Bevezetés

A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, valamint a Transzplantációs és Sebészeti Klinika onkológiai sebészei közösen végezték el a fővárosban elsőként a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Baross utcai részlegén az első HIPEC-kezelést. A terápia célja a hasüregben kiterjedten áttéteket adó, elsősorban a hashártyán terjedő daganatok kezelése, a sebészi ellátás kiegészítőjeként.

Fotó: Kovács Attila

A hasüregi kemoterápia hatását már az 1970-es években elkezdték vizsgálni, később a 80’-as években a hipertermiás formájával indultak kutatások. Az amerikai sebész, dr. David Sugarbaker által 1995-ben publikált úgynevezett citoreduktív műtéti technika (CRS) – amely során minden szervet és szövetet eltávolítanak, ami a daganatban érintett – és a HIPEC kezelés kombinációját elsőként emésztőszervi daganatok és vakbélből kiinduló daganat esetén alkalmazták. A technika bevezetése óta számos daganattípus (vastagbél-, gyomor-, hasnyálmirigy-, petefészekrák) kezelésében vizsgálták a módszer eredményességét, melyek közül eddig a legígéretesebb hatást a petefészekrák esetében tapasztalták.

A CRS+HIPEC kezelés

Hashártya érintettséggel járó daganatos betegségek esetén a daganat eltávolítását célzó citoreduktív műtét (CRS) és a műtét során alkalmazott melegített hasüregi kemoterápiás kezelés (HIPEC) kombinációja eredményesebb lehet, mint hagyományos műtéti eljárás.

A kombinált kezelésre szigorú szakmai kritériumok teljesülése esetén a Semmelweis Egyetem Onkológiai Bizottsága tesz javaslatot. A beavatkozás, amelyet a NEAK egyedi méltányosság keretében finanszíroz, a Baross utcai Női Klinikán történik. A kombinált kezelés köré aktuális ajánlásoknak megfelelő szakmai programot építettünk, mely segíti a gyors és szövődménymentes gyógyulást.

A HIPEC-kezelés lényege, hogy első lépésben a hasüregből minden látható daganatot eltávolítanak, akár több érintett szerv együttes műtétével (fali hashártya, vékony- és vastagbélszakaszok, lép, epehólyag, petefészkek, méh, rekeszizomrészletek, májdaganatok) – ez a beavatkozás esetenként 4-6 órás operációt is jelenthet. Ezt követően azonnal, még a műtőben 41-43 Celsius fokra melegített és folyamatosan áramoltatott kemoterápiás oldattal 1-2 órás hasüregi kemoterápiás kezelést (hipertermia) kap a beteg.

Fotó: Kovács Attila

A meleg kemoterápiás oldat közvetlen hasüregi alkalmazásával az esetlegesen visszamaradt, nem látható daganatsejtekben magasabb gyógyszerkoncentrációt lehet elérni. A hipertermia amellett, hogy közvetlenül is pusztító hatással bír a daganatsejtekre, növeli a kemoterápia hatékonyságát, mivel segíti a gyógyszer bejutását a felszíni sejtekbe. A beavatkozás során a vérben mérhető gyógyszerszint és ennek következtében a kemoterápia szisztémás mellékhatása mérsékelt marad. A HIPEC-kezelés akkor igazán hatékony, ha a szemmel látható hasűri daganatokat sikerült eltávolítani, tehát a beavatkozás gerincét a sikeres sebészeti beavatkozás adja.

A Sugarbaker technika

Klinikánkon a citoreduktív műtét követi az ultraradikalitás követelményét, ezzel meghatározva a későbbi prognózist.

A Nemzetközi Egészségügyi és Ellátási Kiválósági Intézet bejegyzése szerint (National Institute for Health and Care Excellence (NICE)) a Sugarbaker technikát Dr. Paul Hendrick Sugarbaker fejlesztette ki, a Washington Cancer Institute-ban végzett munkája során. A technika magába foglalja a tumor teljes eltávolítását (teljes citoredukció), valamint a műtét során a hasüregbe juttatott melegített kemoterápiás kezelést (HIPEC). A műtét hossza páciensenként eltérő lehet, akár 10 óra is, és magába foglalhatja a következő lépéseket:

  • a jobb oldali vastagbélszakasz, lép, epehólyag, nagy- és kiscseplesz eltávolítását
  • a kismedence és a rekeszizom hashártya borításának eltávolítását
  • a májfelszíni tumoros felrakódások eltávolítását
  • a méh és a petefészek eltávolítását
  • a végbél egy szakaszának eltávolítását

A műtét hatása a  későbbi életre rendkívül nagy, az erre való felkészülésben kívánunk segíteni oldalunkkal.

