Az Iparművészeti Múzeum meghívására egyetemünk több mint 40 professzora látogatta meg a Főúri öltözetek az Esterházy-kincstárból c. tárlatot. A lelkes közönségnek Pásztor Emese, a kiállítás kurátora mutatta be a fényűző szépségű, szinte elképzelhetetlen aprólékossággal kidolgozott műtárgyakat.
Pásztor Emese kurátor, Takács Imre az Iparművészeti Múzeum főigazgatója és Tulassay Tivdar rektor köszönti a vendégeket
A kiállított darabok egy olyan kor és életmód körülményeit tárják fel előttünk, melyeket ma még elképzelni is nehéz lenne megfelelő képi dokumentáció nélkül. Általuk a magyar történelem egy olyan korszaka válik érthetőbbé, amelyben a történelem drámai eseményei ellenére a társadalomban erős maradt a civilizált megjelenés és az esztétikus környezet, a kultúra iránti igény.
A leggazdagabb magyar főúri kincsgyűjtemény, az Esterházy-kincstár több mint 300 magyar, nyugat-európai és keleti remekművet foglal magába. A kincstár részét képezik a pompás textíliák, férfi és női főúri viseletek, lakástextíliák, kárpitok, terítők, paplanok, ágytakarók, valamint európai és török dísz-lófelszerelések, dísznyergek, ló- és nyeregtakarók, tegezek. Ezen belül ritkaság a 16–17. századi magyar viseletet reprezentáló, 21 darabos öltözék-együttes, amelyhez fogható kosztümsorozat Közép-Európában ezen kívül nem maradt fenn. Páratlan anyagi értékén túl, mint teljes főúri gyűjtemény is egyedülálló a magyar művelődéstörténetben.
Szívből ajánljuk mindenkinek megtekintésre!
A tárlat 2011. szeptember 4-ig látogatható.