Tisztelet a szemészet tudományának címmel nyílt meg Ardey Edina festőművész tárlata a Semmelweis Szalonban. Az alkotó a tél folyamán szemlencse-beültetésen esett át a Szemészeti Klinikán. Mint mondja, azóta új világ tárult fel előtte. Tisztelete jeléül portrét készített a 22 szemészprofesszorról, az első ceruzarajzok az első operáció után készültek, majd az egész gyógyulási folyamat alatt születtek a további munkák. A tárlatot dr. Bánhidy Ferenc, az egyetem általános rektorhelyettese nyitotta meg.

A figurativitást középpontba helyező festőművész gyermekkora óta rosszul látott, szemüveget kellett viselnie, amely az alkotást is nehézkesebbé tette. Orvosai azt mondták, nem lehet segíteni rajta. Férje, Gyémánt László az egyetem felkérésére tavaly portrét festett Fabini János Teofilról, az első szemészprofesszorról. Ekkor ismerkedtek meg dr. Nagy Zoltán Zsolttal. A Szemészeti Klinika igazgatója Ardey Edina mindkét szemén sikeres műtétet hajtott végre, melynek eredményeként ma már szemüveg nélkül is jól lát. A festőnő a szemészet tudománya előtti tisztelete jeléül ceruzarajzokon örökített meg huszonkét szemészprofesszort, a sorozat Fabini János Teofillal indul és dr. Nagy Zoltán Zsolttal zárul. Emellett két önarckép is helyet kapott a tárlaton: a Festek, tehát vagyok című képen még szemüvegben, a Szembenéző című alkotáson azonban már a nélkül látható a művész. A tárlat 2016. szeptember közepéig látogatható.

Kele Tímea
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem