Képzési hallgatói mobilitás- Pannónia rövidtávú program

Lehetséges időtartam: min. 2 nap, max. 30 nap
Lehetőség van 30 napnál több időre is utazni, de maximálisan csak 30 napot támogatunk
Lehetséges helyszínek: felsőoktatási intézmény, cég, vállalat, partnerintézmény
Támogatott tevékenység: konferenciákon / kongresszuson (feltéve ha a pályázó aktívan részt vesz, hozzájárul a konferencia tartalmához, lebonyolításához) szakmai rendezvényeken vagy tanulmányi versenyeken való részvételt, 
Program érvényessége:  a kiutazásnak 2026. augusztus 31-ig le kell zárulnia 

Tartalomjegyzék:

  1. Általános információk

  2. Pályázás menete
    Pályázás időtartama, támogatási összegek, választható országok, jelentkezés menete, pályázatok bírálata, hiánypótlás, fellebbezés

  3. Elnyert pályázat utáni teendők – még a mobilitás megkezdése előtt
    Támogatási szerződés, biztosítással kapcsolatos információk, ösztöndíj kiutalása

  4. A mobilitás lezárása – a mobilitás alatti és utáni teendők
    A lezáráshoz szükséges további dokumentumok

Általános Információk

Milyen konferencia részvétel támogatható?

A rövidtávú konferencián való részvétel magában foglalja konferenciákon, szakmai rendezvényeken vagy tanulmányi versenyeken való részvételt, feltéve ha a hallgató aktívan részt vesz, hozzájárul a konferencia szakmai tartalmához vagy lebonyolításához. Ez azt jelenti, hogy a hallgató például előadást tart vagy műhelymunkát vezet a konferencia keretében. A tevékenységnek kapcsolódnia kell a hallgató tanulmányaihoz, releváns és hasznos tudást kell nyújtania a tanulmányi előmenetele szempontjából, valamint elismerhetőnek kell lennie a tanulmányok részeként. Többszerzős absztrakt esetén – amennyiben az elfogadásra kerül és bemutatják a konferencián – valamennyi hallgató, mint társszerző jogosult a konferencián való részvételre, és ösztöndíjban is részesíthető. Passzív jelenlét, azaz kizárólag résztvevőként való részvétel nem támogatható!

Mit kell tudni a jelentkezésről (mikor és hogyan)?

A pályázatot a mobilitás megkezdése előtt legalább 2 hónappal szükséges beadni, mert az adminisztrációs lépések sok időt vesznek igénybe. Minden dokumentumot szükséges minden félnek aláírni még a kiutazás előtt! Amennyiben ez nem történik meg, úgy elutasításra kerül a pályázat és a pályázó nem tud kiutazni! Mindenképp tájékozódjon, nézze meg, hogy pontosan milyen dokumentumok szükségesek, ezeket lentebb a „Jelentkezés menete” bekezdésben részletezzük.

A pályázati anyagokat szkennelve is elég megküldeni nekünk, kivétel ez alól a támogatási szerződés. Az eredetiben, két példányban szükséges. Javasoljuk, hogy minden lentebb felsorolt dokumentumot őrizzen meg eredeti példányban, mert később kérhetik Öntől.

Hány mobilitási programban vehet részt egy hallgató?

Egy hallgató több mobilitási programban is részt vehet (nem párhuzamosan), azonban egy képzési cikluson belül a mobilitással eltölthető összes időszak nem haladhatja meg a 12 hónapot.

Az ösztöndíj összege és a kifizetés

A jelen pályázat alapján elnyerhető ösztöndíj összege az ösztöndíjas időszak hosszától, típusától, illetve a fogadó országtól függ (lásd lejjebb). A támogatási összeg a ténylegesen felmerülő költségeket nem feltétlenül fedezi.

