A tavalyinál is több, mintegy ezer középiskolás érkezett határon innen és túlról a Semmelweis Campus Tour nyílt napra. A Hallgatói Szolgáltatások Igazgatósága és a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) által szervezett programon az érdeklődők – az online nyílt nap után – ezúttal személyesen is betekinthettek az egyetemi életbe és az őket kísérő hallgatóktól első kézből kaphattak választ kérdéseikre.

Közvetlenül a felsőoktatási felvételi jelentkezések beadásának február 15-i határideje előtt tartották meg idén is a kampusztúrát, hogy ezzel is motiválják a jelentkezőket és segítsék őket megismerni reménybeli leendő intézményüket. A legnagyobb karokra hamar betelt a jelentkezés, de a szervezők igyekeztek mindenkinek helyet biztosítani.  A hat karon összesen mintegy ötven hallgató kísérte a középiskolás csoportokat az egyes helyszíneken.

A Pető András Karon (PAK) Vas Eszter konduktor hallgató vezette körbe az érdeklődőket a felnőtt fejlesztő területen – bemutatva a diákoknak a konduktív fejlesztő eszközöket, szemléltette a pedagógiai módszereket, bevonva őket a mozgás- és járásfejlesztő terápia gyakorlataiba. A legtöbb, több mint 300 leendő felvételizőt az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK), továbbá az Egészségtudományi Kar (ETK), a Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) és a Fogorvostudományi Kar (FOK) vonzotta, de a tavalyinál jóval többen, két-háromszor annyian látogattak el az Egészségügyi Közszolgálati Karra (EKK) is.

Az érdeklődők személyesen is megtekinthették az egyetem infrastruktúráját, a laborokat, előadótermeket, és betekintést nyerhettek a gyakorlati képzés egy-egy izgalmas mozzanatába is. A kampusztúra kiváló lehetőség, hogy a diákok saját élményt szerezve tapasztalják meg, milyen környezet várja majd őket ha a sikeres felvételi után nálunk folytatják a tanulmányaikat. Találkozhattak hallgatókkal, a Hallgatói Önkormányzat tagjaival, akiknek feltehették a kérdéseiket

– mondta el dr. Tripolszky Bálint, a szervező Hallgatói Szolgáltatások Igazgatósága igazgatója.

A legizgalmasabb gyakorlati programnak alighanem a Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézete igazságügyi bonctermi előadása bizonyult, ahol többek mellett két rezidens hallgató, Desnoix Julianne és Jámbor-Hegedűs Panna vezette be a középiskolásokat a patológia és az igazságügyi orvostan szakterületük, egyben felsőbb éves medikus tantárgyak rejtelmeibe.

Mira (Mogyoród) elmondta, az egyetemi kampuszok látogatásakor nagyon tetszett neki, hogy minden szakterületnek megvan a maga jól felszerelt helye, és nagyon segítőkészek az egyetemisták, bárkivel is találkozott. „Úgy érzem, hogy nekem az az utam, hogy a jövőben gyerekekkel foglalkozzak, nekik segítsek a gyógyulásban. A családunkban van is orvos, engem a gyermekorvoslás szakterülete érdekel” – foglalta össze kérdésünkre. 

Bencének (Veszprém) az általános iskola közepétől fogva határozott elképzelése, hogy orvos szeretne lenni. Azt nem tudja pontosan, honnan jött ez az indíttatás nála, de gyerekkorában járt vesekezelésekre, talán ott érintette meg igazán a gyógyítói hivatás szépsége. „A családban nincsenek orvosok, viszont van két mentőtiszt jó ismerősünk, akikkel többször beszélgettem. Olyan szakterületet szeretnék választani, ami pörgős, adrenalindús, változatos: traumatológus szeretnék lenni.”

„Amit mindenképp kiemelnék, hogy idén különösen sokan jöttek vidékről, Debrecenből és Szegedről és más városokból is, akik kifejezetten a Semmelweis iránt érdeklődtek” – mutatott rá Gecsey Csenge, az eseményt lebonyolító Hallgatói Önkormányzat elnöke. De külföldről, 20-30 országból is érkeztek mintegy százan; egynegyedük német nyelvterületről, másik háromnegyedük az angol képzési terület iránt is érdeklődött.

Február 15-én éjfélig lehet jelentkezni a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre. A Semmelweis Egyetem Oktatásigazgatási Hivatal a felvételi eljárással, pontszámítással kapcsolatos minden fontos információt összegyűjtött egy honlapfelületen.

Az elnök elmondta, sok kérdés érkezett a ponthatárokról, a szóbeli elbeszélgetésről, az egyes tantárgyakról, a képzés nehézségéről. Továbbá arra is kíváncsiak voltak a diákok, hogy milyen munkalehetőségek vannak az egyetemen, illetve milyen szabadidős programokat kínál az intézmény. Kiemelte, hogy a gyakorlati oktatás különösen érdekelte a látogatókat: rákérdeztek arra, hogy például a fogorvostan-hallgatók már az elején kezelhetnek-e beteget, és hogy a rendelőkben aktívan tudnak-e majd segédkezni.

Az, hogy konkrét kérdésekkel is érkeztek, nagyon pozitív élmény volt, hiszen ez azt jelenti, hogy valóban elkötelezettek, érdeklődtek, utánanéztek, és igyekeznek felkészülni, hogy jól teljesítsék a kihívásokat

– hangsúlyozta a HÖK elnöke.

A diákok a túra során bejárhatták a nevezetes egyetemi épületeket, az Elméleti Orvostudományi Központot (EOK) és a Nagyvárad téri Elméleti Tömböt (NET) is.

Rebeka (Nagykanizsa) piarista gimnáziumból érkezett, és a Gyógyszerésztudományi Karon szeretne tanulni, mert nagyon szereti a kémiát, nagyon érdekli a gyógyítás, és úgy érzi, hogy gyógyszerészként tudna abban kiteljesedni. „A nagymamám gyógyszertári asszisztensként dolgozott. Őt látogatva pillanthattam be először a gyógyszertárban folyó munkába, és meglepett, hogy az mennyivel több, mint aminek a vásárlói térből látszik. Ez motivált arra, hogy ezt a területet válasszam.”

Ines (Budapest) hatéves kora óta szeretne orvos lenni, és már nagyon várja a felvételit és természetesen, hogy bekerülhessen. „Idegsebész vagy szívsebész szeretnék lenni! Az egyik kórházas sorozat, a Gray’s Anatomy nagy motivációt jelentett számomra, és nagyon szeretek segíteni az embereken.” Mint kifejtette, a családjában eddig nem volt orvos, a nagymamája nagyon szeretett volna az lenni, de egy pont híján nem vették fel annak idején az egyetemre. „A legérdekesebb program számomra, amikor a patológiát látogattuk meg: nagyon izgalmas volt, az pedig, hogy mennyi mindent kell tudni, kicsit ijesztő, de a hallgatók megnyugtattak. Izgulok, hogy bejussak a Semmelweisre, de ezerrel megyek előre” – mondta el honlapunknak.

Tasnádi Róbert
Fotó: Barta Bálint, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.