Munkacsoportunk országosan egyedülállóan több, mint egy évtizede fő profiljának posztgraduális gyakorlati továbbképzések szervezését és orvosi műszerfejlesztési tesztelések lebonyolítását tekinti.

CADAVER KURZUSOK SZERVEZÉSE

Fontosnak érezzük, hogy minden manuális szakterületen dolgozó orvoskollégának lehetősége legyen saját betegeinek kezelését megelőzően humán cadaveren, valós anatómiai (nem szimulációs) viszonyok melletti gyakorlati tapasztalatot szerezni. Mindehhez biztosítjuk az infrastrukturális és klinikai anatómusi hátteret, kurzusvezetőink pedig az adott klinikai szakterület neves képviselői közül kerülnek ki.

Az élő szövetekhez hasonló színt és konzisztenciát biztosító tartósítási eljárások segítségével kurzusaink résztvevői reális sebészi anatómiai viszonyok között dolgozhatnak. Emellett számos modellt dolgoztunk ki valódi műtői helyzetek (pl. dobogó szív), illetve betegségek (pl. tumorok) szimulálására, melyek az egyre bővülő kínálatunk részét képezik a multidiszciplináris szemléletű képzések érdekében. A vegyszeres tartósításból kifolyólag fertőzésveszély nem áll fenn.

Jelenleg a Semmelweis Egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének modern tetőtéri boncterme ad otthont posztgraduális gyakorlati továbbképzéseinknek, továbbá műszerfejlesztési projektjeinknek. Összesen 5 légkondicionált terem nyújt lehetőséget a rendezvények optimális térbeli elosztására, melyből 2 egy nagy teremmé nyitható össze. A tartósított preparátumokon a beavatkozások egyedileg tervezett és gyártott műtőasztalokon végezhetők, melyek a résztvevők létszámától és a készítmények méretétől függően, különböző formációkban helyezhetők el. A jelenleg használt helyiségek a tartósított preparátumokon való beavatkozásokat teszik lehetővé. Intézetünk jelentős sebészi eszközparkkal rendelkezik, azonban a szakmaspecifikus műszereket kellő mennyiségben rendszerint szponzor cégek biztosítják.

KÍSÉRLETES SEBÉSZETI FEJLESZTÉSEK

Munkacsoportunk a legkülönbözőbb műtétes szakmák sebészeti anatómiai és kísérletes sebészeti kérdéseivel foglalkozik, különös tekintettel a minimálisan invazív feltárási szemléletre és az endoszkóppal végzett, illetve endoszkóppal asszisztált műtéti megoldásokra. Nem határozunk meg állandó kutatási témákat, hiszen igyekszünk folyamatosan lépést tartani a klinikum újdonságaival.

Küldetésünknek érezzük a legújabb orvostechnológiai fejlesztések preklinikai kipróbálásának elősegítését is. A Tudományos és Kutatásetikai Bizottság (TUKEB) engedélyével, elismert szakorvosok, valamint hazai és európai műszergyártó cégek vezetésével veszünk részt új sebészi eljárások, eszközök valós humán anatómiai viszonyok melletti kipróbálásában. Ezzel szeretnénk előre mozdítani az arra érdemes megoldások klinikai gyakorlatba való bevonását, ezáltal segítve számos beteg mielőbbi gyógyulását.