Áder János köztársasági elnök az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából Széchenyi-díjjal tüntette ki dr. Bitter István Batthyány-Strattmann László-díjas pszichiátert, a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikája egyetemi tanárát, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát. Az elismerést a pszichofarmakológia területén végzett több évtizedes, nemzetközi szinten is nagyra becsült klinikai, kutatói és oktatói munkája, valamint a skizofrénia, a szorongásos betegségek és egyéb pszichiátriai zavarok kezelésében elért jelentős eredményeiért ítélték oda.
Szintén Széchenyi-díjban részesült dr. Buday László orvos-biokémikus, az Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézet egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Természettudományi Kutatóközpont Enzimológiai Intézetének igazgatója. Tudományos pályája során a sejtek közötti jelátviteli folyamatok vizsgálata területén elért kiemelkedő kutatási eredményei, valamint a biokémia, illetve molekuláris biológia oktatásában végzett magas szintű munkája, továbbá jelentős tudományos közéleti tevékenysége elismeréseként részesült a kitüntetésben.
A hazai graduális, illetve posztgraduális fogorvosképzés területén végzett munkája, valamint szakmai közéleti és érdekképviseleti szerepvállalása elismeréseként Magyar Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetést kapott dr. Gerle János, a Fogorvostudományi Kar Oktatási Centrumának igazgatója, valamint dr. Hermann Péter, a Semmelweis Egyetem oktatási rektorhelyettese, a Fogorvostudományi Kar Fogpótlástani Klinikájának igazgatója. Több évtizedes kutató-, oktató- és gyógyítómunkája, valamint a hazai fogorvostudományi képzés szervezésében és fejlesztésében vállalt szerepe elismeréseként részesült a díjban.
Magyar Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetésben részesült dr. Harsányi László, az I. Sz. Sebészeti Klinika egyetemi tanára, a hazai orvostudomány, főként a sebészet és a gasztroenterológia területén elért kimagasló szakmai és tudományos eredményei elismeréseként. Dr. Klebovich Imre professor emeritus, a Gyógyszerészeti Intézet egyetemi tanára a bioanalitika és farmakokinetika szakterületén elért tudományos eredményei, széles körű tudományszervező tevékenysége, valamint a hazai gyógyszerkutatás nemzetközi elismertségének növelésében vállalt szerepéért részesült az elismerésben.
Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést kapott dr. Balogh Zoltán, az Egészségtudományi Kar Ápolástan Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanára, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke, aki a Semmelweis Egyetem hallgatóinak színvonalas oktatása mellett a tudományos kutatások ösztönzésére, illetve a nemzetközi kapcsolatok fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektető munkája elismeréseként vehette át a címet.
A díjazottak teljes listája ide kattintva olvasható.
Bódi Bernadett
Forrás: Magyar Közlöny, fotó: MTI
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.