Az ösztöndíjprogram keretében a támogatás forintban (HUF) kerül kifizetésre. Fontos, hogy a hallgató bankszámlája alkalmas legyen forint alapú utalás fogadására. Amennyiben a megadott számla nem tud HUF devizanemet fogadni, a támogatás utalása nem lehetséges

Kommunikációs csatornánk

Elsődleges kommunikációs csatornánk: pannonia@semmelweis.hu

 

 

Pályázati kiírás:
A teljes pályázati kiírás letölthető: Rövidtávú képzési mobilitás pályázati kiírás 

Pályázás menete

Ki vehet részt a programban?

Milyen feltételeknek kell a hallgatónak megfelelnie?

A programban azon Semmelweis Egyetem hallgatók vehetnek részt, akiknél az alábbiak mindegyike egyidejűleg fennáll:

  • Alap-, osztatlan-, mester-, doktori képzésben tanulnak a Semmelweis Egyetemen
  • Alapszakon és osztatlan képzés esetén legalább 1 lezárt félévvel rendelkeznek
  • Aktív hallgatói jogviszonyuk van
  • megpályázott időszakban aktív hallgatói jogviszonyban lesznek az Egyetemmel
  • Magyar állampolgárok, vagy Magyarország területén menekültként, menedékesként, befogadottként, bevándoroltként, letelepedettként élnek, vagy a törvény alapján rendelkeznek a szabad mozgás és tartózkodás jogával
  • Angolul vagy a célország nyelvén legalább középfokú nyelvismerettel rendelkeznek

Támogatási összegek, választható országok

Utazási napokra kérhető támogatás

Lehetőség van legfeljebb 2 utazási napra támogatást kérni (kivéve hosszútávú mobilitás esetén), mely intézményi döntés alapján kerül elbírálásra. Utazási napokra támogatás maximum 1 napra adható a tevékenység kezdete előtt, és 1 napra a tevékenység záró dátuma után.Az utazási támogatás mértéke az ösztöndíj napidíjával egyezik meg, figyelembe véve az adott országot és a napokra lebontott díjszabási sávokat.

Hallgatói támogatási összegek – Rövid távú programok

Rövid távú mobilitás napi támogatási összege:

I. országcsoport:II. országcsoport:III. országcsoport:
1-10. nap 30 000 Ft1-10. nap 27 500 Ft1-10. nap 25 000 Ft
11-20. nap 20 000 Ft11-20. nap 17 500 Ft11-20. nap 15 000 Ft
21-30. nap 10 000 Ft21-30. nap 7 500 Ft21-30. nap 5 000 Ft

Rövid távú, doktori képzés napi támogatási összege:

I. országcsoport:II. országcsoport:III. országcsoport:
1-10. nap 35 000 Ft1-10. nap 32 500 Ft1-10. nap 30 000 Ft
11-20. nap 25 000 Ft11-20. nap 22 500 Ft11-20. nap 20 000 Ft
21-30. nap 15 000 Ft21-30. nap 12 500 Ft21-30. nap 10 000 Ft

Országcsoportok

I. országcsoport

Andorra, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Cook-szigetek, Dánia, Dél-Korea, Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Feröer-szigetek, Fidzsi, Finnország, Franciaország, Hollandia, Hongkong, Írország, Izland, Izrael, Japán, Kanada, Kelet Timor, Kiribati, Liechtenstein, Luxemburg, Makaó, Marshall-szigetek, Mikronézia, Monaco, Nauru, Németország, Niue, Norvégia, Palau, Pápua Új-Guinea, Salamonszigetek, San Marino, Svájc, Svédország, Szamoa, Szingapúr Tajvan, Tonga, Tuvalu, Új-Zéland, Vanuatu

II. országcsoport

Afganisztán, Banglades, Belarusz, Bhután, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Ciprus, Csehország, Észak-Macedónia, Észtország, Georgia, Görögország, Horvátország, Irak, Jemen, Kambodzsa, Kína, Kirgizisztán, Koszovó, Laosz, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Maldív-szigetek, Málta, Mianmar, Moldova, Montenegró, Nepál, Olaszország, Oroszország, Örményország, Pakisztán, Portugália, Románia, Spanyolország, Srí Lanka, Szerbia, Szíria, Szlovákia, Szlovénia, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Ukrajna, Üzbegisztán.

