A Selye János Doktorandusz Szakkollégium (vagy röviden: SELYE) a Semmelweis Egyetem 2021-ben alapított szakkollégiuma, mely elhelyezkedését tekintve Budapesten, az Egyetem Üllői út 22. épületében található. Intézményünk a Semmelweis Egyetem részeként működő, ugyanakkor öntevékeny alapon szerveződő csoportja, amely a Semmelweis Egyetem szenátusának 137/2021. (XI. 25.). számú határozata alapján tevékenykedik.

Céljaink megvalósítására irányulóan Szakkollégiumunk diákönkormányzati elven és demokratikusan működik, mely működés pontos keretrendszerét és irányelveit a Szervezeti és Működési Rend tartalmazza.

A Szakkollégium pártoktól független szervezet, amely semmilyen közvetlen politikai tevékenységet nem folytat. A Szakkollégium pártokat nem támogat, országgyűlési képviselőket nem állít, és nem támogat.

Tevékenységünk és céljaink az alábbiak:

  1.  Egy doktorandusz hallgatókat és fiatal kutatókat tömörítő szakmai diákszervezet és egy hatékony tudományos műhely működtetése.

  2.  Tudományos kutatások végzése – különös tekintettel a tudományos határterületekre – és az eredmények publikációja.

  3. Kifejezett interdiszciplináris tudományos együttműködés az egészségügyi szakágakon belül és társszakmákkal egyaránt.

  4. Közös tudományos tevékenységen alapuló szoros kollaboráció a Semmelweis Egyetem Semmelweis Ignác Szakkollégiumának graduális hallgatóival.

  5. A szakkollégium kollektív erőforrásai segítségével doktorandusz tagjaink hozzásegítése a minél magasabb publikációs teljesítmény eléréséhez és a mielőbbi fokozatszerzéshez.

  6. A Szakkollégium fokozatot szerzett tagjainak kutatóként, oktatóként és tudományos témavezetőként történő visszacsatornázása az anyaintézménybe, illetve az anyaintézményen kívül elhelyezkedő szakkollégiumi alumni tagok tudományos „nagykövetként” történő összekötése az anyaintézménnyel mind hazai, mind nemzetközi szinten.

  7. Az Egyetem oktatási tevékenységének kiegészítése, a sikeres szakmai élethez és tudományos karrierhez szükséges tudásanyag elsajátításának segítése célorientált kurzusok szervezése által.

  8. Az egyetemi hallgatóság tudományos érdeklődésének kielégítése tudományos előadások és konferenciák útján.

  9. Az egészségügy és ahhoz kapcsolódó hivatások, szakágak megismertetése, népszerűsítése az Egyetemen és azon kívül.

  10. A Semmelweis Egyetem különböző karain és más felsőoktatási intézményekben tanuló tehetséges hallgatók számára közösségi tér teremtése, többek között rendszeres közösségi programok szervezése által.

  11. Kapcsolatépítés és együttműködési lehetőségek keresése belföldi és külföldi egyetemekkel és más természettudományos területen tevékenykedő, illetve kutatás-fejlesztéssel foglalkozó szervezetekkel.

  12. A Semmelweis Egyetem kulturális és közösségi életének színesítése.

  13. Tagjaink számára tudományos életpályamodell nyújtása.

Szakkollégiumunk működése ugyan önszerveződő formában történik, infrastrukturális és bürokratikus tekintetben törekszünk a minél gyümölcsözőbb és összefonódóbb partnerségre a Semmelweis Egyetem, mint anyaintézmény más szervezeti egységeivel, mint a Doktori Iskolával, a Doktorandusz Önkormányzattal, a Hallgatói Önkormányzattal, az Alumni Igazgatósággal és a Kollégiumok Igazgatóságával.

Úgy hisszük, kezdeményezésünk nagy előrelépést jelent mind a Semmelweis Egyetem hallgatói számára, mind az anyaintézménynek összességében, melynek szakmai rangsorokban történő előre lépéséhez, oktatói és kutató utánpótlásképzéshez egyaránt igyekszünk hozzájárulni. 

 

Dr. Ármós Richárd Levente
alapító