Összeállította: Prof. Dr. Jakó Géza SOTE Alumnus a Bostoni Egyetem Emeritus professzora és Prof. Dr. Répássy Gábor a Klinika igazgatója
A múzeum 7 komponensből tevődik össze:
- Vitrin a professzori irodában
- Vitrin asztal
- Fül- orr- gége Histopathológiai Kiállítás
Mindekettő a tanterem hátsó bejáratánál - Tanszékvezetők festményei és képei a professzori irodában
- Fül- orr- gége histopathológiai laboratórium Dr. Krepuska Géza – Dr. Kelemen Györgyről elnevezve
Temporal Bone Laboratórium – Dr. Ribári Ottóról elnevezve - Régi fül- orr- gégészeti könyvek a professzori irodában és a sziklacsont laboratóriumban
- Fül- orr- gége histopathologiai metszetgyűjtemény Prof. Dr. Jakó Géza ajándéka Bostonból
A gyűjteményt rendszerezte és összeállította Prof. Dr. Balogh Károly professzor SOTE alumnus a Bostoni Harvard Egyetem tanára
A Királyi Pázmány Péter Egyetem Orr- Gége Fülészeti Klinikája a Rókus Kórházból költözött 1936-ban jelenlegi helyére a több, mint 100 éves (1906-ban épített) épületbe.
Az egyetemi fül- orr- gégészet története
A gégészet – laryngológia világviszonylatban először Pesten született meg. 150 évvel ezelőtt 1858. november 13-án, amikor Czermák N. János a pesti egyetem élettan professzora bemutatta élő emberen – saját magán is – a gége indirekt tükrös vizsgálatát a Királyi Orvos Egyesületben, ezt a jelenlévők közül Balassa János professzor és Navratil Imre sebészek hamarosan élő betegeken is alkalmazták a Rókus Kórházban és megteremtettek egy új orvosi disciplinát, a Laryngológiát. Navratil Imre (1834-1919) laryngoscopia-laryngológiából lett egyetemi magántanár, majd később egyetemi nyilvános rendes tanár sebészet és laryngológiából. Ő a magyar laryngológia és világviszonylatban is e szakma úttőrője.
Jakó professzor dédnagyapja, nagybányai Nagy Sándor, ezekben az úttőrő években Balassa asszistense volt. (Később Ugocsa megye tisztifőorvosa lett)
Navratil után Ónodi Adolf (1857-1919) lett a orr- gégészet nyilvános rendes tanára, majd 1918-tól Lénárt Zoltán volt a klinika vezetője a Rókusban, 1925-től, mint nyilvános rendes tanár.
Lénárt Zoltán (1870-1953) 1936-ban költözik a klinika jelenlegi helyére a Szigony utcába, mint az Egyesített Orr- Gége- Fülészeti Klinika igazgatója. Kiváló gégerák sebész volt.
Otológia: 1832-ben megjelenik az első magyar nyelvű könyv a fülről Felső Eőri Cseresznyés Sándortól „A hallás élőműszereiről, hallásról ezek bajairól s orvoslásukról” címmel
Bőke Gyula (1832-1918), Würzburgban tanult Tröltschnél 1858-ban, majd hazatérve a Rókus Kórházban kapott helyet, majd az egyetemen, mint rendkívüli tanár adja elő a fülészetet 1910-ig. Utána Krepuska Géza (1861-1949) (Jakó professzor nagyapja) megteremti a modern fülészeti iskolát, és vezeti 1932-ig a Fülészeti Klinikát. Medikusoknak 1936-ig tartott előadásokat.
Rhinológia: Ez a szakma keletkezése is összefügg a műszerek kifejlesztésével, mint az orrtükrözés az orrspeculum által. Irsai könyvében megemlíti, hogy Markusovszky volt az első, aki orrspeculumot készített és használt már Voltolini előtt először a világon. Ezt a speculumot Professzor Jakó vélte felfedezni a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban.
A rhinoscopia posteriort szintén Czermák fedezte fel és írta le részletesen a könyvében és alkalmazták Balassa, Navratil és Ónodi Klinikáin valamint az egész világon.
Ónodi Adolf (1857-1919) az Orr- Gége Klinika első nyilvános rendes tanára. Klinikáját a II. sz. Belklinikán helyezték el.
A gége beidegzésével és az orr- melléküregek anatomiájával kapcsolatos munkássága, atlaszai, kiemelkedőek és külföldön is elismertek. A Magyar Tudományos Akadémia első orr- gégész tagja. A második Professzor Jakó Géza kültag.
Az 1918 Tanácsköztársaságban részt vett. Szerepe miatt 1919-ben Bécsbe emigrál, majd abban az évben ott meghal.
Lénárt Zoltán 1941-ben megy nyugdíjba, az utána következő tanszékvezető tanárok:
Tátrallyai Wein Zoltán (1942-1945)
Germán Tibor (1945-1951) (Krepuska Géza volt adjunktusa)
Varga Gyula (1951-1966)
Révész György (1966-1985)
Ribári Ottó (1985-1997) kialakítja a modern fülsebészeti iskolát, bevezeti a cochlearis implantációkat, modernizálja a Klinikát és bevezeti a tudományos és kísérletes laboratóriumi kutatást a klinikáján. Tanítványai:
Répássy Gábor a SOTE Klinikáján
Sziklai István a Debreceni Klinikán lesznek tanszékvezető egyetemi tanárok.
Egyéb tárgyak:
Régi fül- és gégészeti műszerek Czermák N. János aláírt képe-nyomat.
Czermák kép
Helmholtz kép
Régi alkohol-melegítő gégetükörhöz
Anton von Trölsch képe
Politzer bronz érme
Bőke-Navratil-Krepuska bronz érem
Régi fém fejtükör dr. Kelemen Györgytől
Alsó fiók Gyergyai Árpád kolozsvári orr- gége fülgyógyászati professzor külön lenyomatai
Festmények a professzori iroda és szobában:
Vitrin asztal:
A tanterem hátsó bejáratánál.
Tartalmaz:
Régi fül-orr-gégészeti műszereket
A világon első Eustach kürt endoszkópja (készítette prof. Dr. Jakó Géza – 1965)
Dr. Krepuska Géza és Dr. Kelemen György Laboratórium
Dr. Krepuska Géza orvostanhallgató korától a fül- szövettani metszeteit készítette magyar és világviszonylatban is elsőként. Az első és talán az utolsó otohistopathológus Magyarországon. Fiatalabb tanítványa és munkatársa, Dr. Kelemen György, aki később Bostonban és Los Angelesben volt professzor és az otohistopathológia világhírű művelője.
Sziklacsont – Temporal Bone – Laboratórium
Dr. Ribári Ottóról kapta a nevét.
Ő, mint a Klinika igazgatója vezette be a rendszeres fülműtéti oktatást emberi kadáver sziklacsonton gyakorolva. A Laboratóriumot továbbra is rendszeresen használják a magyar szakorvosok fülsebészeti oktatásában.
A professzori szobában és a Sziklacsont melletti Laboratóriumban vannak elhelyezve régi fül- orr- gégészeti könyvek és külön lenyomatok. Egy részük több, mint 100 éves.
SZIKLACSONT LABORATÓRIUMI KÉPEK