Duettek – Kapcsolódások a Zeneterápiában
konferencia, 2019. November 8-9.

November 8-9-én került megrendezésre az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben a Duettek – Kapcsolódások a Zeneterápiában konferencia, melyen egy igen fiatal, mégis ősi gyökerekkel rendelkező terápiás forma, a zeneterápia került a fókuszba. Ez a konferencia abban volt
különleges, hogy nem izoláltan, csak önmagában mutatta be a zeneterápiát, hanem rendszerszintű, hálózati megközelítésben tekintett e művészetterápiás területre. Mint minden terápia, a zeneterápia is a legritkább esetben működik egyedül, nagyon sokszor van szükség más szakmákkal való együttműködésre. Így alakul ki egy-egy “duett” orvossal, pszichológussal, mozgásterapeutával, beszédterapeutával, pedagógussal, ápolóval vagy akár hozzátartozóval. A konferencia célja az volt, hogy jól működő szakmai kapcsolódásokat mutasson be, melyben a zeneterápia méltó helyet kap a gyógyításban, a fejlődésben, a tanulásban és az önreflexióban.

A Konferencián megközelítőleg 180-an vettek részt és 59 előadó osztotta meg tapasztalatait  különböző szekciókban, workshopokban vagy posztereken. A szakmai találkozó az OORI főépületében három helyszínen párhuzamosan zajlott. Minden szekció végén kerekasztal beszélgetés volt az előadókkal és egy moderátorral. Az OORI részéről dr. Masát Orsolya rehabilitációs szakorvos előadóként és Szabó Veronika klinikai szakpszichoológus kerekasztal beszélgetés moderatorként vett részt a konferencián.

Külön megtisztelő volt, hogy Pécsről dr. Tényi Tamás pszichiáter professzor a pszichiátriai kerekasztal vezetőjeként és Kisbérről dr. Kassai-Farkas Ákos előadóként jelen volt a találkozón.
Külön szekcióban mutatkozott be a neurorehabilitáció, a pszichiátria, a geriátria, a gyermekkori és a gyógypedagógiai zeneterápia.

Mindezek mellett a zene transzferáló, más kognitív funkciókat fejlesztő hatásáról is szó esett. A konferencián világosan látszott, hogy a zeneterápia egy rendkívül széles spektrumú lehetőséget ad,
melyben igen sokféle szakirányban alakulhat ki kapcsolódás, tudományokat összekötő, interdiszciplináris „duett”.

A konferencia november 8-i “prelúdium” délutánján egy inkluzív nyitókoncerttel kezdődött. Ezen szóló, duó, trió, kvartett, kvintett majd a végén egy közös zene hangzott el, melyet egyik előadó az oktett után „össztettnek” hívott. Az előadóművészek, Szűcs-Ittzés Zsuzsanna és Horváth Tamara fuvolán, Bódi Zsófia, Dezső Sára, Nagy Bernadett énekhangon, Frank Péter monochordon, David Lang, Dubois és Bartók Béla műveivel, valamint improvizációkkal mutatták be a zenei együttműködés különböző formációit. (A monochord egy ősi hangszer, mely Pitagorasz nevéhez kötődik.)

A szakmai találkozó “prelúdium” napjának másik különlegessége a fiataloknak és a zeneterápiás szakma irányt érdeklődőknek létrehozott diáktalálkozó, student meeting volt, melyet Eckhardt Fanni és Cselenák Zsolt szervezett. A zeneterápia újabb generációjának szakmai kohéziója erősödött és a fiatalos lendület mellett a bátor, kreatív újítások gondolatai is teret kaphattak.

A november 9-i, szombati napon a konferencia teljes egészében a már rutinos zeneterápiás szakmára fókuszált. A szakmai napot Dr. Cserháti Péter, az OORI főigazgatójának megnyitó beszéde és a Soharóza kísérleti kórus improvizatív zenéje indította. Ezt követték a különböző tudományos szekciók.

A szakmai összejövetelen a tudományos, elméletibb előadások mellett a gyakorlatiasabb műhelyek, workshopok is igen népszerűek voltak. A hangfürdő, a monochord, a zeneterápia steril szobában, az ölbéli játékok, a kollektív kollázs, a vezetett relaxáció, a looper workshopokon és az Artman Egyesület inkluzív jamjén is nagyon sok érdeklődő vett részt. A konferencián képviselték magukat más jelentős egészségügyi intézmények zeneterapeutái. A teljesség igénye nélkül jelen voltak
kollégák az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetből, a Szent László Kórházból, a Gödöllői Ozory Házból, a Kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórházból, az URBS Pro Patiente Gálfi Béla Kórházból, a Murmó Gyermekpszichiátriai és Művészetterápiás Központból és a Budapesti Korai Fejlesztő Központból.

A szakmai találkozó szervezői szeretnék megköszönni az OORI-nak, hogy befogadták Duettek – Kapcsolódások a Zeneterápiában konferenciát. Külön köszönjük azoknak a kollégáknak a munkáját, akik segítőkészen, háttérmunkával biztosították, hogy három helyszínen is gördülékenyen folyhassanak az előadások és a műhelymunkák. Ugyanígy köszönjük a külsős partnereknek, a Zeneterápia Alapítványnak, a Magyar Zeneterápiás Egyesületnek, az Ethnosound Hangszerboltnak és a Forrásháznak az együttműködést.

A szervező csapat, egy 17 fős zeneterapeutákból álló team egy éven át együtt dolgozott azért, hogy nem csak a konferencia, de a zeneterápia maga is megbecsült, méltó helyet kapjon a kórházakban, terápiás helyszíneken. Mint minden szakterület, a zeneterápia is csak a tudás megosztásában a
“jól működő duettekre alapozva”, kooperációban tud igazán
eredményesen működni.

A szakmai összejövetel absztrakt kötete a következő honlapon található: bit.do/duettek_2019
A konferencia szervező bizottsága nevében Fekete Zsófia, Eckhardt Fanni és Cselenák Zsolt.

Bővebben