2 év)
Képzés nélküli PhD hallgatók
- Egyéni fokozatszerzés (a követelmények korábbi kutatómunka során történt teljesítése esetén)
Az egyes programok leírását a Doktori Iskolák honlapja [https://semmelweis.hu/phd/2021/04/12/tajekoztato-a-semmelweis-egyetemen-folyo-doktori-phd-kepzesekrol/] tartalmazza, valamint a transzlációs medicina képzési programról a tájékoztató az alábbi linken [https://tm-centre.org/hu/kozpontok/tajekoztato-eloadas-a-phd-programrol/] érhető el.
A doktori fokozatszerzés menetét és kritérium rendszerét a Doktori Szabályzat határozza meg, melynek hatályos verziója a Doktori Iskolák honlapján érhető el, és valamennyi a doktori képzéssel kapcsolatos kérdésben hivatalos referenciaként szolgál [https://semmelweis.hu/phd/dokumentumok/dokumentumtar/].
Felvételi teendők
Felvételi
A Doktori Iskola hivatalos felvételi eljárása előtt ajánlott felvenni a kapcsolatot a minket érdeklő kutatási téma kiírójával [https://semmelweis.hu/phd/2021/04/12/tajekoztato-a-semmelweis-egyetemen-folyo-doktori-phd-kepzesekrol/], valamint korábbi tudományos diákköri munka esetén is érdemes egyeztetni a doktori képzésre irányuló terveinket. Felvételizni egy felvételi eljárás során kizárólag egy témavezetőhöz, egy kiírt témára lehet.
Évente két alkalommal lehet felvételizni a nappali, illetve levelező tagozatos PhD képzésre, valamint egyéni fokozatszerzőnek, míg az MD-PhD programba és a transzlációs medicina képzési programba külön felvételi eljárás (is) van. A felvételi eljárást a tudományági doktori iskolák saját hatáskörben koordinálják, a felvételivel kapcsolatos kérdésekkel az egyes doktori iskolák titkárságának vezetőit lehet keresni [https://semmelweis.hu/phd/doktori-iskolak/].
A doktori képzésbe történő felvételi előtt igazolni kell legalább egy nyelvből szerzett középfokú, komplex nyelvvizsgát, valamint a mester- vagy osztatlan képzés során szerzett diplomát. Az MD-PhD képzés első két, Rendszeres Kiválósági Ösztöndíjas időszakát követően az utolsó graduális év tavaszán jelentkezni kell egyéni fokozatszerzőként és az egyéni fokozatszerzőkhöz hasonlóan részt kell venni a felvételi eljárásban.
A felvételi során a felvételi bizottság értékeli a jelentkezési lap alapján a korábbi tudományos, publikációs teljesítményt, valamint a szóbeli beszélgetés során adott válaszok alapján megítélik a felvételiző szakmai felkészültségét, a kutatásra irányuló motivációját, valamint a kutatási témával kapcsolatos háttértudást. A hallgatók a finanszírozott állami ösztöndíjas helyekre a felvételi eredmény alapján felállított rangsor alapján nyernek felvételt. Érdemes magabiztosan nekifutni a felvételi eljárásnak, mivel a korábbi évek tapasztalata alapján az egyes doktori iskolák igyekeznek minden felvételizőnek lehetőséget biztosítani a képzés megkezdésére.
A felvételivel kapcsolatos további részletek megtalálhatók a Doktori Iskolák honlapján [https://semmelweis.hu/phd/felveteli/], valamint a felvételivel kapcsolatos részletes szabályok a Doktori Szabályzat 3. §-ban olvashatók.
Beiratkozás
A beiratkozás a hagyományos PhD képzésben a sikeres felvételit követően, míg egyéni fokozatszerzők számára a felvételit követő sikeres komplex vizsga után lehetséges. Az ezzel kapcsolatos teendőket és tájékoztatást a Doktori Hivatal végzi.
Állami ösztöndíjas képzés esetén ekkor történik meg a támogatotti szerződés aláírása, míg önköltséges képzés esetében a képzési díj befizetése, valamint a hallgató Neptun tanulmányi rendszerben történő regisztrációja, adatainak bevitele. A félévre történő beiratkozás, az egyetem részéről történő kapcsolattartás, a kurzusok felvétele, valamint a ki- és befizetések nyomonkövetése a Neptun rendszeren keresztül történik.