Minden szervünk okkal létezik, így bármelyik hiánya alapjaiban befolyásolhatja későbbi életminőségünket. Legtöbb szervünk feladata szűk körön belül mozog – például az epehólyag fontos szerepet játszik a zsírok emésztésében. Ha ősemberek lennénk, és családunkkal mindössze néhány szelet rágós mamutszeletet rágcsálhatnánk el anélkül, hogy tudnánk, mikor is ehetünk legközelebb, ezek a szervi funkciók nélkülözhetetlenek lennének mindennapjainkban. Szerencsénkre a mai világban ezen szervek működése ugyan fontos, de a műtét után lehetséges többé-kevésbé pótolni a kieső szerepüket, a mellékhatásokat pedig minimalizálhatjuk bizonyos ételek elkerülésével, szabályok betartásával.  Természetesen nem minden szerv funkciója pótolható, de különösebb fennakadás nélkül folytathatjuk életünket nélkülük is.

Az alábbiakban egyenként végigvesszük szerveinket, elhelyezkedésüket és szerepeiket, amelyek hiánya befolyásolhatja a későbbi életminőséget, és hogy hogyan is élhetünk nélkülük.

A jobb oldali vastagbélszakasz eltávolítása:

A vastagbél az emésztőcsatorna vékonybeleit követő szakasza. A vékonybelektől a végbélnyílásig tart, magába foglalva a jobb oldali-, vízszintes- és bal oldali-, szigma- és végbelet. Mikor jobb oldali vastagbél eltávolító műtétet végzünk, a műtét során eltávolítjuk a vakbelet, a hozzá kapcsolódó féregnyúlványt és a felszálló vastagbelet. A vakbél köti össze a vékonybelet a vastagbéllel, ehhez kapcsolódik a féregnyúlvány (hétköznapi nevén ennek gyulladása a vakbélgyulladás). A felszálló vastagbél jobb oldalon található testünkben, a jobb csípőlapáttól a májig húzódik, majd balra fordulva a vízszintes vastagbélben folytatódik, egészen a lépig. A jobb oldali vastagbél eltávolítása során sokszor nem azért szükséges ekkora bélszakaszt kivenni mert a rák mindezen bélszakaszokra kiterjed, hanem mert ezen részek vérellátása összefügg egymással.

A vakbél és vele együtt a féregnyúlvány feladata a tápcsatornában a folyadék és az ásványi anyagok felszívása, így ezen szakaszok eltávolítása étrend változtatást kívánhat meg a műtét után. Minden esetben dietetikai tanácsadás előzi meg és követi a műtétet, mely során segítséget kaphatunk későbbi étrendünk kialakításában.

Amennyiben a vastagbél egy részét műtétileg eltávolítják, úgy az eltávolított bélszakasz mérete és az egyéni érzékenység határozzák meg a későbbi változásokat emésztésünkben. Az esetek egy részében akár minden változás nélkül élhetünk, azonban vannak akik időszakos hasi fájdalmat vagy hasmenést panaszolnak. Amennyiben ilyen panaszok lépnek fel, úgy bő folyadékfogyasztás és bizonyos ételek kerülése lehet a megoldás. Minden esetben érdemes jelezni orvosunknak, ha a fentieket tapasztaljuk.

A lép eltávolítása:

A hasnyálmirigy és a gyomor közvetlen szomszédságában találjuk a kb. ökölnyi nagyságú lépet, közvetlenül bal oldali bordakosarunk alatt. Fő feladata a vérben található sejtek kontrollja és a vérünk szűrésén keresztül a kórokozók leküzdése, az immunrendszer támogatása. A lépen kívül egyéb immunszerveink is vannak, így tulajdonképpen a lép eltávolítása csak a nagyon rossz állapotú betegek fertőzéseinek leküzdésében játszik fontos szerepet.

Amennyiben a lépet eltávolítjuk, úgy a szervezett nehezebben küzd le bizonyos fertőzéseket, különösképpen a tokkal rendelkező baktériumok által okozottakat. Így a műtét után különösen ügyelnünk kell a fertőzések elkerülésére. Fontos a fokozott személyi higiénia tartása, illetve javasolt bizonyos oltások beadása is. Továbbá a későbbiekben bizonyos orvosi beavatkozások előtt, vagy távoli helyekre való utazás során javasolt lehet antibiotikum szedése fertőzések megelőzése végett.

Az epehólyag eltávolítása:

Az epehólyag a hasüreg jobb felső részén található közvetlenül a májhoz kapcsolva. Fő feladata az epe tárolása, ami a máj által termelt, a zsírok emésztésében fontos szerepet játszó emésztőnedv. Az epehólyag táplálkozás során a vékonybélbe üríti tartalmát. Az epehólyag nem nélkülözhetetlen az életünkhöz, nélküle is teljes életet élhetünk, azonban szükséges lehet étrendünk megváltoztatása. Az epehólyag nélkül szervezetünk kevésbé képes az elfogyasztott zsírok hatékony megemésztésére, így gyakoribb, kisebb adagok fogyasztása, alacsonyabb zsírtartalmú, fűszerszegény diéta beállítása javasolt.

A cseplesz eltávolítása:

A cseplesz két részből álló (nagy- és kiscseplesz), a beleket takaró zsíros, függönyszerű képződmény. Mint minden függönynek, így a cseplesznek is vannak gyűrődései, melyek a szervek közötti teret kitöltve felelnek a szervek egy helyben tartásáért. Másodlagos szerepe az immunrendszer támogatásán keresztül a fertőzések leküzdésében van. Eltávolítása tulajdonképpen a legtöbb esetben nem jár mellékhatással, egyes esetekben a belek megváltozott mozgását érzékelhetik a páciensek, ami azonban gyorsan helyre áll.

