A magas szintű és speciális betegellátás mellett az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ kiemelt feladata a kutatás, amelynek eredményei több mint 500 tudományos közleményben kerültek publikálásra, közülük számos nemzetközi kutatási együttműködés keretében jött létre.

Elsősorban a ritka betegségek közé tartozó, bradikin által kiváltott angioödémák a szakterületünk. Ezeket a kórképeket a test különböző területein rohamokban fellépő vizenyő/duzzanat jellemzi, amely – ha a gégében jelentkezik – életveszélyes állapotot idézhet elő. A bradikin által kiváltott ödémák, speciális diagnosztikát és kezelést igényelnek.

Ezen típusú angioödémáknak öröklődő formájuk is van, a herediter angioödéma, röviden HAE (Magyarországon elterjedt rövidítése: HANO). A központ megfelelő diagnosztikus háttérrel rendelkezik (komplement- és genetikai laboratórium), és komplex ellátást, speciális kezelést biztosít a betegek számára a nemzetközi és hazai szakmai ajánlásokat figyelembe véve. Ezek kialakításában a központ munkatársai aktívan részt vettek (részletesen lásd a Klinika Kutatólaboratóriumának honlapját).

Mivel még mindig nem ismert, hogy egy ödémás epizód (roham) az érintett betegekben mikor, mely testrészen jelentkezik, kutatásunk elsősorban arra irányul, hogy feltárjuk ezen kórképek kialakulásának pontos mechanizmusát a folyamatban részt vevő sejtek és különböző enzim kaszkádrendszerek vizsgálatával, továbbá elemezzük a klinikai tünetek és laboratóriumi paraméterek összefüggéseit.

A kutatáshoz betegregisztert és biobankot (DNS, vérplazma, szérum) hoztunk létre.

A központ számos multicentrikus klinikai vizsgálatban is részt vesz, ezzel hozzájárulva új, célzott terápiás lehetőségek kifejlesztéséhez, valamint alapítója és szervezője az 1999 óta kétévente megrendezésre kerülő „C1-inhibitor Deficiency and Angioedema Workshop” nemzetközi konferenciasorozatnak (https://2023.haenetworkshop.hu). A primer kutatási eredményeket bemutató konferencia kiváló lehetőséget ad a legújabb eredmények megbeszélésére és további nemzetközi szakmai együttműködések kialakítására.