A Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán 1970-ben szerzett általános orvosi diplomát. 1970. szeptember 9.-e óta a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetében dolgozik, 1984-től egyetemi adjunktusi, 1992-től, egyetemi docensi minőségben.

Jelenleg ny. egyetemi docensként végzi munkáját.

 

 

OKTATÓ MUNKA

Graduális oktatás

Rendszeresen vezet anatómia és szövettan gyakorlatokat az I. és II. éves ÁOK hallgatók számára angol és magyar nyelven. Tantermi előadásokat tart ÁOK és GYOK hallgatók számára magyar, angol és német nyelven. 2012-ben a német nyelvű gyógyszerészhallgatók számára szervezte meg az oktatást.

1995-től az irányítja az intézeti szövettan oktatást. A tárgy oktatását a modern klinikai szemlélet szellemében alakította át. Egy ilyen módon összeállított preklinikai szövettani metszetsorozat lehetővé teszi a szövettan hangsúlyos közelítését az orvosi gyakorlat felé. Bevezette a digitális szövettan oktatást és az on-line vizsgáztatást.

A Dr. Röhlich Pál szerkesztésében megírt szövettani tankönyvben két fejezet szerzője.

A szövettan gyakorlati oktatás hatékonyabbá tételére az oktatott metszeteket leíró, fotókkal illusztrált Szövettani gyakorlati jegyzetet írt magyar, angol és német nyelven.

2009-ben az „Orvosi képalkotó eljárások” új tantárgy, anatómiai modulját tervezte meg, irányításával, a 2011-es évben, a negyedéves magyar ÁOK hallgatók vettek először részt az új tantárgy gyakorlati foglalkozásain. Tervei alapján a bonctermekbe nagy képernyőjű LCD monitorokat, számítógépeket telepítettek. Irányításával CT- és MR-scannelt férfi és női cadaverekből szeletsorozatok készültek. Ezek a preparátumok alapját képezik a tárgy oktatásának. A testszeletek fotóit, képletazonosítással és az identikus CT valamint MR felvételekkel a dr. Nemeskéri Ágnes által szerkesztett Szeletanatómiai jegyzet formájában használhatják.

Postgraduális oktatás

A Semmelweis Orvostudományi Egyetem, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természettudományi Kara és a MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete által szervezett Idegtudományi posztgraduális Tudományos Továbbképző Program keretében a “Sejt- és szövettenyésztés, sejttechnológia”, a “Neuroendokrinológia”, a Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet által szervezett “Embryológia, elméleti és klinikai fejlődésbiológia” című posztgraduális továbbképző kurzusokban éveken keresztül előadásokat és gyakorlatokat tartott.

Alapítvány létrehozása, működtetése

Az Intézetben folyó oktatás fejlesztésének elősegítésére, hazai tudományos örökségünk ápolására 1996-ban létrehozta az “Apáthy István Alapítványt” dr. Szél Ágostonnal együttműködve. Az Alapítvány munkáját, a kuratórium elnökeként irányítja. Az Alapítvány anyagi erőforrásaival támogatja a fiatal kutatók kutatómunkáját.

KUTATÓMUNKA

Neuroendokrinológia

1971-től 2004-ig neuroendokrin témákban végezett kutatásokat. Kutatási területe: A hypothalamo-hypophysealis szabályozó rendszer ontogenezise volt. 1990-ben védte meg “A patkány adenohypophysis differenciálódása in situ és hypothalamikus befolyástól mentes kísérleti körülmények között” című kandidátusi értekezését.

Ösztöndíjjal 1976/77-ben 1 évet töltött a College de France Celluláris Neuroendokrin Laboratóriumában (Párizs, Franciaország). 1982-ben és 1983-ban 3-3 hónapot töltött a Manchester-i Christie Hospital and Holt Radium Institute-ban (Anglia).

Klinikai anatómiai kutatások

2006-ban megszervezte Dr. Kiss Mátyással: a Klinikai Anatómiai Kutatólaboratóriumot. Ezen a kutatóhelyen két egyetemi tanársegéddel, két PhD hallgatóval, tudományos diákköri hallgatókkal intenzív, nemzetközi érdeklődést kiváltó innovatív kutatás zajlik.

Klinikai Anatómiai Kutatási témáink

  •   Máj
    -vasculo-biliáris variációk jelentősége a máj sebészetben és a máj transzplantációban
    -a témából Dr. Németh Károly készítette és védte meg doktori értekezését 2016-ban az „Investigation of the anatomical variations of the extra- and intrahepatic arteries of the human liver on corrosion casts. Role of surgical anatomy in liver transplantation and hepato-pancreato-biliary surgery” címmel. 2018-ban pedig Dr. Kiss Mátyás védte meg „A parciális májátültetés klinikai anatómiájának tanulmányozása, saját kidolgozású korróziós technikával” címmel írt disszertációját.
  •   Pancreas
    -vascularis variációk a pancreas vérellátásában – jelentőségük pancreas rezekciókban
  •   Szív
    -szív ingervezető rendszerének vérellátása – variációk – jelentőség a coronaria érbetegségben
    -az extracardialis myocardium morfológiai és funkcionális vizsgálata – jelentősége a pitvari fibrillációban
  •   A nehéz légút anatómiája
    -akut légúti ellátás
  •   Fej-nyaki helyreállító sebészet – szabad és komplex nyeles lebenyek kialakítása – érvariációk