Nyitott és minimálisan invazív, laparoszkópos hasi sebészeti kurzussorozatot szervezett Interdiszciplináris Kadáver Műtőjében az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet. Az intézetben kidolgozott szövettartósítási technikának köszönhetően a résztvevők egyedülálló módon, élethű szöveti környezetben gyakorolhatták a különböző műtéti beavatkozásokat a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika oktatóinak szakmai vezetésével. A kurzussorozat által hiánypótló szerepet tölthet be az egyetem a nemzetközi képzési piacon is.

Európa-szerte kevés kadáveres orvosi szak- és továbbképző tanfolyamot rendeznek, holott ezen hands-on tréningek a sebészeti manuális készségek fejlesztésének elvitathatatlanul hatékony elemei. A Semmelweis Egyetem kurzusai az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet preparátora, Pankovics Viktor által kidolgozott speciális szövettartósítási technológia alkalmazása miatt különleges lehetőséget jelentenek a sebészeti képzések kínálatában. Ez a fajta előkészítés, amely a valóságoshoz nagyon hasonló, lágy szöveteket, érképleteket, szervkomplexumokat eredményez – még a vérzés is szimulálható – a sebészek számára valódi műtéti szituációt, a gyakorláshoz unikális lehetőséget teremt. Mindemellett a háromdimenziós klinikai anatómiai látásmód tapasztalati úton történő bővítése is hangsúlyos része a tanfolyamoknak. A szervek és a különböző érvariációk bemutatására a dr. Nemeskéri Ágnes és dr. Kiss Mátyás által gondozott felbecsülhetetlen értékű gyűjtemény éröntvényein, valamint tudományos diákkörös hallgatók által készített anatómiai preparátumokon kerülhetett sor. A kurzussorozat két alkalmán a hasnyálmirigyműtétek végzéséhez szükséges lépéseket rögzíthették a sebészek, nyitott és minimálisan invazív, laparoszkópos technikával, továbbá máj- és vastagbélsebészeti műtéteket végezhettek – tájékoztatta lapunkat dr. Ruttkay Tamás, az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet adjunktusa.

A kadáveres hasi sebészeti kurzussorozatot egy nyitott, hands-on hasnyálmirigyműtéti képzés nyitotta meg. Mint azt dr. Szücs Ákos, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) docense, dr. Marjai Tamás, a STéG szakorvosa mellett a képzés szakmai vezetője elmondta, a hasnyálmirigy műtétek komplex beavatkozásoknak számítanak, biztonságos gyakorlásra pedig kevés a lehetősége a fiatal szakorvosoknak. A műtőasztal mellett sokszor részfeladatokat tudnak ellátni, ez volt az első alkalom, amikor egy teljes műtétet, a bőrmetszéstől a bőrvarratig alkalmuk nyílt elvégezni a műtumorral ellátott kadávereken.

Maga a kadáver a preparációs technikának köszönhetően kimondottan élethű környezetet teremtett, még a vérzés szimulálására is volt lehetőség – emelte ki dr. Szücs Ákos, hozzátéve, hogy az érképletek telítettsége, a sérülés miatt bekövetkező vérzés ellátása is a valósághű műtéti környezetet idézte, ami nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is egyedülálló. A hagyományos tartósítási technikák alkalmazása sokkal kevésbé adja vissza az igazi élő, humán szövet textúráját, nem biztosítja egy valós műtéti környezetben tapasztalható nehézségeket, szemben az intézetben kifejlesztett technikával.

A kétnapos képzésen az elméleti felkészítést követően először szervkomplexeken fejleszthették a daganat eltávolítása után az anasztomózis műtéti technikáit, a tápcsatorna, a gyomor és az epeutak rekonstruálását, összekötését a résztvevők, illetve a preparált készítményeken a vérellátással kapcsolatos eseményeket is vizsgálhatták, illetve elláthatták. A második napon pedig elvégezhették, illetve végig asszisztálhatták a teljes fejeltávolító műtétet. Összesen 6 kadáveren folyt az oktatás, kadáverenként két-két sebész gyakorolhatott felváltva a szakértők irányítása mellett. Dr. Szücs Ákos szavai szerint a résztvevők nagyra értékelték, hogy élethű körülmények között végezhették életük első pancreasfej-eltávolító beavatkozását.

