„Az idősödő társadalom egészségügyi kérdései és megoldási lehetőségei” címmel, 2021 Szeptember 9-én tartották meg a XXVI. Primer Prevenciós Fórumot közel 150 regisztrált résztvevővel az NNK Fodor Termében. A covid-járvány miatt 2020-ban elmaradt a konferencia, de most Szeptemberben végre sikerült megrendezni. Müller Cecilia országos tisztifőorvos és Kellermayer Miklós a Semmelweis Egyetem dékánja védnökként üdvözölték a Fórumot, kihangsúlyozva azt a tényt, hogy az idősödő társadalom védelme és az egészséges öregedés elősegítése hazánk egészségpolitikájában a jövőben sokkal nagyobb figyelmet érdemel, mint eddig. A munka világában is minél tovább meg kell megőrizni az idősödő munkavállalók aktivitását, kihasználva szakmai erejüket és tapasztalataikat, amiről részletesen Felszeghi Sára és Somogyvári Milán számolt be. Kudász Ferenc rövid összefoglalót és egy posztert mutatott be arról a nemzetközi programról, ami az idősödő munkavállalók egészségének megőrzését és aktivitásuk hasznosítását szolgálja. Ungvári Zoltán a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézetének vezetője és Papp Magor ismertették az új Semmelweis vizsgálat tervezetét, aminek elindításától az egyetemi dolgozók modell értékű egészséges öregedését várják. Torzsa Péter professzor a családorvosok feladatairól beszélt az idősellátásban és felvázolta mindazokat a hiányosságokat, amelyek ennek a munkának a nehézségeit jelentik. Az öregedés és az időskori betegségek megelőzésében előadást hallhattunk az idegrendszert károsító neurotoxikus hatásokról Tompa Anna professzortól, a PPF elnökétől, aki kihangsúlyozta a munkahelyeken és az általános környezetszennyezés során elszenvedett neurotoxikus anyagok öregedést fokozó hatásait és felhívta a figyelmet a túlzó gyógyszerszedés és a polipragmázia veszélyeire. Falus András professzor az  EDUVITAL elnöke az öregedést befolyásoló epigenetikai hatásokról beszélt, felhívva a figyelmet arra, hogy egészséges életmóddal és táplálkozással sokat tehetünk a genetikailag meghatározott és elkerülhetetlen öregedési folyamatok ellen. Ezt erősítette meg Antal Emese dietetikus előadása, aki az öregedést gátló élelmiszerekről tartott előadást, megcsillogtatva azt a reményt, hogy az egészséges élelmiszerek és a vörösbor mértékletes fogyasztása elősegíti az egészség megőrzését és késlelteti azöregedést az antioxidánsok révén.  Kollár Lajos professzor a virtuális valóság eszközeit hívta segítségül ahhoz, hogy az orvostanhallgatókat érzékenyítse az idős betegek iránti empátiára. Módszere segít abban, hogy az idős egyének megváltozott viselkedését a fiatalok jobban megérthessék. Hasonló kísérletet mutatott be Rajki Veronika, aki mozgást gátló szimulátorok segítségével oktatja az ápolókat arra, hogy milyen érzés öregként élni a világban. Mindkét előadást a közönség nagy figyelemmel követte. Az idős korúak betegségei közül Tabák Ádám a II. típusú cukorbetegség időskorúak körében gyakori változatáról és kezeléséről tartott előadást, Nagy Z. Zsolt professzor pedig ismertette az időskorúak körében előforduló leggyakoribb szembetegeségeket és ezek kezelését. Peták István a legmodernebb, célzott daganat terápiákról számolt be, amelyek reményt adhatnak még az idős betegek számára  is ebből a nagyon súlyos állapotból történő felgyógyulásra. Végül Kövesdi Valéria a gerontológia hazai történetéről adott áttekintést, kiemelve Iván László szerepét az Idősek Akadémiájának megteremtésében, ami sajnos a professzor 2020-ban történt halálával félbeszakadt, de remélhetőleg a szakma jelenlegi képviselői újra megszervezik és az idősek oktatásával, tájékoztatásával elősegítik az egészséges öregedés ügyét.