Klinikánkon pszichológus segítségét is kérheti társadalombiztosítás által finanszírozott módon!
Onkopszichológiai ellátás
Egy daganatos betegség jelentősen megváltozott élethelyzetet teremt, az ehhez való alkalmazkodás sok erőt, kitartást igényel. A betegek sokszor érzik magányosnak, tehetetlennek, kiszolgáltatottnak magukat, vagy az egymást követő kezelések során elvesztik a hitüket, kitartásukat. Külön megpróbáltatást jelenthet a műtétek, kezelések alatt kórházban töltött idő, amikor családjuktól, megszokott környezetüktől is távol vannak. Máskor a betegek éppen a családtagok, rokonok, barátok támogatását, megértését érzik kevésnek vagy számukra elfogadhatatlannak, velük kapcsolatban
negatív érzéseket élnek meg.
Miért érdemes pszichés támogatást igénybe venni?
Az emberek különbözőképpen reagálnak a megterhelő élethelyzetekre. A család, barátok támogatása kiemelt fontosságú, de egyes esetekben professzionális segítségnyújtásra is szükség lehet. Az onkológiai betegek körében leggyakrabban előforduló pszichés zavarok a depresszió, szorongás és poszttraumás stressz zavar. A pszichés problémák hatása a betegség kialakulására – a népszerűsítő pszichológiában közöltek ellenére -, nem bizonyított, gyakran a diagnózist követően, a daganatos megbetegedéssel és a kezelésekkel összefüggésben alakulnak ki. Pszichoterápiás és/vagy gyógyszeres kezelésük ugyanakkor fontos, mivel a betegség lefolyására kedvezőtlen hatással lehetnek, a betegek életminőségét nagymértékben rontják.
Milyen esetekben javasolt pszichológiai segítségnyújtást igénybe venni?
- Tartósan fennálló szorongás, lehangoltság, reménytelenség, düh vagy egyéb negatív érzések
megélése. - Műtéttel, altatással, kezelésekkel kapcsolatos erős szorongás, ellenérzések. Vizsgálatok, kezelések
elutasítása. - Onkológiai betegséget megelőzően diagnosztizált, tartósan fennálló pszichés zavar megléte.
- A betegség során észlelt társas izoláció, családi, baráti támogatás hiánya, kapcsolati problémák.
- Műtétek, kezelések után jelentkező, életvitelben bekövetkező változásokkal való megküzdés
nehézsége. - A betegség, kezelések mellékhatásai kapcsán kialakuló csökkent önértékelés, önbecsülés, szexuális
zavarok. - A jövővel, betegség kiújulásával kapcsolatban tartósan fennálló félelmek, aggodalmak jelenléte.
Miben tudnak segíteni az onkológiai betegekkel foglalkozó pszichológusok?
A pszichológus feladata, hogy segítse, támogassa a daganatos betegséggel élőket és hozzátartozóikat a betegség, a kezelések, az olykor kilátástalannak tartott helyzetek elfogadásában, és az azokkal való megküzdésben. A pszichológiai támogatás történhet betegágy mellett, műtétet megelőzően, illetve azt követően, valamint kemoterápiás kezelések során.
Előzetes időpont-egyeztetés esetén lehetőség van ambuláns keretek között is személyesen vagy online 30-60 perces időtartamban egyéni konzultációt igénybe venni. Az alkalmazott pszichológiai technikák a szupportív betegvezetésen túl kognitív-viselkedésterápiás, illetve relaxációs- imaginációs módszereket foglalnak magukban.
Klinikánk szakpszichológusa: Szita Bernadett
Telefonos időpont egyeztetés: +36 20 663 2004