Galéria

11kép

A kadáveres pancreassebészeti kurzus második alkalmán, amelyet szintén dr. Marjai Tamás és dr. Szücs Ákos vezetésével tartottak, a minimál invazív, laparoszkópos technikát sajátíthatták el a résztvevők. Ezen a képzésen a leggyakrabban daganat miatt szükségessé váló hasnyálmirigyfarok eltávolítás gold standardjának számító laparoszkópos beavatkozás gyakorlása volt a cél. Az egyedi preparálási technika ennél a műtétnél is megteremtette a valódi műtéti szituációhoz megszólalásig hasonlító szöveti környezetet a hasnyálmirigyfarok eltávolításához – magyarázta dr. Szücs Ákos. A kurzuson a 3 preparált kadáveren párokban gyakorolt a 6, hasnyálmirigysebészet iránt érdeklődő résztvevő, konzultációs segítséggel. A képzés a nyitott műtétes verzióhoz hasonlón nagy sikert aratott, a következő évre tervezett kurzussal pedig már nemzetközi terepre készülnek, hiszen ez a fajta képzés Európa-szerte hiánypótlónak számít, így úttörő szerepet tölthetne be a képzési piacon – tette hozzá dr. Szücs Ákos.

A kurzussorozat egyik alkalmát a májsebészeti beavatkozásoknak szentelték Alkalmazott májanatómia az onkosebészetben és transzplantációban címmel, amelyen hands-on kadáver képzést nyújtottak speciálisan konzervált modell preparátumok segítségével. A májsebészeti beavatkozások gyakorlásánál a szerv speciális anatómiai környezete miatt különösen jelentős az élethű, átlátható szöveti környezet – hangsúlyozta dr. Szijártó Attila, a STéG igazgatója, a kurzus egyik szakmai vezetője, amit ez esetben az unikális preparálási technika biztosított. A képzés ebben az esetben is a máj anatómiáját, műtéti technikáit ismertető elméleti blokkal indult, majd magán a szerven fejleszthették készségeiket a résztvevők, amelyen különböző színű festékkel jelölték az artériákat és a vénákat. Ezt követően 4 kadáveren dolgozhatott a 8 szakorvos, csaknem ugyanannyi oktató támogatása mellett.

Dr. Szijártó Attila elmondta, a kurzuson a daganatsebészeti rutin megszerzésére helyezték a hangsúlyt, de emellett a transzplantáció lépéseivel is megismerkedhettek, illetve rögzíthették az ehhez szükséges fogásokat az érdeklődő sebészek, akik korábban csak szilikonmodelleken gyakorolhattak. Intenzívnek és nagyon hasznosnak ítélte a képzést, amely szavai szerint nem váltható ki más technikával, s amelyet érdemes nemzetközi fórumokon is meghirdetni.

A kurzussorozat utolsó alkalmán a vastagbél sebészetének a betegek életkilátásaiban a várakozások szerint hosszú távon jelentős javulást eredményező új, radikális műtéti technikát, a komplett mesocolon excisiot (CME) sajátíthatták el az érdeklődők – mondta dr. Bánky Balázs kurzusvezető, a STéG docense. A vastagbéldaganatokat az egyetemen ezzel a technikával operálják, a kurzus pedig biztonságos tréningezési lehetőséget kínál mind az egyetemi, mind a külsős sebészeknek – tette hozzá dr. Bánky Balázs. Az elméleti bevezetőn ismertették a műtéti anatómiát, a beavatkozás lépéseit, eszköztárát, valamint a CME szakirodalmi eredményeit, majd a laborban korróziós anatómiai preparátumokon folytatták az alapismeretek átadását Ezt követően a 8 hallgató 8 kadáveren, a STéG oktató orvosainak irányítása mellett laparoszkóppal végezhette el a beavatkozásokat, így mindenkinek lehetősége nyílt a daganatos bélszakasz radikális eltávolítására és akár a bél folytonosságának laparoszkópos technikával történő helyreállítására is. A biztonságos szakmai közeg és a kadáverek jó minőségű szöveti rétegei és struktúrái, valamint a korszerű laparoszkópos eszköztár egyaránt hozzájárultak, hogy a résztvevők pozitívan értékelték a képzést – hangsúlyozta dr. Bánky Balázs.

Szepesi Anita
Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem, Székely Dorka

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.