A hashártya eltávolítása:

A hashártya a hasüreg egészét borító – ide értve a hasfal belső oldalát, valamint a szerveket is – vékony, savós folyadékot termelő hártya. Fő feladata a szervek egy helyben tartása mellett a szervek egymáshoz való dörzsölődésének, illetve egymáshoz tapadásának meggátlása.

A hashártya lebontása a kismedencében illetve a felhasban önmagában is hatalmas műtéti megterhelést jelent és csak bizonyos fajta daganatoknál végzünk ilyen beavatkozást. A teljes hashártya eltávolítást úgy is elképzelhetjük, mint ha egy narancsot úgy tisztítanánk meg, hogy a gerezdek közötti fehér, keserű részt eltávolítanánk, miközben a héj illetve a gyümölcs húsa a helyükön maradna. A beavatkozást közvetlenül az érintett terület fájdalma kísérheti, mely azonban az esetek nagy részében nem jelentős. Időszakosan jelentkezhet vizelési, vagy székelési diszkomfort, mely rendszerint hamar oldódik.

A májfelszíni tumorok eltávolítása:

A máj a szervezetünk feldolgozó üzeme és gyára. Itt kerül lebontásra, átalakításra a táplálkozás során bevitt tápanyagok egy része. Itt raktározódik a cukorból és keményítőből származó felesleg, valamint itt képződnek a szervezet működéséhez nélkülözhetetlen fehérjék, és bizonyos emésztőnedvek, mint például az epe.

A féregnyúlvány és petefészek daganatai képesek áttétet okozni a máj felszínén. Máj nélkül azonban nem lehetséges élni. Lehetséges azonban a máj felszíni tumorok eltávolítása azok „levakarásával”, leégetésével, vagy a máj tokjának részleges kimetszésével. Továbbá lehetséges a máj egyes részeinek önálló eltávolítása anélkül, hogy a későbbi életre annak hatásai lennének.

A végbél eltávolítása:

A végbél a vastagbél utolsó szakasza, mely a szigma belet köti össze a végbélnyílással. Feladata a széklet tárolása a következő székelésig. A végbél falának feszülése reflexfolyamatot indít el, mely során a végbél mozgása, a végbélnyílás ellazulása vezet a székürítésig.

A végbél elvesztése jelentős életmód-változtatást okozó beavatkozás. Mivel a végbél a vastagbél legalsó szakasza így figyelni kell az étkezésre, hogy elkerüljük a székrekedést vagy éppen a hasmenést. Egyes esetekben speciális technikák alkalmazása vagy gyógyszer szedése válhat szükségessé a székürítés biztosítása érdekében.

A HIPEC története Klinikánkon

A Semmelweis Egyetemen végzett műtétet jelentős felkészülés előzte meg. A beavatkozást végző sebészi team évek óta együttműködik, legutóbb az egyik legnagyobb európai centrumban, a római Policlinico Universitario Agostino Gemelliben szereztek tapasztalatot a műtéti technika kivitelezésével kapcsolatban. A műtéthez a RanD korszerű Performer HT berendezését szerezték be. Az új eljárás segítségével nemcsak a nőgyógyászati-onkológiai betegellátás színvonala emelkedik, hanem potenciálisan más, elsősorban hashártyát érintő daganatos betegségekben is alkalmazható lehet a technika, továbbá nemzetközi vizsgálatokhoz is csatlakozni tudnak a klinikák jövőben.

Fotó: Kovács Attila

Dr. Ács Nándor egyetemi tanár, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója kiemelte: a dr. Máté Szabolcs vezetésével megvalósult, összetett szervezési feladatokat, multidiszciplináris ismereteket és magas színvonalú operatív tudást igénylő beavatkozás során ismét megmutatkozott a két klinika kimagaslóan jó együttműködése. A sikeres operációhoz elengedhetetlen volt az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika Traszplantációs és Sebészeti Klinikán működő, a csapattal hosszú ideje együtt dolgozó orvoscsoportja is. A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika évtizedek óta működő Nőgyógyászati Onkológiai és Daganatsebészeti Osztálya immár a petefészek daganatok kezelésének teljes vertikumát biztosítja, a kemoterápiától a célzott- és immunterápián át a speciális CRS és HIPEC-kezelésig.

Fotó: Kovács Attila

Ezekhez az összetett beavatkozásokhoz nélkülözhetetlen a magas színvonalú szövettani és molekuláris patológiai hátteret biztosító I. Sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet támogatása is.

Az elkövetkező egy évben minimum tíz páciens bevonását tervezik az új terápiába, a jövőben pedig az ország egészéből, más klinikákról érkező betegek számára is elérhetővé válik majd a HIPEC-kezelés az osztályvezető tervei szerint.

