Fokozná és további tartalommal töltené meg a már meglévő bilaterális kapcsolatokat – különös tekintettel a TOP 100-ba tartozó egyetemekkel való együttműködésekre – dr. Hegedüs Tamás, a Nemzetközi Kapcsolatok és Alumni Igazgatóság június 1-jével kinevezett vezetője. A két szervezeti egység összeolvadásával létrejött új igazgatóság feladatai között kiemelt helyen szerepel a kétoldalú kapcsolatok erősítése mellett a hallgatói és oktatói mobilitás ösztönzése, valamint az egyetem által biztosított térítéses képzési programok koordinálása.

„Számomra minden motiváló és izgalmas, ami az egyetemmel kapcsolatos, fontos kihívás és megtiszteltetés, hogy egy újabb területen is segíthetem az intézmény vezetése által kitűzött célok elérését” – fogalmazott dr. Hegedüs Tamás, aki június 1-jétől tölti be a Nemzetközi Kapcsolatok és Alumni Igazgatóság vezetői posztját. A Semmelweis Egyetem Szenátusa áprilisi ülésén döntött a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága, valamint az Alumni Igazgatóság összevonásáról, és ezáltal az új szervezeti egység létrehozásáról.

Dr. Hegedüs Tamás kérdésünkre elmondta: a nemzetközi kapcsolatok, ha más aspektusból is, de eddig is szerves része volt a munkájának. Alumni igazgatóként kiemelt figyelmet fordított a volt hallgatókból álló közösség erősítésére, akik között jelentős számot képviselnek a külföldi alumnusok. Mára a csaknem 45 ezer magyar mellett 10 ezer angol és német nyelvű képzésben tanult hallgató szerepel az alumni adatbázisban. Az idegen nyelvű képzés elindulásának 40 éves évfordulóján 2023-ban rendezett az általa vezetett igazgatóság először nemzetközi alumni találkozót, amit több ország magyar nagykövetségén megszervezett esemény követett.  

Kiemelten fontos ez a terület, hiszen volt hallgatóink a Semmelweis Egyetem nagykövetei a világban, kulcsszerepet játszanak a nemzetköziesítési folyamatokban és a reputációnk további növelésében, ami a rangsorokban való helyezésben is tükröződik

– mutatott rá. A toborzás szempontjából is megkerülhetetlenek, hiszen a tapasztalatok szerint az elsőéves nemzetközi képzésben résztvevő hallgatók mintegy 80 százaléka olyanok ajánlására választotta a Semmelweis Egyetemet, aki egykor itt tanult – tette hozzá.

Nemzetközi kapcsolatok és alumni igazgatóként dr. Hegedüs Tamás célja a terület további dinamizálása. A Semmelweis Egyetemet jelenleg világszerte mintegy 200 felsőoktatási intézménnyel köti össze együttműködési megállapodás, fontos, hogy ezeket minőségi és valódi tartalommal töltsük meg – mutatott rá.

Az aktivitás fokozásához célirányosan át kell nézni, hogy melyik egyetemmel milyen területen jöhetnek szóba közös publikációk, kutatások. Ezen felül érdemes fokozni a nemzetközi kooperációval megvalósuló kurzusokat, nyári egyetemeket, egyéb rendezvényeket, amikre jó példa az egyedülálló Harvard Medical School Clinical Science Scholars at Semmelweis University képzés, vagy éppen a heidelbergi és freiburgi egyetemekkel két évente megtartott trilaterális szimpózium.

Harvard Medical School Clinical Science Scholars at Semmelweis University kurzus 2024-ben

A továbblépéshez nélkülözhetetlen, hogy a munkatársaink és a hallgatóink is tudják, mely egyetemekkel vannak már kiépített kapcsolatok, így ha együttműködő partnereket vagy mobilitási helyszínt keresnek, nem kell a nulláról indulniuk. Ennek érdekében már dolgozunk egy átlátható, mindenki számára könnyen elérhető belső kommunikációs felületeken elérhető adatbázis kialakításán – számolt be az igazgató. Kiemelten fókuszálunk arra is, hogy a világ száz legjobb intézménye közé tartozó partnereinkkel erősítsük a kapcsolatokat – jegyezte meg.