A beiratkozás idején érdemes elintézni további fontos teendőket is:
Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) regisztráció:
A magyar tudósok által megjelentetett tudományos közlemények nyilvántartására és idézettségének nyomonkövetésére használt adatbázis. A megjelent publikációkat a legtöbb pályázat, valamint a fokozatszerzés esetén az MTMT-ből letöltött igazolással, vagy MTMT azonosítóval szükséges igazolni.
MTMT regisztráció az egyes tanszékek MTMT adminisztrátoránál [https://lib.semmelweis.hu/mtmt_semmelweis] kezdeményezhető, akik a közlemények feltöltését, valamint a szerző tanszéki affiliációját is intézik.
Diákigazolvány igénylés:
Bármely okmányirodában igényelhető a PhD hallgatók részére a NEK adatlap segítségével NEK azonosító [https://www.diakigazolvany.hu/igenyles/felsooktatas/igenyles/felsooktatasi_diakigazolvany_igenylese_folyamatabra]. Ennek során kerülnek felvételre az adatok, valamint készítik el a fényképet. A diákigazolvány ezt követően a Neptun rendszerben igényelhető a NEK azonosító megadásával.
Kollégiumi jelentkezés:
Amennyiben szeretnénk a Semmelweis Egyetem valamelyik kollégiumában lakni, oda is ilyenkor érdemes jelentkezni. A PhD hallgatók részére a kollégiumi pályázatok kiírását és elbírálását a Doktori Titkárság végzi.
Feliratkozás a legfontosabb hírcsatornákra:
Itt kettőt emelünk ki.
A képzéssel, kurzusokkal kapcsolatos gyakorlati segítséget sokszor legegyszerűbben a hallgató társaktól lehet megszerezni. Ezért jött létre a Semmelweis Egyetem PhD hallgatók [https://www.facebook.com/groups/1195844963956491] Facebook csoport, ahova minden PhD hallgatót várnak.
A Semmelweis Egyetem Innovációs Központja havi hírlevelet készít Pályázati és Innovációs Friss Hírek címmel, melyben a legfrissebb pályázati kiírásokat és pályázatokkal kapcsolatos híreket szemlézik. Feliratkozni az innov@semmelweis-univ.hu email címre küldött üzenettel lehet. Hogy ne maradj le semmilyen pályázatról!
Egyetemi email cím beállítása:
Minden egyetemi hallgató számára jár email cím, mely Microsoft Office 365 hozzáférést is biztosít. Az email cím aktiválásának módja a [https://seka.semmelweis.hu/hu/info/email] honlapon érhető el és a Microsoft oldalán történik, így az aktiválás során automatikusan megkapjuk az Office 365 hozzáférést is.
Hallgatói VPN hozzáférés
Valamennyi Semmelweis hallgatónak lehetősége van a Központi Könyvtár online katalógusához, valamint a könyvtár által elérhetővé tett folyóiratokhoz való otthoni hozzáférésre is. Ehhez mindössze egy VPN kapcsolatra van szükség, melyhez a szükséges bejelentkezési paraméterek és beállítási információk a Központi Könyvtár honlapján érhetők el [https://lib.semmelweis.hu/se_kk_vpn/info].
Ezen felül szükség lehet még további specifikus készségek elsajátítására is az egyes tudományági doktori iskolákban, mint amilyen a sugárvédelmi oktatás, kísérleti állatok kezelésével kapcsolatos vizsga, MedSol felhasználó létrehozása, de ezeket terjedelmi okokból most nem tárgyaljuk, ezekről érdemes a kutatócsoport szenior PhD hallgatóinál, vagy a témavezetőnél érdeklődni.
Képzés szakaszai és követelményei
Képzési és kutatási szakasz
A képzési és kutatási szakasz 4 szemesztert ölel fel és mint a nevéből adódik a képzésben (azaz hagyományos PhD, MD-PhD, valamint transzlációs medicina képzésben) részesülő hallgatókat érinti.