Műtét előtt

Műtét előtti felkészülés (prehabilitáció)

A CRS + HIPEC műtétet tervezett módon, előjegyzés alapján végezzük. A műtét előtti heteket részletes kivizsgálásra és megfelelő felkészülésre fordjuk. A beavatkozás alapfeltétele a jó általános egészségügyi, mentális és fizikális állapot, ennek elérése a felkészülési fázis célja. 

  • Kemoterápiás előkezelés

Petefészek daganatos betegek kezelésére a HIPEC jelenleg akkor alkalmazható, amikor a diagnózis felállításakor a kiterjedt daganatos állapot, vagy a beteg rossz általános állapota miatt műtét nem jön szóba. Ilyenkor  kemoterápiával indítjuk a daganat ellenes terápiát. Három, vagy négy kemoterápiás kezelés után, amennyiben a daganat zsugorodik, és a beteg általános állapota javul, végezzük el a CRS + HIPEC beavatkozást.

  • Kivizsgálás és krónikus betegségek kezelése

Magasvérnyomás, cukor-, pajzsmirigy-, szív és tüdőbetegségek sajnos nagyon gyakoriak. Amennyiben jól kezelt, gyógyszeresen beállított betegségről van szó, az legtöbbször nem akadályozza a CRS + HIPEC kezelést sem, kezeletlen, rosszul beállított értékek viszont ellenjavallatát képezik, ahogy a 75 év feletti életkor is. A felkészülési időszakban a beteget ki kell vizsgálni és megfelelő kezelést kell beállítani krónikus betegségeire. Kardiológiai, pulmonológiai, diabetológiai vizsgálatok azok, amelyeket a leggyakrabban kérünk.

  • Altatóorvosi konzílium

Altatóorvos kollégáink nézik át a kivizsgálás leleteit, mérik fel az páciens műtéti terhelhetőségét. Tájékoztatást nyújtanak az altatásról és a műtét utáni fájdalomcsillapításról.

A kezelésben jártas altató és intenzív terápiás orvosok nagyon fontos részét képezik a sikeres eljárásnak.

  • Fizikai erőnlét fejlesztése

A 4-5 órás műtét és az ezt követő 90 perces kemoterápia a nagy megterhelést jelent a beteg számára. A műtétre úgy kell felkészülni, mint egy sportversenyre. A fizikai állóképesség növelése javítja a műtéti terhelhetőséget és gyorsítja a műtét utáni felépülést ezért egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk rá.

Gyógytornászunk, Canea Éva által összeállított edzésterv itt nézhető meg:.

  • Légzőtorna

A műtét utáni napokban a légzés gyakran nehezített. A probléma leküzdésében a légzőizmok erősítése, a nem használt tüdő területek átlégzése, letapadt váladékok feloldása segíthet, melyet a műtét előtti hetekben rendszeresen végzett légzőtornával szükség esetén gyógyszeres terápiával érhetünk el. A gyakorlatok többsége a műtét utáni időszakban is alkalmazható.

Az ajánlott légzőtornát itt éri el: https://www.youtube.com/watch?v=VQIh55cQdkY

Légzési panaszok esetén négy, panaszmentes betegeknek 2 héttel a műtét előtt javasoljuk megkezdeni és naponta elvégezni a gyakorlatsort.

  • Étrend

A daganatos betegségek gyakran társulnak fogyással, cachexiával. A daganat okozta fokozott energiaigény és a csökkent táplálékbevitel következtében kialakuló fehérje-energia hiányt a szervezet az izomszövet lebontásával  fedezi. Az izomtömeg csökkenése a fizikai erőnlét gyors romlásához vezet. A fehérjehiány növeli a sebgyógyulási zavarok kialakulásának rizikóját. A műtét előtti időszakban kulcsfontosságú a fehérje-energia egyensúly rendezése, és lehetőség szerint az izomtömeg növelése. Ezt többlet bevitellel és a daganat kemoterápiával történő pusztításával érhetjük el. Magas energia és fehérje tartalmú táplálékok fogyasztása, valamint az étkezés speciális tápszerekkel történő kiegészítése szükséges. Betegeinknek a megfelelő tápszereket felírjuk. Ezen tápszerek a műtét utáni felépülési időszakban is jól használhatók.

Sajnálatos módon az elhízás Magyarországon népbetegség. Kevesen tekintik komoly problémának, ugyanakkor betegségek, műtéti szövődmények szempontjából az elhízás az egyik legnagyobb rizikótényező. A testtömeg index jó tájékoztatást ad. A BMI 18,5-25 kg/m2 normál testalkat, BMI 25-30 kg/m2 között túlsúlyról, BMI 30 kg/m2 felett elhízásról beszélünk.

BMI 35 kg/m2 feletti testtömeg index a CRS+HIPEC műtét ellenjavallatát képezi.

BMI-jét ITT számolhatja ki.

Amennyiben az elhízás cukorbetegséggel társul tovább emelkedik a sebgyógyulási zavarok, posztoperatív fertőzések rizikója. A megfelelő vércukorszint szénhidrátszegény diéta bevezetésével, rendszeres mozgással szükség esetén gyógyszeres kezeléssel és természetesen rendszeresen végzett vércukor szint ellenőrzéssel érhető el. Akár néhány héten alatt is testsúly csökkenés érhető el. A szénhidrát bevitel csökkentése, fehérjedús étrend és rendszeres mozgás a zsírtömeg csökkentése mellett az izomtömeget is építi, ami kifejezetten hasznos.

