A Klinikai Szimulációs Tanszéki Csoport a Semmelweis Egyetem intézetei és klinikái számára alapszintű újraélesztést (BLS-AED), valamint a veszélyeztetett állapotú páciens felismerésének és ellátásának készségszintű elsajátítását (ABCDE-SBAR) célzó képzéseket szervez.
Az alapszintű újraélesztés képzést az ABCDE-SBAR gyakorlattól függetlenül is tartjuk. A BLS-AED és ABCDE-SBAR gyakorlatok együttes elvégzését, azonban kifejezetten ajánljuk betegágy mellett dolgozó munkatársaink részére.
Az ABCDE-SBAR-gyakorlatok magashűségű szimulációs környezetben kerülnek megtartásra. A magashűségű (röviden: HiFi (high fidelity)) környezetben számítógép által szabályozott fiziológiai jeleket és bizonyos életjelenségeket (pl. légzés, pulzus, pislogás) mutató manikin személyesíti meg a pácienst.
A gyakorlattípusok részletesen:
BLS-AED gyakorlat
Az alapszintű újraélesztés (röviden: BLS (Basic Life Support)) gyakorlat során a résztvevőknek lehetőségük van készségszinten elsajátítani:
- az Európai Újraélesztési Társaság (ERC) által kiadott legfrissebb protokoll alkalmazása mentén az újraélesztés alapvető metódusát és a félautomata defibrillátor (röviden: AED (automated external defibrillator)) használatát, valamint
- a stabil oldalfektetést és
- a légúti idegentest hatékony eltávolításának módszerét.
ABCDE-gyorsvizsgálat + SBAR kommunikáció
Az egészségügyi munka mindennapjaiban előfordul olyan helyzet, amikor egy ránézésre “igen rosszul lévő” pácienst “találunk”. Egy ilyen szituációban a szakember számára jellemzően hamar érződik, hogy a beteg – a további állapotromlás, illetve a keringésmegállás szempontjából – veszélyeztetett állapotban van. A további állapotromlás, illetve a keringésmegállás megelőzése érdekében tehát gyors állapotfelmérésre és hatékony segítséghívásra van szükség.
Ilyen esetekben az ABCDE-szemléletmód értelmében egy olyan szisztematikus csekklista alapján vizsgáljuk végig a keringésmegállás szempontjából veszélyeztetett pácienst, ahol
– mindig azzal foglalkozunk előbb, ami potenciálisan előbb vezet keringésmegálláshoz (a sorrendiség ezért szigorú);
– szükség esetén be is avatkozunk;
– időről időre újravizsgáljuk a pácienst
A keringésmegállás szempontjából veszélyeztetett pácienssel való foglalkozás mindemellett megköveteli a hatékony kommunikációt is.
A kommunikáció hatékonyságának egyik lehetséges módja, amikor a közlő és a befogadó felek azonos hullámhosszra kerülnek. Az SBAR-kommunikáció legfőképpen a közlés információtartalmának protokolláris strukturálása révén éri el e hatást.
Jelentkezés és további információ:szimulacioskozpont@semmelweis-univ.hu