Méhtestrák

A méhtest vagy endometrium rák a méhűrből kiinduló daganat.

Az endometrium a méh belső felszínát borítja, ez a daganattípus az endometriumot alkotó sejtek rétegében kezdődik. Az endometrium rákot másnéven méhtestráknak is nevezik. A méh üregében más eredetű rák is kialakulhat, ám ezek sokkal ritkábbak, mint az endometrium eredetűek.

Szerencsére az endometrium rákot gyakran korai stádiumban diagnosztizálják, mivel gyakran kóros hüvelyi vérzést okoz. A diagnózis felállítását követően, korai stádium esetén a méhtest eltávolításával a beteg teljesen meggyógyítható.

Mik a méhtestrák leggyakoribb tünetei?

  • Menopauzát követően megjelenő hüvelyi vérzés
  • Ciklus alatti közti vérzés
  • Kismedencei fájdalom

Amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, jelentkezzen kezelőorvosánál további kivizsgálás céljából.

Hogyan diagnosztizálja a kezelőorvosa a méhtestrákot?

A méhtestrák diagnózisához, hüvelyi vizsgálat, ultrahanagvizsgálat és a diagnózis felállításához általában mintavétel szükésges. Ha a kezelőorvosa úgy érzi, hogy ez indokolt, egy úgynevezett curettage-ra, (méhkaparaásra) fogja beutalni ami alapján a megszeülethet a szövettani diagnózis az elváltozásról.

Amennyiben az endometrium rák, vagy ennek megelőző állapota kerül leírásra, javasoljuk, hogy forduljon ambulanciánkhoz a minél gyorsabb ellátás érdekében.

A Semmelweis Egyetem szakértőkből álló orvosi csapata segít a nőgyógyászati daganatok minél hamrabbi kivizsgálásban és kezelésében, foglaljon időpontot az Időpontfoglalás fül alatt. 

[tabby title="Méhnyakrák"]

A méhnyakrák a méhnyak sejtjeiből kiinduló ráktípus, melynek kialakulásában főleg  a humán papillomavírus (HPV) különböző törzsei játszanak szerepet.

Magyarországon előfordulását tekintve a 7-8. helyen áll. Évente körülbelül 1200-1400 új méhnyakrákos eset kerül felfedezésre és körülbelül 400 nő hal meg ebben a betegségben. Leggyakrabban 30-35 éves korban kerül felismerésre, sajnos sokszor előrehaladott állapotban. Tendencia, hogy egyre fiatalabb korosztályt érinti a betegség.

Csökkentheti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát szűrővizsgálatokkal és HPV -fertőzés elleni védőoltással.

Mik a méhnyakrák tünetei? 

A méhnyak daganat kezdeti állapotban tünetmentes, csak az éves szűrövizsgálaton kimutatható. Az előrehaladottabb stádiumú méhnyakrák tünetei lehetnek:

  • Közösülés során, két menstruáció között, vagy menopauza után jelentkező hüvelyi vérzés
  • Bő, kellemetlen szagú, „húslészerű” folyás
  • Szexuális együttlét során, vagy attól függetlenül jelentkező alhasi fájdalom
  • Vizelési, székletürítési panaszok
  • Fogyás

Amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, jelentkezzen kezelőorvosánál további kivizsgálás céljából. 

Hogyan diagnosztizálja a kezelőorvosa a méhnyakrákot? 

A szűrővizsgálatok segíthetnek kimutatni a méhnyakrákot és a rák előtti állapotot, amiből később daganatos sejtek válhatnak. 

A legtöbb irányelv  21 éves kortól  felfelé rendszeres szűrővizsgálatot  javasol, a méhnyakrák és a rák előtti elváltozások időbeni felismerése céljából. 

A kezelőorvosa rákszűrést, HPV tipizálást fog végezni a méhnyakról, melynek esetleges rossz eredményét követően biopsziára vagy conisatiora fogja tovább utalni. Ez egyben lehet terápiás (megfelelő metszési mélység esetén) de diagnosztikus is, hiszen a molekuláris ismeretek birtokában lehet további terápiát tervezni. 

Amennyiben az méhnyakrák, vagy ennek megelőző állapota került leírásra, javasoljuk, hogy forduljon ambulanciánkhoz a minél gyorsabb ellátás érdekében. 

A Semmelweis Egyetem szakértőkből álló orvosi csapata segít a nőgyógyászati daganatok minél hamarabbi kivizsgálásban és kezelésében foglaljon időpontot az Időpontfoglalás fül alatt.  