Szénhidrát diétát ITT talál.

Legtöbbször 160 grammos diéta bevezetését javasoljuk.

  • Kompressziós harisnya

A műtét alatt és után a vérrög képződés rizikója jelentősen megemelkedik. A véralvadásgátló injekciók (Clexane, Fraxiparine stb.) mellett a kompressziós harisnya viselése segíthet a trombózis és a következtében létrejövő életveszélyes kórkép, az embólia kialakulásának megakadályozásában. A műtét előtti konzultáció során e-receptet állítunk ki kompressziós harisnyára, melyet gyógyászati segédeszköz boltban válthat ki. Fontos, hogy megfelelő méretű legyen a harisnya, ne legyen túl laza, de túl szoros se, mert az is komoly problémákhoz vezethet! Próbálja fel otthonában, és viselje tartósan. Tesztelje, hogy kényelmes-e a viselése, van-e rajta túl szoros terület. Amennyiben ilyet észlel, cserélje ki megfelelő méretűre!

A harisnyát a műtét alatt és az intenzív osztályon végig, később a kórházi tartózkodás ideje alatt napközben fogja viselni. Otthonában megfelelő fizikai aktivitás elérése esetén már nem szükséges használata, csak akkor, ha fokozott thrombosis rizikónak van kitéve (pl.: tágult alsó végtagi vénák).

  • Védőoltások

A CRS műtétek mintegy 20-30%-ban a teljes daganateltávolítás elérése érdekében szükséges a lép eltávolítása. Lép nélkül teljes életet lehet ugyan élni, azonban tekintettel arra, hogy a lép az immunrendszer fontos része bizonyos fertőzésekre vonatkozóan fokozott rizikóval kell számolni. Lépeltávolítás után a tokkal rendelkező baktériumok elleni védekezőképesség kifejezetten romlik, ezért ajánlatos már a műtét előtt megfelelő védőoltások beadása. Magyarországon a Pnemococcus és a Meningococcus baktériumok elleni védőoltások beadását javasolják. Tervezett műtét esetén előnyösebb a műtét előtti vakcináció, mint a műtétet követő, hiszen a védőoltás hatékonysága lép hiányában csökken. A védőoltásokat (Pneumovax, Nimenrix) felírjuk,  azokat háziorvosa adja be.

  • Lelki segítség

A daganatos betegség, a kemoterápia és a tervezett műtét hatalmas terhet jelentenek a beteg és családja számára. A daganatos betegséggel szembeni küzdelem során kiemelten fontos a lelki egyensúly megtalálása.  Szakpszichológusaink nemcsak a lelki felkészülést segítik, hanem a műtét utáni időszakban is végig követik és támogatják betegeinket. Munkájuk nélkülözhetetlen a sikeres kezeléshez

Műtét előtti napok

Az utolsó napokban az otthon biztonságában testileg, lelkileg rá kell hangolódni a műtétre. Nyugodt körülmények között pakolja össze a kórházi csomagot, hagyjon időt a pihenésre, lazításra. Minden nap végezze el az állóképesség javító és légzőtorna gyakorlatokat, és lehetőség szerint sétáljon friss levegőn. Figyeljen az étkezésre, bő folyadékbevitelre, székrekedésre hajlamosak arra, hogy székletük rendszeres legyen, ehhez akár székletlazítók is alkalmazhatók. Fertőzések elkerülése érdekében közösségi programokat korlátozza a családjára és támogató barátaira.

  • Étrend az utolsó napokban

Étrendje legyen könnyen emészthető, energia- és fehérjedús, rostszegény (pl.: fehér húsok, kefír, sajt, rízs, krumpli, fehérkenyér, tésztafélék).

Kerülje a nehezen emészthető, puffasztó, rostos, fűszeres ételeket (pl.: vörös húsok, zöldségek, gyümölcsök, bab, borsó stb). Fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot! Étrendjét egészítse ki magas fehérjetartalmú tápszerrel. Cukorbetegek figyeljenek arra, hogy az előírt szénhidrát diétát megfelelően betartsák!

Betegfelvétel

Betegfelvétel

Osztályos felvételre a műtét előtti nap reggelén kerül sor. Felvételre könnyű reggeli elfogyasztása után érkezzen! Az adminisztratív feladatokon kívül (ebből is sok van) számos feladatunk van ilyenkor.

  • Vérvétel

A felvétel napján vérvétel lesz vérválasztás, friss laborvizsgálat és tudományos vizsgálat céljából.

  • Étrend a műtét előtti napon

Könnyű reggeli és ebéd, délután uzsonna 1 zsemle, 1 doboz kefir vagy tápszer bő folyadékkal

  • PreOp tápszer

Kutatások bizonyították, hogy szénhidrát raktárak műtét előtti feltöltése kedvezően befolyásolja a műtét alatti és utáni anyagcsere állapotot és gyorsítják a gyógyulást.