III. országcsoport

Albánia, Algéria, Angola, Antigua és Barbuda, Argentína, Azerbajdzsán, Bahamaszigetek, Bahrein, Barbados, Belize, Benin, Bolívia, Botswana, Brazília, Brunei, Burkina Faso, Burundi, Chile, Comore-szigetek, Costa Rica, Csád, Dél-Afrika, DélSzudán, Dominika, Dominikai Köztársaság, Dzsibuti, Ecuador, Egyenlítői-Guinea, Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, El Salvador, Elefántcsontpart, Eritrea, Etiópia, Fülöp-szigetek, Gabon, Gambia, Ghána, Grenada, Guatemala, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Haiti, Honduras, India, Indonézia, Irán, Jamaica, Jordánia, Kamerun, Katar, Kazahsztán, Kenya, Kolumbia, Kongó, Kongói Demokratikus Köztársaság, Közép-afrikai Köztársaság, Kuba, Kuvait, Lesotho, Libanon, Libéria, Líbia, Madagaszkár, Malajzia, Malawi, Mali, Marokkó, Mauritánia, Mauritius, Mexikó, Mongólia, Mozambik, Namíbia, Nicaragua, Niger, Nigéria, Omán, Palesztina, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Saint Kitts és Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent és Grenadine-szigetek, São Tomé és Príncipe, Seychelles-szigetek, Sierra Leone, Suriname, Szaúd-Arábia, Szenegál, Szomália, Szudán, Szváziföld, Tanzánia, Thaiföld, Togo, Törökország, Trinidad és Tobago, Tunézia, Uganda, Uruguay, Venezuela, Vietnám, Zambia, Zimbabwe, Zöld-fokiszigetek.

Jelentkezés menete

Határidő: A pályázat beadási határidő folyamatos (rendelkezésre álló forrás kimerüléséig)

Jelentkezés e-mailben: pannonia@semmelweis.hu
E-mail tárgya: Hallgatói rövid képzési – „Pályázó neve”

Egyéb: Amennyiben több mobilitásra is pályázna, azokra külön-külön email-ben nyújtsa be a pályázatot

Az emailnek az alábbi adatokat és dokumentumokat már tartalmaznia kell, mikor megküldi felénk a pályázatát:
  1. Pályázó neve
  2. Neptun kódja
  3. Kar, évfolyam
  4. Mobilitás típusa (konferencia/kongresszus vagy szakmai rendezvény vagy tanulmányi verseny)
  5. Fogadó intézmény neve, országa
  6. Mobilitás dátuma, megpályázott időszak
  7. Kér-e utazási napokra támogatást, ha igen mennyit (a szabályokat betratva)
  8. Konferencia/kongresszus neve/szervezője (csak akkor, ha konferenciról/kongresszusról van szó)
  9. Konferencia időpontja (csak akkor, ha konferenciról/kongresszusról van szó)
  10. Konferencia helyszíne (ország, város) (csak akkor/ha konferenciról, kongresszusról van szó)
  11. Előadás/poszter címe (csak akkor, ha konferenciról/kongresszusról van szó)
Dokumentumok:

Az alább felsorolt dokumentumokon kívül nincs szükség további anyagok beküldésére részünkre! Kérjük, minden esetben a feltöltött, Pannónia specifikus dokumentumokat szíveskedjenek használni! Felhívjuk figyelmüket, hogy néhány dokumentumban színezett (sárga) mezők találhatók, amelyek kizárólag a kitöltést segítik, és azt a célt szolgálják, hogy a pályázók könnyebben eligazodjanak a szükséges részek között. Kérjük, hogy a dokumentum véglegesítése során ezeket a színezéseket távolítsák el.
Minden dokumentumot a kiutazás előtt szükséges leadni, addig nem készül támogatási szerződés!

