A petesejtek megtermékenyítésére 4-6 órával a petesejtnyerés után kerül sor az előzetesen feldolgozott és előkészített saját vagy donor spermamintával. Jelenleg két széles körben elterjedt módszer áll rendelkezésünkre: a hagyományos in vitro fertilizáció (IVF) és az intracitoplazmatikus spermium injektálás (ICSI).

Hagyományos IVF kezelés

Ennél a megtermékenyítési módszernél a petesejtekhez hozzáadjuk az előkészített spermaminta egy részét. Ezt követően maga a megtermékenyülés az inkubátorban, mindenféle külső beavatkozás nélkül, a női szervezetben zajló folyamatokhoz hasonlóan, természetes úton jön létre. A folyamatba tehát nem avatkozunk be, mindössze biztosítjuk, hogy a hímivarsejtek és a petesejtek a szervezeten kívül találkozhassanak. Ezt a módszert akkor alkalmazzuk, ha a spermaminta megfelelő minőségű, elegendő jól mozgó hímivarsejtet tartalmaz.

 

Intracitoplazmatikus spermium injektálás (ICSI)

Az ICSI kezelés során minden egyes petesejtbe mikromanipulátor segítségével egy-egy hímivarsejtet injektálunk. A módszert elsősorban akkor alkalmazzuk, ha a gyenge minőségű spermaminta nem alkalmas hagyományos IVF kezelésre. A mikromanipulátor egy speciális mikroszkópra szerelt készülék, amely az emberi kéz által elvégzett milliméteres nagyságrendű mozdulatokat a petesejt és a spermium mérettartományában lévő mikrométeres mozdulatokká alakítja át. A beavatkozás előtt a petesejteket körülvevő kumulusz sejteket enzimes kezeléssel távolítjuk el.

A mikromanipulátor segítségével egyetlen spermiumot szívunk fel egy, a hajszálnál is vékonyabb üvegtűbe, és azt fecskendezzük a petesejt belsejébe.

Csak a megfelelő érettségi állapotú petesejtek alkalmasak a megtermékenyítésre. Előfordulhat, hogy a petesejtek egy része éretlen, így azokat csak a petesejtnyerést követő napon tudjuk megtermékenyíteni, ha elérik az érett állapotot.

A megtermékenyítést követően a petesejtek visszakerülnek az inkubátorba.

Publikációink a témában