A Nőgyógyászati Onkológiai és Daganatsebészeti Osztály házirendje
A Klinikán való könnyebb eligazodás céljából tájékoztatjuk Önt a legszükségesebb tudnivalókról, ismertetjük a Klinika házirendjét, látogatási rendjét és arra kérjük, hogy az abban foglaltakat saját és betegtársaik nyugodt gyógyulása érdekében tartsa be.
BETEGFELVÉTEL
Kérjük vegyék figyelembe, hogy az osztályokra történő betegfelvételek több lépcsőben történnek (ambulancia, osztályos orvosi, osztályos nővéri)!
A betegfelvétel a főbejárattól jobbra a nőgyógyászati ambulancián kezdődik, minden hétköznap reggel 07:00 órától, valamint a délután felvételre kerülő betegeink esetében 12:00 órától. A felvétellel kapcsolatos adminisztrációt – az ambulancián való megjelenést után – az ambulancián dolgozó nővér segítségével, a felvételi irodában intézhetik.
A pénteki napon felvételre kerülő betegek már azon a napon munkahelyükről távollévőnek számítanak.
Kérjük, hogy felvételkor hozza magával:
- személyi igazolványátlakcím kártyáját
- betegbiztosítási (TAJ) kártyáját
- a műtéti beavatkozáshoz szükséges, a kivizsgálás kapcsán elkészült minden leletét
- régebbi zárójelentéseit
- egyéb orvosi dokumentumait.
Hétfői tervezett műtéteinkre a felvétel pénteki napon, ünnepnapok utáni napra tervezett műtétek esetében pedig, az ünnepnap előtti legutolsó munkanapon történik a felvétel.
Az ambulancián történő felvételét követően Ön a Klinika valamely osztályára lesz elhelyezve, ahol az aktuálisan szolgálaton lévő orvos kollégák elvégzik az Ön kórlapjának összeállítását, a nővérek felveszik az Ön ápolási dokumentációjához nélkülözhetetlen adatokat, ismertetik az osztály szabályait és megmutatják az Ön kórtermét és ágyát.
Saját kényelme érdekében felvételkor az alábbi tárgyakat hozza magával:
- saját hálóruhája és egy váltó hálóruha
- tisztálkodási szerek (szappan/tusfürdő, fésű, fogápolási szerek)
- toalettpapír
- papucs
- ivópohár
- ha lehetséges, saját lázmérő
Egyéb személyes tárgyait, utcai ruháit a kórtermekben lévő szekrényekben, éjjeli szekrényekben helyezheti el. A Klinikán töltött idő megkönnyítése végett hozhat magával könyvet, újságot, számítógépet, zenelejátszót, stb. Kérjük mindig legyen tekintettel szobatársaira!
Ékszert, értéktárgyakat ha lehet, ne hozzon magával. Amennyiben igényli, a Klinika Gazdasági Irodájában van lehetőség értékmegőrzésre. A Klinika területére behozott értéktárgyaiért a Klinika nem vállal felelősséget! Kérjük fokozottan ügyeljen értékeire! A kórterem elhagyásakor (pl.: műtőbe transzportkor, posztoperatív őrzőben történő megfigyelésekor), ha nem marad senki a szobában, lehetőség van azt bezárni és a kulcsot az osztályos ápolónak adni.
Kérjük, hogy műtéti beavatkozásra való jelentkezéskor ékszereit vegye le, amennyiben visel körömlakkot, azt távolítsa el!
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Klinika egész területén az alkoholfogyasztás és dohányzás szigorúan tilos. A szabály megszegése pénzbírság kiszabását, valamint a Klinikáról való kizárást vonja maga után.
NAPIREND
Reggel 05:30-kor a nap tisztálkodással, hőmérőzéssel, ágyak, kórtermek rendbetételével kezdődik, majd a vizsgálati anyagok (vér, vizelet, stb.) levétele következik. A délelőtti osztályos vizit 07:30-kor kezdődik, amikor a beteg az aznapi és a másnapi vizsgálatokról, beavatkozásokról, hazabocsájtásról tájékoztatást kap. Ekkor van lehetősége kérdezni az osztályvezetőtől.
Kérjük, hogy a reggeli vizit során tartózkodjon kórtermében! A beavatkozások, műtéti ellátás, kemoterápiás kezelések 08:00-kor kezdődnek.