Kitöltött, de még nem aláíratott Learning Agreement for Studies 
Learning Agreement for Studies dokumentum letöltése

Fontos! A dokumentumban csak a sárgával jelölt részeket töltse ki, és itt részletezze a külföldi tevékenységet, a befogadás módját, valamint annak pontos időtartamát. Mielőtt a Learning Agreementet továbbítaná a fogadó félnek, előzetesen jóvá kell hagyatnia a Nemzetközi Moblitási Osztállyal és a befogadást igazoló személlyel! Felhívjuk figyelmüket, hogy néhány dokumentumban színezett (sárga) mezők találhatók, amelyek kizárólag a kitöltést segítik, és azt a célt szolgálják, hogy a pályázók könnyebben eligazodjanak a szükséges részek között. Kérjük, hogy a dokumentum véglegesítése során ezeket a színezéseket távolítsák el.

 Aláírási sorrend ennél a Learning Agreement esetében:

    1. Hallgató
    2. Nemzetközi Mobilitási Osztály
    3. Befogadást aláíró személy (témavezető, vezető, dékán, kari koordinátor, stb…)
    4. Fogadó intézmény

Aláírt, lepecsételt témavezetői, vezetői ajánló és befogadó nyilatkozat (ezt itthon kell aláíratni, nem a külföldi féllel)
A
z aláírt lepecsételt dokumentumot el kell küldenie az adott Tanszéknek, hogy értesüljenek a befogadásról! Befogadtatással kapcsolatos kérdés esetén a Tanszéken dolgozó tanulmányi ügyekkel foglalkozó ügyintéző tud Önnek segíteni
Amennyiben nincs konkrét tanszékvezetője, vezetője úgy annak a személynek szükséges aláírnia a dokumentumot, aki igazolni tudja, hogy biztosan befogadásra kerül a kint töltött tanulmánya
Témavezetői, vezetői ajánló és befogadó nyilatkozat letöltése


Konferencián való aktív részvételt igazoló dokumentum, ha konferenciáról/kongresszusról van szó (pl.: hivatalos meghívó a szervezőktől, konferencia programfüzet, ami tartalmazza az Ön előadását)


Aláírt, lepecsételt hallgatói jogviszony igazolás – ezt a kari Tanulmányi Osztálytól tudja kikérni


Aláírt hallgatói jogviszony nyilatkozat, hogy a kiutazás alatt aktív hallgatói jogviszonnyal fog rendelkezni  
Aktív hallgatói jogviszony igazolás dokumentum letöltése


Fényképes szakmai önéletrajz PDF formátumban


Tanulmányi kérdésben a kari koordinátorok tudnak segíteni

Kari koordinátorok elérhetőségei

ÁOK: Frittmann Anikó – frittmann.aniko@semmelweis.hu

FOK: Dr. Tóth Zsuzsanna – toth.zsuzsanna@semmelweis.hu

GYTK: Dr. Pálla Tamás – palla.tamas@semmelweis.hu

ETK: Kámán Éva – kaman.eva.maria@semmelweis.hu

PAK: Tiger Szabolcs – tiger.szabolcs@semmelweis.hu

Doktori Iskola: Csorba-Jónás Csilla – csorba-jonas.csilla@semmelweis.hu

Pályázatok bírálata, hiánypótlás, fellebbezés

Bírálat

Ha minden dokumentum rendelkezésére áll a fent leírt (Jelenetkezés menete részben) módon beadhatja pályázatát. Miután megkaptuk, ellenőrizzük és e-mailben visszajelzünk Önnek 10-12 munkanapon belül a további teendőkről.

Hiánypótlás

Miután ellenőrzésre került pályázata és hiánypótlás szükséges, szintén e-mailben fogunk visszajelezni Önnek az esetleges hibákról, hiányzó dokumentumokról. Hiánypótlásra egy alkalommal kerülhet sor, melyet a visszajelzésünktől számított 2 munkanapon belül javítania, pótólnia kell és válaszüzenetben megküldeni a Nemzetközi Mobilitási Osztálynak.

