Az Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika, korábban Országos Klinikai Idegtudományi Intézet, azaz OKITI története 1953-ra nyúlik vissza, azonban az Amerikai úti épületben 1911-óta folyik ápoló, betegellátó munka. 

A Lajta Béla által tervezett Szeretetház épülete az Amerikai út 57. szám alatt 1928-ban. (Forrás: FSZEK Budapest-képarchívum, Reiffenstein Bruno felvétele).

Az épület

Az Amerikai út 57. szám alatt található műemlék épületet 1911-ben adták át. Eredetileg nem a mai értelemben vett kórház volt, inkább gondozóház idős, gyógyíthatatlan betegek vagy magukról más ok miatt gondoskodni képtelen emberek számára.

Az intézmény 1919-ben lett a mai értelemben vett kórházzá. Az I. világháború kitörése után már 156 ágyon ápolta a sebesülteket: sok katona számára adta vissza a civil életbe való visszatérés, az újbóli munkába állás reményét. A világháború után új röntgenintézet létesült benne, 1923-ban pedig fél évtizedes rekonstrukció kezdődött benne, melynek során többek között idegosztály létesült, a szemészeti és gégészeti osztályok pedig újjáépültek.

Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (OKITI)

Az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet, azaz az OKITI történetét méltán övezik legendák: jó hírét az elmúlt évtizedekben sok gyógyult beteg vitte magával szerte az országba és a nagyvilágba.

Az OKITI elődje, az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet 1953-ban alakult meg, azóta pedig egyedülállóan széles spektrumú szakmai központtá fejlődött. Szakmai profilja 2007-ben teljesedett ki, amikor a stroke-on átesett és az epilepsziás betegek általános kezelésével bővült. Ekkortól viseli az Országos Idegtudományi Intézet nevet.

Intézetében egy csapatban, közös fedél alatt dolgoznak idegsebészek, neurológusok, neuroonkológusok, epileptológusok és a stroke szakértői. Ez a beteg számára a legoptimálisabb és legeredményesebb kezelési körülményeket garantálja: házon belüli gyors kivizsgálási időt, azonnali konzultációs és beavatkozási lehetőséget − ami sok esetben egyet jelent a túlélés és a változatlan életminőség esélyével.

Az OKITI a 2010-es évek végére a harmadik legnagyobb idegsebészeti központtá nőtte ki magát Európában. Élenjárt a nagy sebészi pontosságot jelentő neuronavigációs módszerekben, az ablatív operációt sok esetben kiváltó neurostimulátoros beavatkozásokban, a kis sebfelülettel járó gerincműtétek terén és sok egyéb más korszerű neurosebészeti eljárásban.

Az intézet jó hírnevet szerzett az Országos Onkológiai Intézettel és a Debreceni Gamma Sugársebészeti Központtal együttműködésben végzett, sebészeti behatolás nélküli tumorkezelésben, a nagy és nehéz daganatok, sérülések operációiban, valamint a gyógyszerrel nem kezelhető epilepsziák és fájdalmak kezelésében. Itt alapították meg továbbá az ország első gyermek-idegsebészeti osztályát is, ahol az idők során szintén felbecsülhetetlen értékű szakmai tapasztalat halmozódott fel. 2010-ben alapították meg a funkcionális idegsebészeti osztályt, ahol egyebek mellett olyan unikális eljárásokat végeznek, mint például az epilepszia-, mozgászavar-sebészet és a legmodernebb invazív neuromodulációs eljárások. 2018 óta szintén csak itt végeznek robotasszisztált idegsebészeti eljárásokat az országban és magának a robotnak a szoftverfejlesztéséhez is hozzájárult az intézet.  

Az  Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) 2021-ben két nagy múltú intézmény és egy szakkórház egyesülésével jött létre: az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (OKITI), a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI), illetve a Gálfi Béla Pszichiátriai és Addiktológiai Rehabilitációs Kórház integrációjával. 2023-ban született az a kormányzati döntés, amely szerint az idegsebészet a Semmelweis Egyetem klinikájaként működik majd tovább. Ennek megfelelően 2024 március elsejével az Amerikai úti Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) ideggyógyászati, neurointervenciós és idegsebészeti ellátása a Semmelweis Egyetembe integrálódott, így jött létre az Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika. Az egyetemhez való csatlakozással az intézmény új ellátási területet kapott az idegsebészettel, a számos műtéti eljárást országosan egyedüliként végző klinika pedig tovább fokozhatja tudományos és oktatási tevékenységét.