Hólyagtorna tartós katéter viselés után

Tartós katéter viselés után a katéter eltávolítása általában hólyagtornát követően történik.

A torna lényege, hogy a hólyag tartósan üres állapota után ismét feltelődjön, majd a vizeletürítés még a katéteren át, de a hólyag izmok használatával megtörténjen. 

Néhány ilyen vizeletürítést követően a katétert eltávolítjuk. Amennyiben a spontán vizelés sikerül, további teendőre nincs szükség. Fogyasszon bőséggel folyadékot és figyelje az elkövetkező napokban, hogy a vizelés rendszeres legyen és igyekezzen mindig rendesen kiüríteni a hólyagot.

 

A torna menete:

A tervezett katéter eltávolítás előtt ½-1 nappal a katétert dugóval lezárjuk, bő folyadékbevitel mellett meg kell várni, hogy a hólyag feltelődjön. Vizelési inger esetén a dugót el kell távolítani és WC-be a katéteren át kell a vizeletet üríteni, miközben hasprés, hólyag izmok használatával meg kell próbálni minél nagyobb sugárban üríteni a vizeletet. Néhány alkalom után a katétert eltávolítjuk. Ezt követően derül ki, hogy sikerül-e spontán megindítani a vizelést és a hólyagot megfelelően kiüríteni.

Arról, hogy a hólyagot sikerült megfelelően kiüríteni, ultrahang vizsgálattal, vagy hólyag csapolással győződhetünk meg. Optimálisan 100 ml alatt van a visszamaradt vizelet mennyisége.

Előfordulhat, hogy nem jelentkezik vizelési inger, ilyenkor egy idő után anélkül is ki kell nyitni a katétert és kiüríteni a hólyagot.

Amennyiben a spontán hólyagürítés nem sikeres, a katétert visszahelyezzük és néhány nappal később ismételjük meg a fenti procedúrát.


Hólyagtorna suprapubicus katéter mellett

Olyan műtéteknél, ahol a hólyagfunkció zavara nagy valószínűséggel várható (elsősorban a Wertheim műtét / radikális méheltávolítás) suprapubicus katétert helyezhetünk be a műtét során, kiváltva a hagyományos hógycső katétert. A katéter az alhasban a hasfali keresztül vezeti el a hólyagból a vizeletet. 

A beavatkozás következményeként a hasfalon és a hólyagfalon apró lyuk keletkezik, ez a katéter eltávolítás után spontán zárul.

A suprapubicus katéter előnye, hogy egyszerűbben lehet gyakorolni a spontán vizelet ürítést.

 A torna menete:

A műtétet követően a katéter folyamatosan nyitva van, a vizelet zsákba ürül. Műtét után 7-10 nappal célszerű először próbálkozni a spontán vizeléssel.

A katétert dugóval lezárjuk, bő folyadékfogyasztás mellett meg kell várni, hogy érdemi vizelet mennyiség összegyűljön a hólyagban. Optimálisan ez vizelési ingerrel jár, de ilyen műtét után előfordul, hogy inger nem jelentkezik. Vizelési inger esetén, vagy néhány óra elteltével anélkül is, normál úton meg kell próbálni a vizeletet WC-be üríteni. Pisilés után fel kell nyitni a ledugózott katétert és zsákba vagy mérőpohárba kiüríteni a hólyagban maradt vizeletet. Optimálisan ez 100 ml alatt van. Ezt többször elvégezzük. Amennyiben a visszamaradt vizelet tartósan optimális mennyiségű a katéter eltávolítható (osztályunkon), amennyiben az optimálisnál több a visszamaradt vizelet, a katétert újra ki kell nyitni, zsákba folyamatosan üríteni a vizeletet és néhány nap múlva érdemes ismét próbálkozni. 

Amennyiben a katéter eltávolításra került és tartósan nem ürül megfelelően a vizelet, az a hólyag túlzott kinyúlásához, szélsőséges esetben a szétrepedéséhez vezethet. 

A hólyag túltelítődését mindenképpen meg kell akadályozni. Alhasi feszülés, fájdalom, rosszullét utalhat erre a problémára, ilyenkor mielőbb katéterrel le kell ereszteni a vizeletet.