Ha a pályázó a hiánypótlás során a hibát nem, nem megfelelően vagy a határidőt túllépve javítja ki, a pályázatát további érdemi elbírálás nélkül elutasítjuk.

Fellebbezés

A pályázó a döntés ellen a pályázati döntésről szóló értesítés kézhezvételét követő 3 munkanapon belül írásban kifogással élhet, melyet benyújthat emailben vagy személyesen is a Nemzetközi Mobilitási Osztálynak. A kifogásnak tartalmaznia kell a kifogással érintett pályázat azonosításához szükséges adatokat, valamint a kifogásolt intézkedést.

Ha mégsem vesz részt a pályázó az elnyert mobilitáson

Amennyiben a nyertes pályázó mégsem kíván a programban részt venni, köteles erről a Nemzetközi Mobilitási Osztályt haladéktalanul írásban értesíteni! E hallgató vonatkozásában a pályázati döntés érvényét veszti.

 

Elnyert pályázat utáni teendők

 

Teendők, tudnivalók a pályázat elnyerését követően

Támogatási szerződés tanulmányi mobilitás esetén

A kiutazás előtt a támogatási szerződést is meg kell kötnie a hallgatónak a Semmelweis Egyetemmel. A formanyomtatványt azt követően küldjük meg, ha a fentebb említett dokumentumok hiánytalanul, megfelelően kitöltve el lettek küldve részünkre, valamint a Learning Agreement dokumentum mindenki által aláírásra került és szkennelt formában a Nemzetközi Mobilitási Osztálynál van már. 

Elektronikus formában kell kitölteni és visszaküldeni részünkre ellenőrzésre. Átnézzük, hogy a szerződés minden pontja maradéktalanul ki van-e töltve és válasz e-mailben jelezzük, hogy mikor lehet bejönni hozzánk aláírni.

A támogatási szerződést személyesen kell aláírni, tehát számolni kell azzal is, hogy be kell jönnie irodánkba aláírni.

Milyen biztosítást kell kötni a kiutazás előtt?

A szerződésben kötelező megadni (szerződésszámot/kötvényszámot) balesetbiztosítást. Olyan balesetbiztosítást ajánlott kötni, ami tartalmaz felelősségbiztosítást is. Felelősségbiztosítás konferencia esetén nem szükséges.

A balesetbiztosítás célja, ha a hallgatót a mobilitás során esetleg baleset éri, a felmerülő költségekre fedezetet nyújtson.

Az egészségbiztosítással kapcsolatban fontos tudni, hogy az európai betegbiztosítási kártya általában csak alapellátás esetén nyújt biztosítási szolgáltatást, ennek megléte a kiutazás minimumfeltétele. Az adott tagállamban biztosítottak által is fizetendő esetleges önrészekre/kötelező hozzájárulásokra a kártya nem nyújt fedezetet. Figyeljen arra, ha Európán kívül utazik, akkor ez nem érvényes.

A felelősségbiztosítás célja, hogy anyagi védelmet nyújtson a biztosított személynek abban az esetben, ha az jogilag felelőssé válik másnak okozott kárért – legyen az személyi sérülés, dologi kár vagy más vagyoni veszteség. A mobilitás során a résztvevők idegen környezetben, új intézményekben, laboratóriumokban vagy terepen dolgoznak, ahol különféle kockázatokkal szembesülhetnek, mint például eszközök véletlen károsítása, másoknak okozott kár, vagy jogi vitákból eredő költségek. Egy megfelelő felelősségbiztosítás ezekben a helyzetekben anyagi védelmet nyújt, és segít elkerülni a váratlan terheket.

Hová történik az utalás hallgatóknak?