Az új igazgatóságon szeretnék előtérbe helyezni a szolgáltatói szemléletet, az igazgató éppen ezért arra biztat mindenkit, hogy keressék őket bátran a szervezeti egységek, ha akár új nemzetközi kapcsolatok kiépítését szeretnék kezdeményezni, vagy folyamatban lévő megállapodás megkötésben kérnének segítséget.

Fontosnak tartom, hogy a Semmelweisen elsajátított magas színvonalú tudás mellett nemzetközi tapasztalatot is szerezzenek az egyetemi polgárok, és ezáltal tudjanak fejlődni, nyitni a világra – fogalmazott dr. Hegedüs Tamás, aki szeretné, ha minél több egyetemmel lenne kifejezetten a Pannónia ösztöndíjprogram keretében létrejövő mobilitásra szóló megállapodása is az egyetemnek, és ezáltal még több oktató és hallgató élne a Pannónia program adta lehetőségekkel. Ennek megalapozására a Kommunikációs Igazgatósággal együttműködésben megtörtént a nemzetközi ösztöndíjakkal kapcsolatos honlapfelület átalakítása, ami átláthatóbb és a felhasználók számára könnyebben használható lett. Célként tűzték ki a jelenleg papíralapon folyó jelentkezési folyamatokat digitalizálását is, és egy olyan közös platformba integrálását, amelyen más egyetemi szolgáltatások is elérhetők lesznek.

A kiemelt feladatok között szerepel a térítés ellenében igénybe vehető, elsősorban külföldieknek szóló ún. rövid távú oktatási programok koordinálása. Ezekkel kapcsolatban fontos egyfajta centralizálás, az, hogy egységes üzleti terv alapján történjen az értékesítés, és mindegyik elérhető legyen egy közös felületen. Több tanszék is szervez ilyen képzéseket, amelyek népszerűsítésében kérhetnek segítséget az igazgatóságtól – mondta dr. Hegedüs Tamás. 

Az igazgató munkáját két igazgatóhelyettes segíti: Vágó Levente a nemzetközi kapcsolatok, Kósa László az alumni területért felel. Az igazgatóságon belül egy külön osztály foglalkozik Szlovák Judit vezetésével a bilaterális és a kiemelt német kapcsolatokkal, a mobilitási osztály vezetője pedig Fodor Krisztina lett.

Dr. Hegedüs Tamás 2015 óta Semmelweis-polgár, akkor nyert felvételt a Fogorvostudományi Karra. Mint fogalmazott, nagyon erős a kötődése az egyetemhez, már csak azért is, mert felnőtt életének minden fontos eseménye ide köti. Itt tanult, itt kezdett dolgozni fogorvosként, szerzett szakvizsgát, itt folytatja PhD-tanulmányait, sőt a menyasszonyát is az egyetemen ismerte meg. 2019 januárja és 2020 júniusa között a Hallgatói Önkormányzat elnöke volt, 2020 augusztusától 2021 augusztus 1-jéig a Brand és Marketing Igazgatóság igazgatóhelyetteseként tevékenykedett, majd 2021. augusztus 1-jétől az Alumni Igazgatóság vezetőjévé nevezték ki. 2023 novembere óta titkárként a Magyar Orvosi Kamara országos elnökségének tagja. Mindemellett a Fogpótlástani Klinika szakorvosa is, a klinikai munkát pedig új pozíciója mellett is folytatni kívánja. Meggyőződése szerint az, hogy részt vesz a klinikai munkavégzésben és a hallgatói oktatásban, igazgatói munkáját is támogatja, hiszen testközelből is megtapasztalhatja az egyetem működését.

Dobozi Pálma
Fotó: Barta Bálint, Zellei Boglárka, Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.