Klinikánk – a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközponttal, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karával (PPKE ITK) és a Pécsi Tudományegyetemmel közösen – részt vesz abban az együttműködésben, amelynek egyik fő kutatási területe a funkcionális elektromos stimuláció (FES) alapú rehabilitációs terápiák fejlesztése, elsősorban gerincvelősérült személyek számára. A kutatás FES kerékpáros protokollok fejlesztésére is irányul, illetve gerincvelősérült páciensek számára FES kerékpáros tréningek megszervezésére. Az ilyen jellegű rehabilitáció és hozzá kapcsolt technológia segít a páciensek keringési és légzőrendszerének javításában, valamint az izomtömeg megtartásában és akár növelésében is.

A PPKE ITK 2024 októberben részt vett a fogyatékossággal élők életét megkönnyítő, asszisztív technológiák fejlesztésére és bemutatására alapított Cybathlon versenyen Svájcban. A CYBATHLON célja, hogy hidat képezzen a társadalom, a kutatás-fejlesztés és a fogyatékkal élő emberek között, és rámutasson a modern technológiai innovációk társadalmi jelentőségére. Az esemény egyúttal az inkluzív technológia fejlesztésének fontosságát is hangsúlyozza, ami hozzájárulhat egy akadályoktól mentes világ megteremtéséhez.

 A Cybathlon Functional Electrical Stimulation Bike Race (Funkcionális Elektromos Izomstimulációs Bicikliverseny) kategóriájában Magyarországról Prof. Dr. Laczkó József vezetésével a HunFess csapat vett részt az eseményen. A csapat orvos tagja kollégánk, Dr. Fehér Melinda volt. A HunFess csapatversenyről készült beszámolót az alábbiakban olvashatják.

 Gratulálunk a csapat minden tagjának az elért eredményhez.

 „Ezen a versenyen többségében mozgáskorlátozott személyek versenyeznek modern rehabilitációs-technológiai eszközök segítségével. Csapatunk a FES Bike versenyszámban indult, HunFess néven. 

 A HunFess csapat a műszaki, természettudományi és orvostudományi ismereteket ötvözi a gerincvelősérültek FES-alapú rehabilitációjának fejlesztésére. A részvételhez a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika (volt OORI) és a Pécsi Tudományegyetem szakemberei is hozzájárultak.

A csapat tagjai: Szamosi Csaba pilóta; Prof. Dr. Laczkó József csapat menedzser, PhD matematikus; Dr. Fehér Melinda orvos; Dr. Iván Kristóf, PhD info-bionikus mérnök; Dr. Botzheim Lilla, info-bionikus mérnök, PhD biológia; Dr. Mravcsik Mariann, humankineziológus, PhD biológia; Dr. Zentai Norbert informatika tanár, PhD biológia; Radeleczki Balázs PhD hallgató, Fodor Amelita PhD hallgató, Ernyey Marcell Dávid, gyógytornász.

 A csapat pilótája, Szamosi Csaba kulcsszerepet játszott a FES kerékpározáshoz szükséges protokollok optimalizálásában. A csapat a Berkelbike Pro háromkerekű triciklit használja, amelyet egy 6 csatornás elektromos izom-stimulátorral szereltek fel a bénult lábakkal történő FES-vezérelt triciklizéshez. A 2024-es Cybathlon versenyen a tricikliket rögzített helyzetben kellett használni, hasonlóan, mint egy szobabiciklit.

A svájci arénában nagyszerű hangulat volt. Szamosi Csaba pilótánk saját egyéni legjobbját felülmúlva, hibátlanul hajtotta végig 8 perc alatt a több mint 1.3 km-es távot.

 A zürichi helyszínen lévő csapatok kifejezetten baráti környezetet teremtettek. A versenyen való részvételen messze túl mutat a FES Bike közösség együttműködése a gerincvelősérült, végtagbénult emberek FES-kerékpározásának fejlesztése érdekében. Megismertek minket, a HunFess csapat munkáját, sikerét, azt, hogy Magyarország a legmagasabb szakmai színvonalat képviseli a gerincvelősérültek orvosi rehabilitációját segítő technológiák fejlesztésében, többek között brazil, francia, holland, olasz, osztrák, svájci résztvevőkkel együtt.”

Galéria

4kép