Ezalatt az idő alatt a kutatási témában való elmélyedés, valamint a kutatási projekt(ek) kidolgozása a fő cél. A szükséges háttértudás megszerzését a PhD kurzusok szolgálják, melyekből összesen a 4 szemeszter alatt 16 tanulmányi kreditet kell teljesíteni, úgy, hogy ebből 8 kötelezően választható kurzuson megszerzett kredit legyen. Tanulmányi kreditet egyéb aktivitásért (vizsgával elismert konferencia részvétel, más egyetem kurzusán történő részvétel, stb.) is lehet szerezni, azonban az ilyen módon beszámított kreditek értéke nem haladhatja meg a 38%-ot (6 kreditpont).
Fontos odafigyelni, mert a tudományági doktori iskolák saját képzési programot határozhatnak meg, melyben előírják a teljesítendő kurzusok listáját.
A kurzusok a kurzusadatbázisban [https://semmelweis.hu/phd/kurzusok/kurzusok/] kerülnek meghirdetésre és a Neptun rendszerben vehetők fel a félév eleji beiratkozási időszakban, valamint a kurzusok igazolása is itt történik.
Az MD-PhD hallgatók esetében a Neptun hozzáférés hiánya miatt a kurzusfelvétel a tárgy oktatójával történő egyeztetés alapján történik, és a kurzus teljesítését az oktató az e célt szolgáló nyomtatványon igazolja.
Komplex vizsga
A komplex vizsga során a hallgató számot ad a tágabb kutatási területével kapcsolatban megszerzett elméleti ismeretekről, valamint az addig elvégzett kutatói munkájáról és tudományos eredményeiről.
A komplex vizsgára történő jelentkezés a tudományági doktori iskola titkárságán történik a megfelelő dokumentumok bemutatásával [https://semmelweis.hu/phd/komplex-vizsga/]. A hallgatónak le kell adnia egy jelentkezési lapot az eddigi tudományos publikációk igazolásával, valamint egy beszámolót az eddigi kutatási tevékenységről és további tervekről. A hallgató munkáját a témavezető is véleményezi, valamint a hallgatóval közösen javaslatot tesznek a komplex vizsga bizottságának összetételére a vonatkozó szabályok figyelembevételével (ld. Doktori Szabályzat 5. §).
A vizsga két részből áll:
Elméleti rész
Ennek során egy fő- és egy melléktárgyból kell vizsgát tenni a bizottság előtt. A tételeket a képzésüket 2020. szeptember után megkezdők részére a Doktori Iskola határozza meg. Egyéni fokozatszerzők és MD-PhD hallgatók részére az elméleti rész kiegészül még egy melléktárggyal a Doktori Iskola döntése alapján.
Disszertációs rész
Az elért kutatási eredményeket tartalmazó rövid (kb. 10 perc) prezentáció, mely a további kutatási terveket és a disszertáció benyújtásának tervezett menetrendjét is tartalmazza.
Kutatási és disszertációs szakasz
A kutatási és disszertációs szakasz a sikeres komplex vizsgát követően kezdhető meg és 4 szemesztert ölel fel. A komplex vizsgától számítva legkésőbb 3 éven belül a disszertáció benyújtása kötelező. Az egyéni fokozatszerzők itt lépnek be a fokozatszerzési eljárásba.
A kutatási és disszertációs szakaszban a kutatási eredmények publikációja, valamint a disszertáció elkészítése kerül előtérbe. Az abszolutórium megszerzéséhez a kutatási kreditek teljesítése továbbra is elvárt. Abszolutóriumot az a képzésben részt vevő hallgató szerezhet, aki a doktori képzés során elvárt 240 kreditet teljesítette (tanulmányi, kutatási és oktatási kreditekből). Az abszolutórium megszerzése a Doktori Hivatal által kerül rögzítésre, melyet követően a hallgató jelentkezhet fokozatszerzésre.
Legnagyobb jelentőséggel a fokozatszerzéshez szükséges publikációs követelmények teljesítése bír, mely részletesen a Doktori Szabályzat 19. §-ában, valamint a III.3-7-9.-es mellékletekben olvasható.