ÉTKEZÉSEK
Reggeli: 07:00
Ebéd: 11:30
Vacsora: Kiosztása a délutáni órákban történik.
A felvétel napján reggelit és ebédet, a távozás napján ebédet és vacsorát már nem tudunk biztosítani.
LÁTOGATÁSI REND
Hétköznapokon: 16-18 óráig
Hétvégén és ünnepnapokon: 10-12 óráig és 16-18 óráig
A látogatási rendet osztályunkon szigorúan betartjuk és betartatjuk. Kérjük Önöktől a rend tiszteletben tartását és tudomásul vételét.
Kérjük, hogy a látogatás során vegyék figyelembe az alábbiakat:
– A látogatási időben egy betegnél egyszerre csak két látogató tartózkodhat.
– 10 év alatti gyermek csak felügyelet mellett tartózkodhat a Klinika területén.
– A Posztoperatív Őrző látogatása 10 év alatti gyermek számára nem engedélyezett.
HAZABOCSÁTÁS
A Klinikáról történő hazabocsátás időpontjáról kezelőorvosa, vagy az osztályvezető tájékoztatja Önt. Az „egynapos” műtéti beavatkozáson átesett betegek esetében a távozás a kezelőorvos, vagy az osztályos orvos által megadott időpontban történik. Egyedi esetekben – a beteggel történő egyeztetés után – a távozás időpontja ettől eltérő lehet.
Tájékoztatjuk, hogy a hazamenetel napján a kórtermeket legkésőbb 09:30-ig el kell hagyni. Kérjük időben értesítse hozzátartozóját, kísérőjét hazameneteléről.
Kérjük ne mulassza el kontrollvizsgálaton való megjelenését!
A távozás napjának délelőttjén a klinikai tartózkodásról zárójelentést és igazolást is kapnak, mely kézhezvétel után legkésőbb az ágyakat el kell hagyni. Ettől eltekinteni nem tudunk a megnövekedett betegforgalom miatt.
A betegek kötelezettségei és jogai
1997 évi CLIV. törvény az egészségügyről:
Az Országgyűlés:
- a lakosság egészsége iránt érzett felelősségétől áthatva,
- attól a meggyőződéstől vezérelve, hogy az egyén egészséghez fűződő érdeke és jólléte elsőbbséget kell élvezzen, továbbá, hogy az orvostudomány fejlődésének eredményeit a jelen és a jövendő nemzedékek javára kell felhasználni,
- annak tudatában, hogy az egészség az egyén életminőségének és önmegvalósításának alapvető feltétele, amely döntő hatással van a családra, a munkára és ezáltal az egész nemzetre,
- tekintettel arra, hogy az egészség fejlesztését, megőrzését és helyreállítását az egészségügy eszközrendszere csak a szociális ellátórendszerrel, valamint a természeti és épített környezet védelmével, illetve a társadalmi és gazdasági környezettel együttesen, továbbá az egészséget támogató társadalmi gyakorlattal és politikával kiegészülve képes szolgálni,
- figyelemmel a bekövetkezett tudományos, technikai, etikai és társadalmi, valamint a jogrendszert érintő változásokra, továbbá nemzetközi kötelezettségeinkre, az egészségi állapot megőrzésének és javításának összetett feltételrendszerét meghatározó alábbi törvényt alkotja meg:
A betegek kötelezettségei:
- A beteg köteles tiszteletben tartani az érvényes jogszabályokat és a kórházi rendet.
- Köteles az ellátásban közreműködő egészségügyi alkalmazottakkal együttműködni.
- Köteles tájékoztatni az őt kezelő orvosokat mindarról, ami szükséges a kórisme megállapításához (korábbi betegségekről, gyógyszerszedésről , egészségkárosító kockázati tényezőkről, ismert fertőző betegségekről), a tőlük kapott rendelkezéseket a gyógykezeléssel kapcsolatban betartani.
- Köteles a Klinika házirendjét betartani!
- Köteles más betegek jogait tiszteletben tartani.
- Köteles személyi adatait, biztosítási jogviszonyát hitelt érdemlő módon igazolni.
