Dr. Merkely Béla kardiológus, egyetemi tanár, a Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinika igazgatója. MTA doktori fokozatát 2006-ban szerezte. Kutatási területe a szívritmuszavarok diagnosztikája és terápiája: ahol megvalósul a laboratóriumtól a betegágyig történő kutatás, az alap- és transzlációs kutatás harmóniája. Több mint 200 nemzetközi publikációjára több mint 10000 hivatkozás található.

Az SE Elméleti Orvostudományok Doktori Iskolájának 2000 óta témavezetője, 2007 óta programvezető.  Eddig 12 hallgató védte meg disszertációját vezetésével, jelenleg 3 hallgató témavezetője, 6-an fokozatszerzés alatt állnak. Ennek a hatalmas teljesítménynek az alapja kiváló TDK nevelő munkája: 47 TDK hallgatója 51 TDK díjat nyert, közöttük 10 OTDK-t.

Számos közéleti tisztség viselője, közöttük jelenleg az Egyetem klinikai rektorhelyettese, a TDK Tanács elnöke.