A Semmelweis Egyetem négy hallgatója és felkészítő tanáraik Pro Scientia Aranyérmeket vehettek át a XXXIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) lezárásaként. A rendezvényen Mestertanár Aranyérmet kapott dr. Földvári-Nagy Lászlóné dr. Lenti Katalin és dr. Szabó Attila. Dr. Merkely Béla az OTDT Arany Kitűzőjét vehette át.

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) ünnepi záróülését a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Dísztermében rendezték meg. Orvos- és Egészségtudományi Szekcióban Pro Scientia Aranyérmet vehetett át Onódi Zsófia és témavezetője, dr. Baranyai Tamás PhD-hallgató (Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet), Pósfai Balázs és témavezetője, dr. Nyíri Gábor, az MTA-KOKI tudományos főmunkatársa (a velük készült korábbi interjúnk itt olvasható). Szintén Pro Scientia Aranyéremmel ismerték el Ruppert Mihály és tanára, dr. Radovits Tamás (Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika) munkáját, valamint Trojnár Eszter és témavezetője, dr. Prohászka Zoltán (III. Sz. Belgyógyászati Klinika) tevékenységét. A Pro Scientia és Pro Arte Aranyérmekre azok a hallgatók pályázhatnak, akik az OTDK-n tagozati első helyezést értek el, a 2017-es évben 313 pályázó közül 47-en nyertek aranyérmet.

Az OTDT 55 Mestertanár Aranyérmet ítélt oda azoknak az oktatóknak, akik munkája jelentősen hozzájárult a tudományos diákköri tevékenység és az abban részt vevő hallgatók sikeréhez. A kitüntetésre az intézmények jelölhetik azokat, akik hosszabb ideje segítik a fiatal kutatók munkáját, illetve kiemelkedő tevékenységet végeznek TDK-szervezőként. Az OTDT Almanachjában olvasható méltatás szerint dr. Földvári-Nagy Lászlóné dr. Lenti Katalin főiskolai tanár nevéhez fűződik az Egészségtudományi Kar tehetséggondozó programjának és mentorhálózatának kiépítése, 2010 óta a kari Tehetségtanács elnöke.

Szintén Mestertanár Aranyérmet vehetett át dr. Szabó Attila, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója, aki 1998 óta vesz részt a TDK hallgatók mentorálásában és képzésében, több TDK-sa szerzett PhD-fokozatot, valamint MTA Lendület pályázatot elnyert, és külföldi ösztöndíjjal dolgozó mentoráltja is van – olvasható az OTDT évkönyvében. Az elismeréseket Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, dr. Szendrő Péter, az OTDT elnöke és dr. Pénzes Béla, az OTDT alelnöke adták át.

Az ünnepélyes záróülésen kiosztották az OTDT Ügyvezető Elnökségének a TDK-t támogató, kiemelkedő munkásságot elismerő kitüntetését, a mozgalom szimbólumát megjelenítő OTDT Arany Kitűzőket is, amelyet idén többek között dr. Merkely Béla klinikai rektorhelyettes, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, a Semmelweis Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke számára ítéltek oda. Az elismerés átadásakor dr. Szendrő Péter kiemelte dr. Merkely Béla elkötelezett tudományos diákköri tevékenységét. Arany Kitűzőt vehetett át továbbá dr. Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora, dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora, dr. Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karának dékánja, valamint Schanda Tamás János európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár.

Az ünnepségen átadták a Honoris Causa Pro Scientia Aranyérmeket is, a Máriás Antal Emlékérmeket és az OTDT Újságírói Díjat. A záróülésen köszöntőt mondott Balog Zoltán miniszter, dr. Lovász László, az MTA elnöke, valamint Csányi Attila, a Bonafarm Zrt. vezérigazgatója. Cziráki Szabina, az OTDT titkára a XXXIII. OTDK eredményeit ismertette, kitérve a többi között arra, hogy a 16 tudományterületi szekció 506 tagozatában 2017-ben 4111 pályamunkát és alkotást mutattak be, amelyek közül 1338 ért el minősített I-III. helyezést.

Keresztes Eszter
Fotó: Kovács Attila