A fokozatszerzéshez a mellékletben tudományterületenként meghatározott impakt faktor követelmény teljesítésének igazolása szükséges. A teljesítés eredeti, lektorált folyóiratban megjelent szakcikkekkel történik, melyek közül legalább egy elsőszerzős, és az összes impakt faktor követelmény 50%-át fedezi. A teljesítés további lehetőségei a Doktori Szabályzatban olvashatók.
Fontos kiemelni, hogy egyéni fokozatszerzők, valamint MD-PhD hallgatók számára az impakt faktor követelmény 150%-ának teljesítése szükséges, melyből az addicionális 50% esetében nincs megkötés a szerzőség sorrendje, valamint a közlemények témáját illetően.
Publikációs követelmények tudományterületek szerint (III.3. – 7. melléklet alapján):
A fokozatszerzés további követelménye legalább két idegen nyelv ismeretének igazolása, melyek közül az egyik az angol, melyből elvárt egy legalább középfokú, komplex nyelvvizsga. A második nyelv ismeretét nyelvvizsga bizonyítvánnyal, egyetemi záróvizsgával, valamint a témavezető által kiállított igazolással lehet igazolni.
Disszertáció és doktori védés
Disszertáció
A disszertáció elkészítése, benyújtása és véleményezése alaposan szabályozott folyamat.
A formai követelményeket, a szükséges csatolmányokat és kritériumokat részletesen a Doktori Iskolák honlapja [https://semmelweis.hu/phd/hallgatoknak/a-doktori-ertekezes-formai-kovetelmenyei/], valamint a Doktori Szabályzat 20. §-a tárgyalja. Fontos figyelembe venni, hogy a disszertáció formai követelményei eltérőek a képzésüket 2020. szeptember előtt, valamint 2020. szeptember után megkezdők részére.
A Doktori Iskolák honlapjának útmutatója a fokozatszerzési eljáráshoz.
Munkahelyi vita
A disszertációt a házi bírálatok beérkezését követően munkahelyi vitára kell bocsátani a jelölt Intézetén belül. A munkahelyi vitán legalább 5 tudományos fokozattal rendelkezőnek részt kell vennie. A vitáról jegyzőkönyv készül, valamint a vitán elhangzó javítási javaslatok végrehajtása a fokozatszerzési eljárás megindítása előtt elvárt.
Fokozatszerzési eljárás és doktori védés
A disszertáció Doktori Hivatalba történő beadását követően (részletes dokumentumok listája a Doktori Iskolák honlapján található [https://semmelweis.hu/phd/hallgatoknak/a-doktori-ertekezes-formai-kovetelmenyei/] az Egyetemi Doktori Tanács elnöke felkéri a hivatalos bírálókat a disszertáció formai és tartalmi értékelésére. A bírálók támogató véleménye esetén a disszertáció nyilvános vitára bocsátandó, melynek megszervezése a tudományági doktori iskola vezetőjének hatásköre. A nyilvános vitára – a hivatalos bírálók mellett – az egyetemi doktori tanács bíráló bizottságot jelöl ki. A védés során a jelölt rövid méltatást követően szabad előadásban ismerteti eredményeit, melyet az opponensek, valamint a bíráló bizottság tagjai által feltett kérdésekből álló vita követ. A vitát követően a bíráló bizottság értékeli a jelölt doktori védésen mutatott teljesítményét, majd a PhD fokozat kiadásról az EDT dönt
Doktorrá avatás
A sikeresen PhD fokozatot szerzőket az egyetem rektora évente egyszer, a Dies Academicus ünnepségen fogadja a tudományok doktorává.
Pénzügyek
Bevételek és kiadások a képzés során
Állami ösztöndíjas hallgatók
Bevételek
A PhD tanulmányok Képzési és kutatási szakaszában az állami ösztöndíjas hallgató nettó havi 140 000 HUF ösztöndíj alapú juttatásra jogosult összesen négy aktív szemeszter során. A Kutatási és disszertációs szakaszban négy aktív szemeszter során a hallgató nettó havi 180 000 HUF juttatásra jogosult. Az állami ösztöndíjak mértékét a Nemzeti Felsőoktatási törvény szabályozza.
Kiadások
Közvetlen költség a jelentkezési díj (9000 HUF), valamint a disszertációs eljárás díja (120 000 HUF).
