Bevezetés
A hasnyálmirigy betegségek diagnózisa, kezelése és követése az orvostudomány legnagyobb kihívásai közé tartozik. A heveny hasnyálmirigy gyulladás korai diagnózisa ugyan megoldott, de specifikus terápia hiányában a betegség a mai napig életveszélyes állapotot eredményezhet, súlyos esetben a halálozás elérheti a 20-50%-ot. A krónikus hasnyálmirigy gyulladás korai diagnózisa sem megoldott, felismerésére általában már a mirigyállomány 90%-os elhaláskor kerül sor, amely már nem gyógyítható. A pankreász rák halálozási mutatói különlegesen rosszak, a diagnózis megléte 95%-ban egyenértékű az élet elvesztésével. Kiemelendő, minden hasnyálmirigy betegség esetén, hogy az incidencia közel 20-30%-ot növekedett az elmúlt 10 évben. Külön nehézséget jelent a pankreász betegség ellátásának multidiszciplináris jellege, hiszen a betegek komplex kezeléséhez gasztroenterológus, radiológus, patológus, sebész, genetikus, onkológus, dietetikus folyamatos konzultációja szükséges. Pancreász rák korai diagnózisa esetén a betegek 10%-a kezelést követően betegségmentessé válhat, az átlagos nyolc hónapos túlélés pedig 3-3.5 évre megnyújtható. Korai stádiumban a daganatok 20%-a még rezekálható, így ezen betegeknél az öt éves túlélés akár 20-30% is lehet. Ehhez azonban gyors diagnózis, dedikált centrumokban történő ellátás szükséges. A fenti adatok egyértelműen bizonyítják, hogy a pankreász betegségek kutatásában és ellátásában paradigmaváltásra van szükség. Nem véletlen, hogy nemzetközi szakmai szervezetek 2017-ben konszenzus keretében foglaltak állást arról, hogy a betegek ellátása dedikált centrumokban kellene, hogy történjen. Magyarországon közel 2000 beteg hal meg évente pankreász rákban, ezzel a daganatos halálesetek sorrendjében a pankreász rák a 4. helyen áll. Évente körülbelül 5000 új akut hasnyálmirigy gyulladás kerül diagnosztizálásra, míg a korai és késői stádiumú krónikus pankreatitiszes betegek száma 10000 feletti évente. Az Amerikai Egyesült Államokkal és Nyugat-Európával ellentétben Közép- és Kelet Európában mind a mai napig nem megoldott a pankreász betegek centralizált ellátása.
Ezt a hiányt hivatott pótolni a Pankreász Betegségek Intézete (PBI), mely küldetésének tekinti, hogy a legkorszerűbb kutatási eredményeket hatékony, multidiszciplináris módon fordítsa a betegellátás javára, és a betegellátás kapcsán új tudományos ismereteket szerezzen meg. Kiemelt céljának tekinti, hogy a legjobb és egyben legátfogóbb betegellátást biztosítsa a hasnyálmirigy- betegségben szenvedők számára. Egyben nemzetközi szinten is kiemelkedő színvonalon végezzen kutatást a pancreatológia témájában és társterületein, majd az eredményeket a lehető legrövidebb időn belül a betegellátásba integrálva, a betegek hasznára fordíthassa. Célul tűzte ki továbbá a nemzetközi normák szerint történő szakember képzés és mentor oktatás mellett a nemzetközi szintű körülmények és menedzsment biztosítását a betegek, az alkalmazottak illetve kutatók számára. Fontos szempont a felelősségteljes információ terjesztése, mind a tudományos, mind a laikus nyilvánosság számára. Aktív együttműködés kialakítását célozza meg azon érdekelt felekkel (vállalatok, alapítványok stb.) melyek részt vesznek a hasnyálmirigy-megbetegedések kezelésében és kutatásában.
Az egységről részletesen
A Pankreász Betegségek Inézetében (PBI) Belgyógyászati- Gasztroenterológiai-Onkológiai profilú fekvőbeteg ellátás zajlik, melynek részei kiemelent monitorozású kórtermek az instabil vagy előreláthatóan romló állpotú betegek megfigyelésére.
Egységünkben járóbeteg szakrendelés zajlik gasztroenterológia és onkológia területén egyaránt.
Endoszkópos részlegünkben diagnoszikai és terápiás beavatakozásokat is végzünk, kiemelt képpen ERCP és EUS vizsgálatokat. Speciális beavatkozásokat is végzünk, ide értve a pancreas cysta-szájaztatás, insulinoma alkoholos ablációját, melyeket országos szinten is kevés központban látnak el.
Egységünkben ún. Hotline rendszer működik. A rendszer lényege, hogy a nap 24 órájában a hét minden napján, orvos kezében lévő telefonon keresztül lehetőség van beteget referálni az egységünkbe.
Akut pankreatitisz esetén Budapest és 100 km-es vonzáskörezetéből van lehetőség beteg referálására, és amennyiben a diagnosztikus kritériumok teljesülnek, és van szabad hely, a beteg azonnal fel tudjuk venni.
Pankreász tumor gyanú esetén az egységünk országos szinten vállalja hogy, rövid távú időpontot biztosít szakrendelésre, és megindítja a megfelelő kivizsgálást. A kivizsgálás részét képezi, hogy minden új eset MDT (multidiszciplináris team) megbeszélésen kerül bemutatásra, és a szakmai team által javasolt legoptimálisabb lépések mentén történik a kivizsgálás, és a diagnózis meglétes esetén a kezelés.
Az orvosi társzakmákkal való szoros és gördülékeny együttműködésnek köszönhetően, ha műtét javasolt, az rövid időn belül meg tud valósulni, amennyiben kemoterápia szükséges, azt egységünkben azonnal biztosítani tudjuk.
2023-ban bevezetésre került az onkológiai betegek személyre szabott kezelésének kidolgozása, melynek részként heti rendszerességgel megtartott molekuláris tumor board megbeszélés került megszervezésre.
Az onkológiai esetekben szeretnénk megvalósítani a 4/7 kezelési alapelvet, aminek lényege, hogy minden beteg esetén 4 napon belül rendelkezésre áll a szövettannal igazolt diagnózis, és 7 napon belül megkezdődik a terápiás ellátás.
Egységünk részt vesz a Semmelweis Egyetemen a graduális és posztgraduális oktatásban magyar és angol nyelven egyaránt. Orvostanhallgatók mellett ápoló, dietetikus, pszichológus és gyógytornász hallgatók gyakorlati képzésében is biztosítunk helyszínt.