Dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora ünnepélyes keretek között adta át a Mária utcai felújított épület kulcsát szimbolizáló díszkulcsot dr. Németh Jánosnak, a Szemészeti Klinika igazgatójának.
A rektor felidézte: 1978-ban medikusként járt először a klinikán, ahol az egyetem mellett nagyjából egy évig dolgozott éjszakás ápolóként. Éppen ezért jól ismeri az épületet. Mint mondta, akkor nem gondolta, hogy rektorként egyszer majd ő adja át a felújított klinikai épületet, így ez számára nagyon megható pillanat.
/Képek a Szemészeti Klinika elmúlt százöt évéről és felújításáról/
Dr. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár gratulált a felújításhoz, és azt kívánta, hogy zökkenőmentes legyen a két épület összeköltözése. Szavai szerint az integrációra törekvés jól tükrözi, hogyan változik a szakma, hogyan mozdul el az ellátás technológiája.
Dr. Németh János, a klinika igazgatója a megnyitón a tudományos eredményeikről beszélt. Kiemelte egyebek mellett dr. Nagy Zoltán Zsolt munkáját, aki a szürkehályog-sebészet megújításán dolgozik és femtolézeres műtétei világszerte ismertek. Dr. Holló Gábor és csapata pedig a zöldhályog diagnosztikában és a terápiában végez egyedülálló tevékenységet a térségben. Megemlítette még a Csecsemő-Szem-Mentő programot, illetve a Magyar Bionikus Látásközpont létrehozását. Az igazgató beszámolt a tavaly májusban indult telemedicinális digitális szemfenékszűrés működéséről is.
Dr. Nagy Zoltán Zsolt – aki rektori megbízottként végig felügyelte a felújítást – előadásában felelevenítette a klinika történetét. Emlékeztetett arra, hogy 1908-as átadásakor ez volt korának legmodernebb szemklinikai épülete. 1956-ban több találat is érte a déli szárnyat, a belövések egy része még idén is látható volt a falakon. Felidézte, hogy az egyetem szenátusa 2005-ben döntött a Tömő utcai és a Mária utcai épületek összevonásáról, illetve a felújításról. A kétmilliárd forint összköltségű beruházás anyagi nehézségek miatt 2010-ben két évre leállt, de végül befejeződtek a munkák, és idén januárban az épület megkapta a használatbavételi engedélyt, majd elkezdődött az összeköltözés is.
A professzor megemlített néhány érdekességet is a felújítással kapcsolatban. Dékáni segítséggel sikerült például felújítani a tanterem eredeti tölgyfa asztalait és padjait, illetve könyvtárat. A homlokzat tisztítása után pedig láthatóvá váltak olyan minták az épületen, melyeket korábban nem lehetett észre venni. Dr. Nagy Zoltán Zsolt jelezte, hogy két könyv is készült az átadó kapcsán, melyekben további érdekességek és a felújítás részletes története olvasható.
Európa talán legszebb Szemészeti Klinikájának nevezte a XX. század elejének kiváló építészei, Korb Flóris és Giergl Kálmán által tervezett épületet az ünnepség zárásaként dr. Németh János, aki úgy látja, a klinika a modern értékmegőrzés jegyében újult meg és méltó a Semmelweis Egyetem hírnevéhez. A most befejeződött rekonstrukció terveit az Attik’Art Kft., majd az Iparterv Zrt. csapata készítette Schrammel Zoltán építész vezetésével.
A jövőben a teljesen felújított Mária utcai Szemklinikán látják el a betegeket a Semmelweis Egyetemen: egy épületben található minden ellátás, például az ambulancia és a hat világszínvonalon felszerelt műtő. Ez azért rendkívül fontos, hogy a szemészeti sérültek azonnal a legmagasabb szintű sürgősségi ellátást kaphassák. A klinika biztosítja – egyedülálló módon – a hét minden napján a sérült gyerekek szemsebészeti ellátását is.
A két klinika műszerparkját is összevonták,az ellátáshoz szükséges speciális mikrosebészeti eszköztár és szaktudás immár egy helyen érhető el. Az összevonással mind az ellátás színvonala és nagyságrendje, mind tudományos munka szempontból is a szakterület legkiemeltebb intézményét hozták létre. A Szemészeti Klinika ambulanciáján évente 210-225 ezer beteget vizsgálnak, az elvégzett szemészeti műtétek száma 7-8 ezer.
T-Sz.Sz.
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.