Közel harminc orvos és kutató – köztük 16 külföldi – tart előadást a november 4-én kezdődő XX. Semmelweis Szimpóziumon, amelyre eddig 130 részt vevő regisztrált. A kétnapos rendezvényen felszólaló szakemberek a transzplantációs világ nemzetközi élvonalát képviselik. Mellettük ott lesznek üléselnökként, illetve előadóként a szakma hazai jeles képviselői is.
Az előadók közt van Francis L. Delmonico MD, a Harvardi Egyetem Sebészeti Részlegének professzora, a New England Organ Bank (NEOB) orvosigazgatója, aki 2012-től a Transzplantációs Világszövetség elnöke.
Rutger J. Ploeg MD PhD FRCS, aki 2011-ig az Európai Transzplantációs Társaság (ESOT) elnöke volt, illetve Bruno Meiser MD, az Eurotransplant igazgatója.
Uwe Heemann, a Német Transzplantációs Társaság korábbi elnöke, az Eurotransplant vezetőségi tagja, a vesetranszplantációs tanácsadó testület elnöke. A Semmelweis Egyetem honoris causa doktori cím birtokosa.
Ugyancsak előad a szimpóziumon Richard Nisan Fine MD, a New York Állami Egyetem Stony Brook Gyermekklinika professzora, aki 2011-ig a Nemzetközi Gyermek Transzplantációs Társaság elnöke volt, valamint Walter Klepetko MD, a Bécsi Orvosegyetem Tüdősebészeti Részlegének vezető professzora, a bécsi tüdőtranszplantációs program vezetője, a magyar betegek tüdőtranszplantációját végző részleg vezetője és koordinátora.
Dr. Szabó Attila, a konferencia titkára hangsúlyozta: a szimpózium átfogja a teljes szervtranszplantációs témakört az immunológiától kezdődően a donáción és a szövettani vizsgálatokon át az egyes szervek transzplantációjáig, illetve az itt fellépő esetleges problémákig. A huszadik szimpóziumon a XXI. századról beszélünk – fogalmazott.
Úgy vélekedett, hogy a szimpózium fontos lépés lehet afelé, hogy a Magyarországon jelenleg transzplantált szervekhez idővel csatlakozzon a többi szervátültetés is. Mint mondta, az egyetem nem titkolt lépéseket tesz azért, hogy a tüdőtranszplantáció Magyarországra, a Semmelweis Egyetemre kerüljön.
Dr. Szabó Attila kitért arra: gyermek transzplantációt Magyarországon és Németországban is végeznek, de a Semmelweis Egyetemen zajlik – szervtől függően- a transzplantáció és az utógondozás 80-100 százaléka. Példaként említette, hogy az összes máj- és tüdőátültetésen átesett gyerek utógondozása az egyetemen történik.
A magyar transzplantációs helyzetről korábbi cikkünkben és a Semmelweis Újság aktuális számában olvashatnak bővebben. A Semmelweis Szimpózium honlapja itt érhető el.
T-Sz.Sz.