Az ösztöndíj forintban kerül kiutalásra a Neptunban megadott bankszámlaszámra (kérjük, ebből kifolyólag ezt adja meg a támogatási szerződésében is) a szerződésben szereplő feltételekkel. Azonos bankszámlára két ösztöndíjat nem tudunk utalni (azaz két hallgató nem kaphatja ugyanarra a számlára a pénzt).

Mikor kapom meg a támogatást?

A kifizetést a pályázó számára legkésőbb a támogatási szerződés mindhárom fél általi aláírásának napját követően 30 naptári napon belül teljesítjük. A nyári időszakban illetve a naptári év elején csúszhat. Kérjük ezt a szerződés aláírásának időzítésekor vegyék figyelembe

 

Mobilitás lezárása

A lezáráshoz szükséges további dokumentumok

Mikor kell megküldeni a dokumentumokat?

Az alábbi dokumentumokat még ki kell tölteni, aláíratni és legkésőbb 15 napon belül megküldeni a Nemzetközi Mobilitási Osztály részére, hogy a mobilitást véglegesen le tudjuk zárni.

Certificate of Attendance for Training

Ez a dokumentum az, amely igazolja a résztvevő számára a programban eltöltött időtartamot, kezdő és végdátummal. Ezt a fogadó féllel kell kitöltetni, aláíratni, pecsételtetni (ha van) mind a két helyen (arrival és departure), ez igazolja, hogy valóban megérkezett és haza is jött a résztvevő. A dokumentumot legkésőbb 15 napon belül meg kell küldeni részünkre a hazaérkezéstől számítva.

Certificate of Attendance for Training dokumentum letöltése

Amennyiben ezt nem tudja aláírni a konferencia után a fogadó fél, abban az esetben a konferencia oldaláról letölthető részvételi igazolást is elfogadjuk.

„After the Mobility” (igazolás a konferencia tartalmáról)

Ezt a dokumentumot szintén a fogadó féllel kell kitöltetni, aláíratni. Az igazolást a hazaérkezéstől számított 15 napon belül meg kell küldenie részünkre.

After the Mobility dokumentum letöltése

Fontos! Ha az igazoláson szereplő dátum eltér a támogatási szerződésben megadottól (kevesebb), az az ösztöndíj újra kalkulációját vonja maga után és a hallgatónak vissza kell fizetni a különbözetet.

Hallgatói beszámoló készítése

A hazaérkezést követően 15 napon belül készítsen egy beszámolót a kinti tanulmányairól, tapasztalatairól, élményeiről és küldje el részünkre. A beszámolót bátran egészítse ki fotókkal is, hogy még színesebb és élettel telibb legyen.☺️
A beszámolót PDF formátumban kérjük, és alá kell írnia az itthoni (nem a fogadófél) témavezetőnek, vezetőnek!

Útmutató letöltése a hallgatói beszámoló elkészítéséhez

Utazási dokumentumok

Amennyiben kért utazási támogatást az ahhoz kapcsolódó utazást igazoló dokumentumokat (jegy, beszállókártya stb…) küldje el részünkre a hazaérkezéstől számított 15 napon belül.

Személygépkocsival történő utazás esetén az alábbi dokumentumot kell kitölteni és elküldeni részünkre.

Büntetőjogi nyilatkozat dokumentum letöltése

Hiányos dokumentumok esetén

Hiányos dokumentáció esetén a pályázó kötelezhető az ösztöndíj visszafizetésére! Ha a pályázón kívül álló ok miatt történik a késés, azt írásban kell jelezni a Mobilitási Osztály felé.

Tanszék értesítése a befogadásról

A „Témavezetői, vezetői ajánló és befogadó nyilatkozat„-ot ne felejtse elelküldeni a megfelelő Tanszéknek, hogy értesüljenek a tényleges befogadásról. Ha nem történik meg a beszámítás az ösztöndíjat vissza kell fizetnie!

 

Reméljük, jól érezte magát és életreszóló élményekkel, tapasztalatokkal gazdagodott! 💙