A Magyar Kémikusok Egyesülete (MKE) és a Spanyol Királyi Kémiai Társaság (RSEQ) közös díjával tüntették ki dr. Mátyus Pétert, a Szerves Vegytani Intézet egyetemi tanárát, a Gyógyszerkutatási és Gyógyszerbiztonsági Centrum igazgatóját. A Gamboa-Winkler-díjat a két ország azon kiemelkedő tudósai kaphatják meg, akik jelentős részt vállaltak a magyar–spanyol kémiai kapcsolatok ápolásában. Az elismerést évente felváltva egy magyar és egy spanyol kémikusnak adják át.

A díj egyik névadója, José Miguel Gamboa de Loyarte (1919–1984) spanyol fizikokémikus és radiokémikus volt, aki különös érdeklődéssel tanulmányozta a radioaktivitás békés (műszaki, orvosi stb.) felhasználásának lehetőségeit. A másik névadó, Winkler Lajos (1863–1939) a magyar analitikai kémia kiemelkedő alakja, napjainkban az oldott oxigén meghatározására szolgáló egyszerű és megbízható módszere a legismertebb.

DP