Országszerte közel háromezer előadást nyújtottak be a házi Tudományos Diákköri Konferenciákra, amelyek közül 563 előadás jutott be a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Orvos- és Egészségtudományi Szekciójába. Az idén a Pécsi Tudományegyetem volt a szekció házigazdája. 20 előadást a marosvásárhelyi, kettőt pedig az újvidéki egyetem hallgatója mutatott be, a középiskolások TUDOK versenyéről pedig 8 előadást kvalifikáltak.
Az április 23-25 között megrendezett tanácskozás megnyitóján dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke a 70 éves TDK mozgalom generációkon átívelő szerepét, fontosságát hangsúlyozta. Dr. Miseta Attila, a PTE rektora beszédében örömét fejezte ki, hogy az egyetem két szekció országos konferenciájának is otthont ad idén, az Orvos- és Egészségtudományi mellett a Fizika, Földtudományok és Matematika (FiFöMa) szekciónak is. A megnyitón a köszöntők után dr. Schlégl Ádám, a PTE ortopéd szakorvosa, aki a HUNOR-program legjobb 4 űrhajósjelöltje közé is bekerült, előadásában megosztotta a kiképzés során szerzett tapasztalatait, kiemelte a Semmelweis Egyetem szerepét az egészségügyi vizsgálatok kapcsán, valamint a küldetés során tervezett kísérletek egy részét is bemutatta. Az idei Roska Tamás díjat a PTE Farmakológiai Intézet PhD hallgatója, dr. Fülöp Barbara nyerte el, kutatásairól „A stressz által kiváltott fájdalom molekuláris mechanizmusainak feltérképezése és új típusú fájdalomcsillapító gyógyszerjelöltek vizsgálata rágcsálókban” című előadásában adott számot.
A konferencia két napja alatt a zsűri 79 tagozatban mintegy 563 előadást hallgatott meg. A Semmelweis Egyetemről 60 szakember vett részt az előadások bírálatában.
Végül összesen 79 első helyezésről, 89 második helyezésről és 15 harmadik helyezésről, valamint 89 különdíj odaítéléséről döntöttek. Ezek közül a Semmelweis Egyetem hallgatói 31 első helyezést, 34 második helyezést, 7 harmadik helyezést értek el, továbbá 34-en nyertek el különdíjat.
Az ünnepélyes díjátadón dr. Miseta Attila, a PTE rektora köszöntőjében arra hívta fel a résztvevők figyelmét, hogy az OTDK-részvétel egyaránt hasznos a kutatói és a gyakorló orvosi pályán is. Úgy fogalmazott, rendkívül fontos, hogy munkájuk eredményét be is tudják mutatni a tudományos közösségnek. Ezt követően átadták a konferencia legjobbjainak járó elismeréseket.
A konferencián átadták a Pro Scientia Reménység Kitűzőt, amelyet dr. Tóth Gábortól, a Pro Scientia Aranyérmesek Társaságának képviselőjétől vehetett át Kákonyi Marcell, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának ötödéves hallgatója. Az ünnepség végén átadták a TDK stafétabotot a Debreceni Egyetemnek, a 2027-es, 38. OTDK Orvos- és Egészségtudományi Szekció leendő házigazdájának.
A díjazottak névsora ide kattintva megtekinthető:
2025._evi_OTDK_37._Orvos-_es_Egeszsegtudomanyi_Szekciojanak_eredmenyei
A 37. OTDK kapcsán először hirdette meg az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) a Magyar Innovációs Szövetséggel (MISZ), a Neumann János Számítógéptudományi Társasággal (NJSZT) és a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel (NIÜ) közösen az első innOtdk programot az innovációs potenciállal bíró kutatási eredményekkel rendelkező résztvevők számára. A felhívás szerint nemcsak gazdasági értéket teremtő ötleteket várnak, hanem társadalmi és nonprofit innovációkat is, amelyek segíthetik a közösséget, a környezetet vagy az oktatást. A legjobb 30 pályázat benyújtója mentorprogramban vehet részt, ahol szakértők segítik ötletük fejlesztését. A legjobbak pedig bemutathatják projektjeiket egy innovatív kiállításon és versenyen, ahol pénz- és támogatási díjakat nyerhetnek. Pályázni május 31-ig lehet, az első forduló eredményhirdetése 2025. június 30-án várható, a döntő és a kiállítás ősszel lesz Budapesten. A részletekről és a pályázati feltételekről itt lehet bővebben tájékozódni.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: OTDK
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.