Ennek legjobb módja, ha kifejezetten erre a célra készült tápszert javasolunk.

Ezt a műtét előtti hetekben, vagy a felvétel napján a közeli gyógyszertárban tudja beszerezni.

A műtét előtti délután-este 4 doboz, a műtét reggelén 2 doboz PreOp tápszer elfogyasztása javasolt. A műtét kezdése előtt 2 órával már abba kell hagyni a folyadék fogyasztást is.

Cukorbetegség esetén 2-2 doboz PreOp tápszer fogyasztása javasolt.

  • Bélelőkészítés

A CRS + HIPEC műtétek esetén rutinszerűen nem alkalmazunk hashatjtást. A műtét előtti este és a műtét reggelén pezsgő kúpot kell felhelyezni. Célja, hogy a végbél kiürüljön. Amennyiben hatástalan, kérjük jelezze, ilyenkor nővéreink beöntést fognak adni. A vastagbél felső szakaszait kiüríteni nem szükséges, de különösen a székrekedéssel küzdő páciensek figyelmét felhívjuk, hogy a műtét előtti napokban igyekezzenek könnyen emészthető, rostszegény étrendet fogyasztani és a székletüket bő folyadék, rendszeres szedett hashajtó (Laevolac 1-2 evőkanál, Guttalax 10-20 csepp), mozgás segítségével hígabbá, rendszeressé tenni. Amennyiben székrekedését nem tudja rendezni, felvételkor jelezze!

  • Antibiotikum prophylaxis

Műtét reggelén vénásan antibiotikumot adunk a műtéti fertőzések elkerülése érdekében. Erre legtöbbször a műtőben kerül sor.

  • Lelki felkészülés

Pszichológusaink minden műtétes betegünkkel a műtét előtti napon találkoznak, segítenek a lelki felkészülésben. Fontos, hogy korábbi pszichés panaszokról (szorongás, depresszió, gyógyszer-, vagy alkohol függőség) korábbi műtétek után átélt kellemetlen tapasztalataikról számoljanak be!

Kórházi tartózkodás

A műtét napja

A műtét reggelén kapjuk meg a start jelzést az Intenzív Osztályról. Műtétet csak akkor kezdhetünk, ha az Intenzív Osztály rendelkezik szabad ággyal. Kollégáink mindet elkövetnek ennek érdekében, azonban járvány, kritikus állapotú betegek érkezése alkalmanként áthúzza a számításainkat. Ilyenkor a műtétet halasztani kényszerülünk. Az összetett szervezés miatt legtöbbször 1 héttel kell eltolni a műtétet.

 Ha minden adott, 07:30 – 08:00 h között a műtőbe, vagy az Őrzőbe kísérik.

  • Az anaesthesiológiai csapat kezdi a munkát. Vénát biztosítanak, infúziót kötnek, gerincközeli érzéstelenítést vezetnek be. Megkezdik az altatást, centrális vénát biztosítanak stb.
  • A műtét alatt a testhőmérsékletet folyamatosan stabilan tartó eszközt és a keringési paraméterekről folyamatos információt nyújtó monitor rendszert használunk, ezek az eszközök és kollégáink szaktudása biztosítja a műtét alatti stabil életfunkciókat.
  • A műtéteket legtöbbször sebész kollégáink részvételével végezzük. Az összeszokott operatőr csapat elengedhetetlenek ezeknél a műtéteknél.
  • A műtét végeztével összeállítjuk a HIPEC berendezést és elkezdjük a zárt rendszerű, 90 percig tartó hasüregi kemoterápiás kezelést.
  • Betegeinket még altatva az Egyetem Központi Intenzív Osztályára helyezzük, mivel itt tudjuk számukra a legjobb kezelést biztosítani.

 A műtét utáni napok

A műtétet követő lábadozás kórházi körülmények között kezdődik és a lehető legkorábbi hazaadást követően otthon folytatódik. A felépülés kezdeti nehézségek után legtöbbször gyors, többnyire szövődménymentes.

  • Intenzív Osztály

A műtét utáni napokban jól képzett intenzív terápiás csapat gondoskodik a betegek stabilizálásáról. Igényeiknek megfelelően, fokozatosan építik le a keringés- és légzéstámogatást. Gondoskodnak a megfelelő fájdalomcsillapításról, elkezdik a szájon át táplálást, megfelelő, állapot elérése után helyezik vissza a Nőgyógyászati Klinikára.

  • Posztoperatív Őrző

A Baross utcai Klinikán betegeinket a Posztoperatív Őrzőben fogadjuk. Az Őrző néhány napos átmenetet biztosít az intenzív és az általános fekvőosztály között. Igyekszünk eltávolítani minden szükségtelenné vált draint, katétert, mobilizáljuk a betegeket és felépítjük az étrendet. A mozgás elengedhetetlen a gyógyuláshoz. Az ágyban fekvés helyett minél többet kell, ülni, sétálni a mozgás segít a megfelelő légzésben és bélmozgások megindulásában is. Az otthon begyakorolt légzőtorna gyakorlatok, az osztály által biztosított segédeszközök segítségével rendszeresen kell légzőtornát végezni. A műtét után sok folyadék halmozódik fel a szervezetben, ettől fokozatosan szabadulnak meg a betegek. Néhány nap után az Onkológiai Osztályra kerülnek.