A betegek jogai:
- Az egészségügyi ellátáshoz való jog: Minden betegnek – tekintet nélkül arra, hogy magyar állampolgár-e, vagy hogy rendelkezik-e érvényes biztosítással – sürgős szükség esetén joga van az életmentő, a súlyos vagy maradandó egészségkárosodás megelőzését biztosító ellátáshoz, valamint fájdalmának csillapításához és szenvedésének csökkentéséhez. A biztosítottnak joga van az állapota által indokolt, megfelelő, folyamatosan hozzáférhető és megkülönböztetés nélküli egészségügyi ellátáshoz.
- Az emberi méltósághoz való jog: Az egészségügyi ellátás során a beteg emberi méltóságát tiszteletben kell tartani. A beteget csak méltányolható okból és ideig lehet várakoztatni. A beteg ellátása során szemérzetére tekintettel ruházata csak a szükséges időre és a szakmailag indokolt mértékben távolítható el.
- A kapcsolattartás joga: A beteg kórházi elhelyezése során más személyekkel akár írásban, akár szóban kapcsolatot tarthat, látogatókat fogadhat. A súlyos állapotú (aki önellátásra képtelen, vagy fájdalmai gyógyszerrel sem szüntethetőek meg, vagy lelki krízishelyzetben van) betegnek joga van arra, hogy az általa megjelölt 1 személy mellette tartózkodjon.
- Az intézmény elhagyásának joga: A betegnek joga van a kórházat elhagyni, amennyiben azzal mások testi épségét, egészségét nem veszélyezteti. A távozási szándékot a kezelőorvosnak kell bejelenteni. Ha a beteget a kórházból el akarják bocsátani, őt, illetőleg hozzátartozóját erről előzetesen tájékoztatni kell.
- A tájékoztatáshoz való jog: A betegnek joga van arra, hogy kezelőorvosától részletes tájékoztatást kapjon egészségi állapotáról, beleértve ennek orvosi megítélését is. Kérésének megfelelően szükséges a javasolt vizsgálatokról, beavatkozásokról, ezek eredményéről, a javasolt vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének, illetve elmaradásának lehetséges előnyeiről és kockázatairól, a vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének tervezett időpontjáról, a szóba jöhető egyéb eljárásokról, módszerekről, az ellátás folyamatáról és várható kimeneteléről, a további ellátásról, valamint javasolt életmódról tájékoztatni. A betegnek joga van a tájékoztatás során és azt követően további kérdésekre. A beteg a tájékoztatásról lemondhat, és joga van kijelölni azt a személyt, akit helyette tájékoztatni kell.
- Beleegyezés a gyógykezelésbe: Bármely egészségügyi beavatkozás elvégzésének feltétele, hogy ahhoz a beteg megfelelő tájékoztatáson alapuló beleegyezését adja. Invazív beavatkozás (műtét, sugárkezelés, stb.) esetében a beleegyezés csak írásban érvényes. A beteg a beavatkozás elvégzéséhez való beleegyezését bármikor visszavonhatja. A beleegyezés alapos ok nélküli visszavonása esetén azonban kötelezhető az ennek következtében felmerült és indokolt költségek megtérítésére. Ha a beteg maga nem tud a kezelésbe beleegyezni (mert pl.: eszméletlen, vagy zavart állapotú), és nem hatalmazott fel korábban senkit, hogy helyette beleegyezés jogát gyakorolja, a kezelőorvosnak a beteg hozzátartozóit kell megkérdeznie arról, hogy beleegyeznek-e a kezelésbe, ők azonban a beteg további élete szempontjából fontossággal bíró műtétet nem utasíthatnak vissza az eszméletlen beteg nevében). Abban az esetben azonban, ha a hozzátartozók megkérdezése a beteg gyógyulása szempontjából jelentős késedelemmel járna, a kezelőorvos saját belátása szerint dönt.
- A kezelés visszautasítása: A nagykorú, cselekvőképes beteget általában megilleti az a jog, hogy bármely ellátást visszautasíthasson. Olyan beavatkozást, amely elmaradása előreláthatóan a beteg halálához vezet (életfenntartó vagy életmentő beavatkozás, pl.: mesterséges lélegeztetés, mesterséges táplálás megszüntetése), csak akkor lehet visszautasítani, ha a beteg gyógyíthatatlan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint rövid időn belül – megfelelő egészségügyi ellátás mellett