A Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikája az 1975 óta működött Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet jogutódja. A Klinika kutatási programjai egyszerre szolgálják a gyógyító munkát, a társadalmi reintegráció előkészítését és a jövő szakembereinek oktatását.

Klinikánkon kiemelkedő tudományos élet folyik, egyre növekszik a kutatások száma, és fokozódó hallgatói igényekkel találkozunk, hogy a szakdolgozatokhoz, TDK dolgozatokhoz, és PhD disszertációkhoz az intézetben végezzenek kutatásokat, felméréseket. Éves szinten mintegy 20-25 folyóiratcikket publikálnak az intézet munkatársai.

Kutatásaink hazai és külföldi pályázati támogatásokból, néhányuk nemzetközi együttműködésben valósul meg. Vannak, melyekben csak saját erőforrásainkra (meglévő eszköz-, műszerpark, infrastruktúra, szakmai érdeklődés, stb.) támaszkodunk.

Kutatási területek – Kutatási lehetőségek

A Fizikális Medicina és Rehabilitáció Tanszékünk a Doktori Iskola PhD képzési programjaiba több témával csatlakozik, PhD hallgatóink hazai és nemzetközi szaklapokban, kongresszusokon rendszeresen ismertetik eredményeiket. Logopédia, nyelvészet, neuropszichológia, zeneterápia, ergoterápia, dietetika PhD kutatások révén is egyre tágul a rehabilitáció kutathatóságának köre. Klinikánkon szakdolgozat írására is lehetőséget biztosítunk. A robotterápia, az exosceleton, vagy a virtuális valóság terápia és egyéb korszerű technológiák rehabilitációban alkalmazása erőteljes kutatási területünk. Hangsúlyos a központi idegrendszeri sérültek spaszticitásának botulinum toxinnal, ITB (Intrathekális Baclofen) terápával történő kezelése, a végtag deformitások sebészeti kezelésének, vagy a sebgyógyulás dietoterápiájának lehetőségei mellett a neuropszichológia, a pszichológia, a logopédia (beszéd és nyelészavarok), ritmus-és táncterápia, és az ergoterápia területén folyó kutatásaink. Tovább a klinikán folyó kutatásokhoz →

Phd és TDK témák

A tudományos tevékenység támogatása

Jelenleg is folynak Intézetünkben OTKA, illetve konzorciumi partnerként uniós pályázatokból finanszírozott kutatások. A zajló projektek mellett gyakorlatilag folyamatosan születnek újabb és újabb pályázatok a hazai és az uniós Kutatási Alapokhoz. A Klinika munkatársai közül többen maguk is témavezető, vagy közreműködő kutatóként hazai és uniós kutatási pályázatokon (OTKA, TÉT, WHO, AAL, NKTH, BME Heller Farkas Alapítvány, EU keretprogramok) számos alkalommal sikerrel vettek részt, munkájuk nyomán jelentős tudományos eredmények születtek. 

Ugyanakkor Klinikánk nem csak a Kutatási Alapoktól nyert támogatásokra támaszkodva végez kutatásokat, hanem a szakmai tudástőke mellett anyagi forrásokat is allokál kutatásokra. Emellett helyet kapnak gyakorlatorientált, mégis tudományos igényű felkérések is. Nem felejtkezhetünk el azokról a természetes módon jelenlévő tudományos munkákról sem, melyek nem köthetőek sem tudományos fokozatszerzéshez, sem pályázatokhoz, melyek anyagi támogatás nélkül, pusztán szakmai érdeklődéstől, elhivatottságtól hajtva fakadtak, és amelyeknek értékét, igazán a mindennapos gyakorlati munkába visszaforgatás során tapasztalhatjuk meg.

Bizottságok

Az intézeti tudományos tevékenység segítésére, tudománnyal kapcsolatos intézményi vezetői döntések előkészítésére tanácsadó szervként működik az Intézeti Tudományos Bizottság (ITB) és az Intézeti Kutatásetikai Bizottság (IKEB). Az ITB feladata a tudományos munka kereteinek szervezése, míg az egyes kutatások befogadásához szükséges értékelések elkészítése és a folyamatban lévő kutatások ellenőrzése az IKEB feladata. 

A növekvő hazai és külhoni szakmai elvárásokra és a munkatársakban erősödő tudományos érdeklődésre és motiváltságra is figyelve, a Klinika vezetése a tudományos kutatások és a tudományos életben való részvétel támogatását kiemelkedően fontosnak tartja a rehabilitációs szakma fejlesztésében, ezért a Klinika tudományos életének irányításával 2016-ban tudományos főmunkatársat bízott meg.

Kapcsolódó oldalak