 Onkológiai Osztály

Speciális ellátást itt már ritkán igényelnek a betegek, folytatjuk a megkezdett kezeléseket. Fokozatosan érik el a hazabocsátásra alkalmas állapotot, melyre általában 6-10 nappal a műtét után kerül sor. A rendszeres mozgás, séta a folyosón, légzés normalizálódása, bélműködés megindulása ekkor várható.

  • Hazabocsátás

A korszerű betegellátás alapja, hogy szükségtelenül ne tartsuk kórházban a betegeket. Legtöbbször 6-10 nappal a műtét után, megfelelő laborleletek, bélműködés, fizikai erőnlét elérése után kerül sor a távozásra.

  • Varrat / kapocsszedés

Alkalmanként már távozáskor, máskor előre egyeztetett időpontban 7-14 nappal a műtét után történik. A sebekről korán levesszük a kötést, ilyenkor már érheti víz, rendesen lehet zuhanyozni. A sebek kötés alatt tartása nem csökkenti a sebfertőzések számát, ugyanakkor kényelmetlen.

Újra otthon

A kórházi tartózkodást igyekszünk a lehető legrövidebb időre korlátozni. Mindenki számára komfortosabb otthon, megszokott környezetben a család, barátok támogatása mellett gyógyulni. Ehhez az időszakhoz néhány hasznos információt igyekeztünk összegyűjteni.

  • Háziorvos

A kórházból hazatérés után értesítse / keresse fel háziorvosát. A kórházi kezelésről igazolást kap, a gyógyulási időszakban táppénzre a háziorvos írja ki. A háziorvosnak továbbá fontos feladata van a műtét után lábadozó beteg állapotának követésében, kezelésében is.

  • Gyógyszerek

Távozáskor felírunk minden, otthonában szükséges gyógyszert, tápszert. A recepteket már nem nyomtatjuk ki, a receptek az EESZT-be kerülnek. A felírt gyógyszereket javasoljuk, hogy a közeli patikákban váltsák ki, hogy esetleges felírási hiba esetén könnyen, időben lehessen azt korrigálni.

Vérhígítók

A műtét után minden esetben vérhígító injekcióra (Clexane, Fraxiparine stb.) van szükség. Ezzel jelentősen csökkenthető a vérrögképződés kockázata. Műtét után 4 hétig, amennyiben kemoterápiával folytatódik a kezelés, a kemoterápia alatt végig javasolt alkalmazásuk. Szájon át szedhető vérhigítók általánosan nem javasoltak ebben az időszakban. Az injekció beadása könnyen elsajátítható, egyesével kiszerelt, előretöltött fecskendőben található. A fecskendőt nem kell légteleníteni. A beadás területe legyen tiszta, de a bőr fertőtlenítése nem szükséges. A has, vagy a comb bőrét emeljük redőbe, majd merőlegesen szúrjuk bele a tűt és lassan nyomjuk be a folyadékot. Beadáskor csíphet, később a beadás helyén elszíneződés, csomó alakulhat ki. Azt javasoljuk, mindenki tanulja meg magának beadni, ebben nővéreink segítenek.

Oktató videót itt talál: https://www.youtube.com/watch?v=Ov6KWOUY9Z8

Fájdalomcsillapítók

A műtéti seb, a bélmozgások, mozgás okozta fájdalom a műtét után még sokáig előfordulhat, ugyanakkor intenzitása legtöbbször a hazabocsátás idejében már nem igényel speciális gyógyszeres terápiát. Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók (ibuprophen 2-3x 200-600 mg, paracetamol 2×500-1000 mg, metamizol (Algopyrin) 2×500 mg megfelelő fájdalomcsillapítást biztosít. Fokozódó fájdalom szövődmény gyanúját veti fel, ilyenkor jelentkezni kell orvosnál.

Hányinger csillapító

Leggyakrabban a gyomor és belek mozgásának renyhesége okoz hányingert a műtét utáni időszakban. Elsősorban mozgás, többszöri kis adag étel, ital fogyasztása, hideg italok, széklet rendezés javasolt. Szükség esetén gyógyszerrel lehet segíteni a bélműködés megindulását pl.: metoclopramide (Cerucal) 2-3×1).

Székrekedés

A jó bélműködés, rendszeres székletürítés nemcsak a komfort érzetet javítja, de komplikációk elkerülése miatt is fontos. Optimálisan naponta, de legalább 2 naponta legyen széklete. Ezt bő folyadékbevitel (1,5-2 liter), mozgás, rostfogyasztás fokozatos növelése, székletlazítók segítségével lehet elérni. Leggyakrabban javasolt, vény nélkül kapható székletlazítók az alábbiak: Laevolac szirup 20-40 ml, Guttalax/ Dulcolax cseppek 10-20 csepp. A gyógyszert azonos napszakban rendszeresen javasolt alkalmazni, míg a kívánt bélműködés beáll. Tápszerek fogyasztása is legtöbbször lazítja a székletet. Szükség esetén rost tartalmú tápszerek is adhatók. 