[tabby title="Petefészekrák"]

A petefészekrák a petefészkekből kiinduló  gyakran sokáig észrevétlen daganattípus, leginkább akkor okoz panaszokat, amikor  már elterjed a medencében és a hasban. Ebben a késői stádiumban a petefészekrák kezelése nehezebb. A korai stádiumú petefészekrák esetén, amelyben a betegség a petefészekre korlátozódik, nagyobb valószínűséggel lesz sikeres kezelés.

A petefészekrák kezelésére általában sebészetet és kemoterápiát alkalmaznak.

Mik a petefészekrák tünetei? 

A petefészekrák korai stádiumában ritkán okoz tüneteket. Az előrehaladott stádiumú petefészekrák kevés és nem specifikus tünetet okozhat, amelyeket gyakran összetévesztenek a gyakoribb jóindulatú állapotokkal.

A petefészekrák jelei és tünetei a következők lehetnek:

  • Hasi puffadás vagy duzzanat
  • Gyors teltségérzet étkezés közben
  • Fogyás
  • Kellemetlen érzés a medence területén
  • Változások a székletben, például székrekedés
  • Gyakori vizelési szükséglet

Amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, jelentkezzen kezelőorvosánál további kivizsgálás céljából. 

Hogyan diagnosztizálja a kezelőorvosa a petefészekrákot? 

A petefészekrák diagnózisához, hüvelyi vizsgálat, ultrhanagvizsgálat és a diagnózis felállításához általában laborvizsgálatok szükségesek. Ha a kezelőorvosa úgy érzi, hogy ez indokolt, tovább fogja önt irányítani egy képalkotó (MRI) vizsgálatra hogy még pontosabban fel lehessen térképezni a kismedencei / hasi viszonyokat. 

Amennyiben a petefészekrák, vagy valamilyen bizonytalan eredetű petefészek struktúra került leírásra, javasoljuk, hogy forduljon ambulanciánkhoz a minél gyorsabb ellátás érdekében. 

A Semmelweis Egyetem szakértőkből álló orvosi csapata segít a nőgyógyászati daganatok minél hamarabbi kivizsgálásban és kezelésében foglaljon időpontot az Időpontfoglalás fül alatt.

[tabby title="Szeméremtestrák"]

A szeméremtestrákon vulván, a húgycsövön és a hüvelyt körülvevő bőrterületen (beleértve a csiklót és a szeméremajkakat) jelentkező daganatot értjük. 

A szeméremtest rák vagy vulva rák általában csomóként vagy sebként alakul ki a szeméremtesten, ami gyakran viszketést okoz. Bár minden életkorban előfordulhat, a vulva rákot leggyakrabban idősebb felnőtteknél diagnosztizálják.

A vulvarrák kezelése általában műtétet foglal magában,  a rák és a környező egészséges szövetek kis mennyiségének eltávolításával.  Minél korábban kerül a vulvarák diagnosztizálásra, annál kevésbé valószínű, hogy kiterjedt műtétre van szükség a kezeléshez.

Mik a szeméremtest rák tünetei? 

  • El nem múló viszketés 
  • Fájdalom és gyengeség
  • Nem menstruáció eredetű vérzés
  • A bőrfelszín megváltozása, például színváltozás vagy megvastagodás

Csomós, szemölcsszerű dudorok vagy nyílt seb (fekély) megjelenése

Amennyiben ezek a tünetek jelentkeznek, jelentkezzen kezelőorvosánál további kivizsgálás céljából. 

Hogyan diagnosztizálja a kezelőorvosa a szeméremtestrákot? 

A szméremtestrák diagnózisához, hüvelyi vizsgálat, esetlegesen kolposzkópos vizsgálat és biopszia szükséges. Amennyiben a diagnózis alátámasztja a gyanut, a kiterjedtség megítélése céljából valószínűleg képalkotó vizsgálatokat fog rendelni. 

Amennyiben a szeméremtestrák, vagy valamilyen bizonytalan eredetű szeméremtesten megjelenő struktúra került leírásra, javasoljuk, hogy forduljon ambulanciánkhoz a minél gyorsabb ellátás érdekében. 

A Semmelweis Egyetem szakértőkből álló orvosi csapata segít a nőgyógyászati daganatok minél hamrabbi kivizsgálásban és kezelésében foglaljon időpontot az Időpontfoglalás fül alatt. 

[tabbyending]