Önköltséges képzésben tanuló hallgatók és egyéni fokozatszerzők
Kiadások
Az önköltség mértékét az Egyetemi Doktori Tanács határozza meg a Doktorandusz Önkormányzat egyetértésével, melynek befizetése egy összegben történik minden szemeszter elején. Az önköltség mértéke a képzésben résztvevők esetében min 97.500 – max 487.500 HUF. A képzésben résztvevő hallgató, témavezetője, valamint a munkáltatóik között megállapodás köthető, mely alapján az önköltség összege mérsékelhető a megállapodásban meghatározott feltételek teljesítése esetén.
A képzés nélküli felkészülők (egyéni fokozatszerzők) esetében az önköltség 97.500 HUF.
További közvetlen költség a jelentkezési díj (9000 HUF), valamint a disszertációs eljárás díja (120 000 HUF), mely nem SE dolgozó egyéni fokozatszerzők esetén 200 000 HUF.
MD-PhD hallgatók
Bevételek
A graduális képzés során a négy szemeszterre vetítve havi nettó 70 000 HUF Kiegészítő Kiválósági Kutatási Ösztöndíj, majd a Kutatási és disszertációs szakaszban állami ösztöndíjas, nappali tagozatos PhD hallgatói státusz, ezzel együtt havi nettó 180 000 HUF ösztöndíj.
Kiadások
Közvetlen költség a jelentkezési díj (9000 HUF). A többi képzési formától eltérően a disszertációs eljárás díját (120 000 HUF) a Doktori Iskola fedezi.
Kutatási keret
A PhD hallgatók a kutatáshoz kapcsolódó dologi költségek támogatására jelenleg havi 75 000 HUF kutatási keretre jogosultak. A kutatási keret összegét a Doktori Hivatal a témavezető munkahelyén nyitja meg, amennyiben a témavezető az SE munkavállalója, míg ha a témavezető nem SE munkavállaló, a dologi költségek elszámolása a Doktori Hivatalhoz a témavezető munkahelye által benyújtott számlák alapján történik. A kutatási keret felhasználásával az egyes Tanszékek gazdasági ügyintézőjét ajánlott keresni.
Pályázati kisokos
Az egyetemi, valamint egyetemen kívüli pályázatok jó lehetőséget nyújtanak a kutatási kereten túl a kutatások dologi költségeinek, konferencia részvételeknek, valamint a mindennapi megélhetési költségeknek a kiegészítéséhez, finanszírozásához. A legtöbb ösztöndíj esetében van külön szabadon felhasználható, személyi valamint kizárólag kutatás dologi költségeire felhasználható keret. A pályázatok kiírása általában ciklikus, ahhoz hogy ne maradjunk le érdemes figyelni a pályázatokat kiíró szervezetek (Semmelweis Egyetem, Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, Tempus, etc.) honlapját. Jó lehetőséget nyújt erre továbbá a Semmelweis Egyetem Innovációs Központjának hírlevele is, mely a legfrissebb innovációs híreket és pályázati kiírásokat összegezi. Feliratkozni az innov@semmelweis-univ.hu email címre küldött üzenettel lehet.
Új Nemzeti Kiválóság Program
Az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) elősegíti a jövő nemzedék kutatói életpályára vonzását, serkenti a versenyt, a kutatói, alkotói korfa kiegyensúlyozottabbá válását, a felhalmozott tudás magyarországi hasznosulását, közvetve erősíti a felsőoktatási alapkutatásokat, a kiemelkedő kutatói, alkotói munka támogatásával példaértékű mintát biztosít a kiválóság elismerésére.
Az ÚNKP hozzájárul az oktatói és kutatói utánpótlás megfelelő biztosításához és hazánk nemzetközi versenyképességének javításához.
