Magyarország első és egyetlen Parodontológiai Klinikája dr. Gera István vezetésével jöhetett létre a Semmelweis Egyetemen 17 évvel ezelőtt. A klinika leköszönő igazgatójának elmondása szerint az intézmény szakemberei olyan műtéti technikákat honosítottak meg és tettek rutinná, melyekkel a mások által menthetetlennek ítélt fogakat is meg tudják őrizni. Emellett eredményként értékeli, ha valamelyik tanítványa bizonyos területen nála is jobban teljesít, mint mondja, ez az oktatás hatékonyságának bizonyítéka.
Dr. Gera István az Egyesült Államokból hazahozva Magyarországon elsőként alkalmazta azokat a csontkorrekciós és esztétikai műtéteket, valamint utógondozással kapcsolatos lépéseket, amelyek jelentősen hozzájárultak a hazai parodontológia létrejöttéhez harminc évvel ezelőtt. Ezekben a beavatkozásokban az újabb fejlesztéseknek köszönhetően a fiatalabb generáció még eredményesebb. „Ennek így kell lennie, ha az ember azt oktatja, amiben a legjobb és ezt a tanítványok tovább is viszik. Kicsit olyan ez, mint egy edzőnél, aki régen sportoló volt, most pedig büszke a tanítványai eredményeire, amik túlszárnyalják a sajátjait” – vélekedik dr. Gera István.
A Semmelweis Egyetemen alig hetven négyzetméteren indult a parodontológiai ellátás az Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinika szájbeteg osztályán, azóta pedig több száz négyzetméteren, 36 fogorvosi székkel önálló klinikán látjuk el a fogágybetegséggel küzdőket – idézi fel dr. Gera István a Parodontológiai Klinika indulását. Hozzáteszi: mára a klinika rendelkezik az egyik legnagyobb rezidensprogrammal Európában ezen a szakterületen. A fogorvostanhallgatók számára emellett parodontológiát és orális medicinát oktatnak a klinika munkatársai magyar, német és angol nyelven.
Az intézmény a betegellátás és az oktatás mellett a kutatásban is előkelő helyet foglal el, mint azt a leköszönő igazgató elmondja: a külföldi közlemények számát tekintve hosszú évek óta kiemelkedő eredményeket érnek el a karon belül, ami részben a klinikán végzett munkának, részben pedig a nemzetközi együttműködéseknek köszönhető. „Saját példámból tudom, hogy az eredményekhez a külföldi tapasztalatszerzés is hozzájárulhat, ezért támogatom a hallgatók tanulmányútjait, főként ha hazahozva itthon kamatoztatják a kint szerzett tudást” – emeli ki.
A parodontológus abban különbözik a szájsebésztől, hogy míg utóbbi feladata lezárul a műtét utáni varratszedéssel, a krónikus fogágybetegség akár élethosszig tartó kezelést is igényelhet. Annak a 28 ezer betegnek, akiket tavaly láttak el a klinika oktatói, rezidensei és a hallgatók, nagy része visszatérő páciens – mutat rá dr. Gera István, aki a saját fogak megtartását elsődleges feladatának tekinti. Véleménye szerint ugyanis figyelembe kell venni, hogy egy implantációs fogpótlás teljes fogsor esetén akár 3 millió forintba is kerülhet, ezt pedig kevesen tudják finanszírozni. „Van olyan betegem, akinek azt mondták húsz évvel ezelőtt, hogy menthetetlenek a fogai. Azóta évről évre felkeres bennünket, hogy elvégezzük nála a megfelelő kezelést, ennek köszönhetően még egyetlen fogától sem kellett megválnia” – számol be a parodontológus, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy elengedhetetlen a meglazult fogakat időben kezelni, rögzíteni.
A leköszönő vezető 17 igazgatói éve után a betegellátásban és az oktatásban továbbra is részt vesz, emellett pedig folytatja kutatásait a szervtranszplantáltak sebészi ellátásáról. Erre – mint mondja – azért van szükség, mert a kilökődésgátló gyógyszerek markáns ínymegvastagodást okoznak, ami nagyon megnehezíti a fogak rendeltetésszerű használatát.
„Utódommal, dr. Windisch Péterrel nagyon hasonló a szemléletünk, hiszen egykor tanítványom volt és húsz éve dolgozunk együtt” – fogalmaz, hozzátéve, hogy ennek okán az igazgatóváltás csak személycserét jelent, az irányok nem változnak.
Mozer Mária
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.