  • Mozgás

A napi aktivitást fokozatosan kell növelni, időt adva a pihenésnek, relaxációnak is. Folytassa a kórházban megkezdett tornagyakorlatokat, sétáljon kezdetben a lakásban, majd a friss levegőn. A szokásos napi aktivitásukat betegeink általában  a műtét után 3-6 héttel érik el.

Légzőtorna, tartás- és keringésjavító gyakorlatok kifejezetten előnyösek. Kerüljük a hasfal túlzott terhelését!

https://semmelweis.hu/noionkologia/ismertetok/keringesjavito-torna/

Köhögés, tüsszentés esetén kézzel meg kell támasztani a hasfalat csökkenjen a rá jutó hirtelen terhelés. Idő előtti túlterhelés sérv kialakulásához vezethet.

Amennyiben lehetőség van otthonában is célszerű gyógytornász segítségét igénybe venni.

  • Haskötő

Gyógyászati segédeszköz boltban kapható tépőzáras haskötő viselése a hosszú hasi seb miatt ajánlott (legtöbbször a szegycsonttól a szeméremcsontig tartó vágásról van szó). A haskötőt haskörfogat alapján kell kiválasztani, ajánlott már a műtét előtt beszerezni.

  • Sebkezelés

A sebet tisztán, szárazon kell tartani. Fedőkötés nem szükséges még akkor sem, ha a varratok, kapcsok nem lettek még eltávolítva. Kevés sebváladék rosszul illeszkedő bőrszélek, esetén előfordul, ilyenkor az érintett terület fölé helyezett és rendszeresen cserélt gézlap, nedvszívó tapasz célszerű. Ezeken a területeken a sebváladékot Octenisept / Betadine oldattal tisztítsuk le. Sebváladék, pörk nem kívánatos a seben és környékén.

Köldök körüli területen enyhe bőrpír, váladékozás gyakrabban fordul elő, a köldök tisztántartása, gyulladás esetén Octenisept oldattal fertőtlenítése javasolt.

Vaskos hasfalú betegek esetén időnként előfordul, hogy nagyobb mennyiségű sebváladék gyűlik meg a hasfalban, ami otthon jellemzően varratszedés után mozgás hatására lökésszerűen kiürül. A jelenség ijesztő lehet, azonban ha a váladék tiszta, szalmasárga, szagtalan, gyulladásos jelek (bőrpír, fájdalom) nem kíséri, ártalmatlan. Kontroll ugyan javasolt de ijedtségre nincs ok.

Láz, fokozódó bőrpír, bűzös, nagy mennyiségű váladék sebfertőzés jelei, ilyen esetben jelentkezzen klinikánkon, távol élő betegeink háziorvosnál, területi szakrendelőben/sürgősségi osztályon.

  • Öltözködés

Réteges, laza, könnyen mosható, nedvszívó alsó trikó, pamut póló, szintén laza felső viselet célszerű a műtét utáni napokban. Lábbeli legyen kényelmes, biztosítson stabil járást, jó tapadást. Legyen kellően laza (lábak dagadása kezdetben gyakori) papucsoknál állítható pántos célszerű.

  • Izzadás

Műtét utáni hetekben az átlagosnál gyakrabban előfordul izzadás. A petefészkek eltávolítása különösen menopauza előtt hőhullámok kialakulásához vezethet. Az izzadás lehet láz kísérő jelensége is, ami fertőzésre utal. Hőemelkedés a műtét utáni időszakban gyakori 37-37,5C testhő önmagában nem kell, hogy aggodalmat okozzon. Visszatérő panaszok esetén jelezze orvosának!

  • Táplálkozás

Az étkezés a posztoperatív időszakban is kényes kérdés. Továbbra is fontos a könnyen emészthető, kalória és fehérjedús étrend és a bő folyadékfogyasztás. Rostok fogyasztása fontos a jó bélműködéshez, étrendjében mennyiségét fokozatosan növelje. A normál étrend mellett magas fehérjetartalmú tápszerek fogyasztása javasolt. A tápszerek (Nutridrink, Fortimel, Fresubin, Medidrink, Cubitan stb.) sűrű folyadékok, gyors elfogyasztásuk hányingert, hasmenést okozhat. Lassan, kortyonként, sok folyadékkal együtt (esetleg higítva), lehűtött állapotban célszerű fogyasztani őket.

  • Kemoterápia folytatása

Petefészek daganatos betegek kemoterápiás kezelését a műtét után 4 héttel folytatjuk. Ez az idő legtöbbször elegendő ahhoz, hogy az általános erőnlét és a laborparaméterek teljesen rendeződjenek.

  • Szövettani lelet

A műtét során eltávolított szövetekből részletes szövettani vizsgálat készül, ennek eredménye 3-4 héttel a műtét után várható. Elkészültéről az EESZT-ből tájékozódhat a leletet kezelőorvosa ismerteti.