Összesen 84 egyetemi tanári kinevezést és egy rektori megbízást adott át ünnepélyes keretek között Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és dr. Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár. A Szépművészeti Múzeumban tartott rendezvényen a Semmelweis Egyetemről négyen vehették át egyetemi tanári kinevezésüket: dr. Dinya Elek (Egészségügyi Informatikai Fejlesztő és Továbbképző Intézet, EKK), dr. Lévay György (Morfológiai és Fiziológiai Tanszék, ETK), dr. Szalai Csaba (Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet, ÁOK), dr. Tóth Miklós (II. Sz. Belgyógyászati Klinika, ÁOK).
A rendezvényen Balog Zoltán miniszter hangsúlyozta: valódi tudóstársadalomra van szükség, ezért rendkívül fontos az oktatás és a felsőoktatás minőségének további javítása, amelyben nagy felelősség hárul az egyetemi tanárokra. Az egyetemi tanárok alkotják Magyarország szellemi elitjét, az elitre pedig több figyelem hárul, ami felelősséggel is jár – emelte ki. A miniszter beszédében úgy fogalmazott, az egyetemi tanárok felelőssége sokféle; felelősek egyrészt a tudás és a szellemiség átadásáért, másrészt a magyar felsőoktatás alakulásának közös felelőssége rájuk is terhet ró.
A miniszter szerint partneri viszonyt kell kialakítani a hallgatók és az oktatók között, mivel a leglényegesebb kérdések az egyetem falai között dőlnek el. „A tudást átadni az egyik legnemesebb dolog, egyfajta beavatás a tudomány világába, ami túlmutat a diploma megszerzésén” – fogalmazott a miniszter.
Balog Zoltán azt mondta, a magyar felsőoktatásban egyszerre van jelen a hagyomány és az innováció. Megfogalmazása szerint a hagyományra méltán lehetünk büszkék, az innováció pedig nem moderknedést kell, hogy jelentsen, miközben megújulás nélkül nem lehet továbblépni.
Dr. Klinghammer István, felsőoktatásért felelős államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott, az egykori professzorok tudták, hogy a nemzet jövője az iskolákban dől el. Ezért ragaszkodni kell ahhoz, hogy a hallgatóknak ne csak ismereteket nyújtsanak, hanem neveljék is őket emberségre, felelősségtudatra, egymás elfogadására, megbecsülésére és hazaszeretetre.
Hangsúlyozta, mindezekre nem üres beszéddel, hanem erős, megtartó tapasztalatokkal kell rávezetni a fiatalokat, akik majd észreveszik, hogy a szülőföldhöz, nemzethez, anyanyelvhez való hűség nem csak adósság, hanem „felhajtó erő” is.
Az ünnepi rendezvényen fellépett a Semmelweis Egyetem zenekedvelő hallgatóiból alakult Medikus Zenekar, Dubóczky Gergely karmester vezetésével.
Dobozi Pálma
Forrás: MTI, kormany.hu
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.