4 pályázat tartozik ide:
- Felsőoktatási Alapképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázat
Cél: középiskolai tanulmányaikat sikeresen befejező, alapképzésben részt vevő, tehetséges hallgatók kutatási tevékenységének és szakmai fejlődésének támogatása, amelynek eredménye tudományos cikk vagy TDK-dolgozat, egyéb – az adott tudományágban releváns – tudományos, műszaki vagy művészi alkotás, továbbá a mester tanulmányok megkezdésére való felkészülés
- Felsőoktatási Mesterképzés Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázat
Cél: mester (osztatlan) képzésben részt vevő, tehetséges hallgatók kutatási tevékenységének és szakmai fejlődésének támogatása, amelynek eredménye publikáció (tudományos cikk vagy TDK-dolgozat), egyéb – az adott tudományágban releváns – tudományos, műszaki vagy művészi alkotás, továbbá a doktori tanulmányok megkezdésére való felkészülés
- Felsőoktatási Doktori Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázat
Cél: kiemelkedő tudományos és művészi eredményeket felmutató doktori képzésben részt vevő hallgatók, doktorjelöltek doktorvárományosok kutatási és alkotó tevékenységének és szakmai fejlődésének támogatása, amelynek eredménye magas színvonalú, figyelemre méltó publikáció, egyéb – az adott tudományágban releváns – tudományos, műszaki vagy művészi alkotás, valamint a doktori disszertáció (PhD, DLA) megfelelő megalapozása.
- „Tudománnyal fel!” Felsőoktatási Doktorvárományosi és Posztdoktori Kutatói Ösztöndíj Pályázat
Cél: a kiemelkedő tudományos és művészi eredményeket felmutató doktorvárományosok és posztdoktorok kutatási és alkotó tevékenységének és szakmai fejlődésének támogatása, amelynek eredménye magas színvonalú, figyelemre méltó publikáció, egyéb – az adott tudományágban releváns – tudományos, műszaki vagy művészi alkotás, valamint doktorvárományosok esetén a doktori disszertáció (PhD, DLA) megírása.
Mindegyik pályázat típus esetén szükséges:
– Tudományos publikációs tevékenység bemutatása: Központi Könyvtár által kiállított, hivatalos publikációs jegyzék, melyen az IF értékek fel vannak tüntetve, ezáltal egyértelműsítve a pontszámítás alapjául szolgáló IF értékeket.
– Doktori Iskola felé sokféle pályázati anyag kerül beküldésre, melyre több fájl formátum is rendelkezésre áll, azonban a pontszámítás alapjául szolgáló dolgokat (OTDK helyezés, innováció) érdemes egyértelműsítő névvel elnevezni a feltöltés előtt (akár PDF, akár JPEG).
Kooperatív Doktori Program
A Kooperatív Doktori Program a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által meghirdetett pályázat, mely az akadémiai kutatások piaci szférában való hasznosulását hivatott elősegíteni. A pályázatot először 2020-ban írták ki és a kiírás azóta is jelentős változásokon megy keresztül minden évben. Jelenleg azok a komplex vizsga előtt álló PhD hallgatók pályázhatnak rendszeres, havi nettó 400 000 HUF támogatásra, akik vállalják, hogy a fokozatszerzésig hátralevő időszakban egy piaci szereplővel is együttműködnek a kutatás során és kibővítik a kollaboráció keretében a kutatásukat a piaci hasznosulást elősegítő elemekkel. A pályázatot általában nyáron írják ki és augusztus vége a beadási határidő. A pályázat benyújtása során a PhD hallgató, PhD témavezető, valamint a piaci szereplő képviselőjének részéről is számos dokumentum benyújtását várják el, melyek részletes listája az éves pályázati kiírásban, az NKFIH honlapján érhető el. A pályázati kiírás gyakori változása miatt annak részletes áttekintése feltétlenül ajánlott.
SE 250+ Kiválósági PhD Ösztöndíj
A Semmelweis Egyetem által nyújtott kiválósági PhD ösztöndíj, melyre azon PhD hallgatók nyújthatnak be pályázatot, akik nem rendelkeznek egészségügyi szolgálati jogviszonnyal. A pályázat szemeszterenként kerül kiírásra, és az elbírálásnál előnyt élveznek az Egyetem oktatási tevékenységében is részt vállaló hallgatók. A pályázat összege a doktori képzés első két évében havi nettó 70 000 HUF, míg a képzés második két évében havi nettó 90 000 HUF.
A támogatást a PhD hallgató munkahelye kiegészítheti.