
A Semmelweis Egyetem a klinikai betegellátás színvonalának további fejlesztése céljából egy, csak a gyermekek számára rendelkezésre álló új MR-készüléket kíván beszerezni, amely számos betegség korai diagnosztikájában, illetve a kezelés eredményességének követésében segítené a Gyermekgyógyászati Klinika szakembereinek munkáját. Gyermekek esetében különösen fontos, hogy erre a célra elsődleges besugárzással nem járó képalkotó berendezés álljon rendelkezésre, amely el tudja látni a kezelésre érkező kis pácienseket.
Az egyetemi saját forrás mellett egyebek mellett 1%-os felajánlásból beszerzendő berendezés havonta legalább 300 gyermek vizsgálatát tenné lehetővé nemcsak megfelelő minőséggel, de a gyerekek számára kialakított gyermekbarát, biztonságos körülmények között. Az új MR-készülék a havi 300 gyermek vizsgálatán túl a kezeléshez szükséges speciális igények miatt közel 1000 MR-felvételt, úgynevezett régió vizsgálatot tud biztosítani, amely az újszülött kortól 18 éves korig a központi idegrendszer vizsgálatától a gyermekrák diagnosztikáig és a kezelés eredményességének követéséig széles körben nyújthat segítséget a betegellátásban.
Az idei évben a kampány nagykövetei, Ónodi Eszter, Szabó Zsófi és Kamarás Iván is bekapcsolódtak az adófelajánlás népszerűsítésébe, amellyel egyúttal a sport és a testmozgás egészségvédő, betegségmegelőző szerepére is felhívják a figyelmet.
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája hazánk első számú gyermekgyógyászati intézete, amely elődjének 1837-es alapítása óta folyamatosan működik. A hazai gyermekgyógyászati betegellátás közel 15 százalékát a klinika biztosítja, azaz csaknem 20 ezer fekvőbeteg esetet látnak el az intézmény falai között. Ezen belül számtalan területen országos vagy regionális centrumként működik. Itt található többek között hazánk egyik legnagyobb kora- és újszülött intenzív centruma, ahol az ország minden részéről fogadják az oxigénhiánnyal világra jött újszülötteket, valamint műtüdő program keretében kezelik a legsúlyosabb légúti és tüdő-magasvérnyomás problémával születetteket. A klinika hazánk gyermek-májbeteg központja, továbbá a szervtranszplantált gyermekek csaknem 90 százalékát itt gondozzák, és ebben az intézményben végzik az újszülött kori anyagcsereszűrés 60 százalékát. Itt alakult meg a gyermek-reumatológiai központ, és az onkológiai megbetegedésben szenvedő gyermekek 60 százalékát is a klinikán gyógyítják.
A gyermek MR-vizsgálatok jelenleg is prioritást élveznek az egyetemen, például országosan a gyermekonkológiai MR-vizsgálatok 50 százalékát itt végzik, de nagyszámú gyermek MR-vizsgálat történik a gyomor-bélrendszeri megbetegedések miatt, valamint oxigénhiányos újszülötteknél. 2024-ben 3400 gyermek MR-vizsgálat történt, az intézmény célja, hogy ezt a számot 4000 fölé emelje az új, dedikált gyermek MR-berendezés beszerzésével.
Mivel nagyértékű beszerzésről van szó, az erre a célra történő adománygyűjtés már múlt karácsonykor elindult, és még az év végéig várhatók ezzel kapcsolatos aktivitások. Most, az adófelajánlás kapcsán további ösztönzést jelenthet az adakozáshoz, hogy a Semmelweis Egyetem Alapítvány nyereményjátékot is meghirdetett az 1%-ról rendelkezők között. A felajánlással és a nyereményjátékkal kapcsolatos részletes tudnivalókról az alapítvány honlapján olvashat.
Tasnádi Róbert
Képek forrása: Ritter Doron (werkfotó); Semmelweis Egyetem Alapítvány
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.