Az AmReSu konzorcium nemzetközileg elismert kutatóközpontjai UAntwerp és IdISBa. Vitathatatlanul tudományos kiválóságok az immunitás és a fertőzések kutatásában, nemzetközi együttműködési hálózataik, technikai kapacitásuk és innováció ösztönzéseik teszik őket a legjobb Twinning partnerekké az SU és a BFM számára.
UAntwerp, széles körű orvosi mikrobiológiai kutatásokat végez, és nemzetközileg is elismert multidiszciplináris megközelítést alkalmaz a bakteriális kórokozók vizsgálata során. Egyrészt kiveszik a részük az antibiotikum rezisztencia felügyeleti hálózatok összehangolásában, valamint a globális antibiotikum-felhasználásról és a baktériumok rezisztenciájáról szóló adatgyűjtésből, másrészt a legmodernebb molekuláris technikák alkalmazásával a rezisztens kórokozók evolúciójának és transzmissziós dinamikájának tanulmányozását is végzik, mind a betegek, mind a kórházak, mind a közösségek szintjén. Létrehoztak egy egész Európára kiterjedő laboratóriumi hálózatot (LAB-Net) is, ahol fenntartják az antibakteriális gyógyszerek fejlesztésének támogatására alapult európai COMBACTE laboratóriumi felügyeleti hálózatot. A diagnosztika fejlesztése a fertőző betegségek gyorsabb detektálására az egyik legfontosabb kutatási céljuk. A közelmúltban létrehoztak egy új kutatási vonalat is, mely a klinikai mintákból származó biofilmek tanulmányozására összpontosít: mind laboratóriumi modellrendszerek segítségével, mind meta (genomikus / transzkriptikus) megközelítések alkalmazásával. Ez nagyon sikeresnek bizonyult mind a kutatási eredmények, mind az ipari munkatársak, együttműködési partnerek vonzása szempontjából. UAntwerp óriási tapasztalatokat halmozott fel a nagy tudományos konzorciumok összehangolásával és irányításával kapcsolatban is. Antwerpen lenyűgöző tapasztalatokkal rendelkezik nemzetközi projektekben való részvételről, jó néhány ERC támogatással, huszonnyolc együttműködési projekttel és egy Marie Curie-akcióval, amelyeket az FP7/ H2020 projekt keretében támogattak, és több mint 800 publikációval rendelkezik peer-reviwed folyóiratokban. A közelmúltban Prof. Surbhi Malhotra-Kumar nemrég a METHUSALEM-VAX-IDEA belga kormány által finanszírozott (2019-2025) díjat kapta, tudományos kiválóságának elismerésére.
Az IdISBa Mikrobiológiai Tanszék kiváló tudományos tevékenységét tükrözi, hogy több mint 200 szakértői véleményezésű publikáció fűződik a nevéhez, amelyek többsége top folyóiratokban található. Emellett az elmúlt 5 évben az IdISBa Mikrobiológiai Tanszék több versenyképes nemzeti és nemzetközi támogatást nyert el: 6 nemzeti pályázati projektet és 6 nemzetközi együttműködési projektet is bonyolított (USA, Ausztrália, Európa). Ezen felül számos nemzeti pályázati pénzt, valamint gyógyszeripar finanszírozást is maga mögött tudhat (MSD; Gilead).
UAntwerp és IdISBa alapvető fontosságúak a világszerte ismert kutatóikkal az SU megfelelő tudományos és innovációs fejlesztésének biztosításában a Twinning program során felvázolt tudományos stratégiát követve. E szerint három tudományos vonalra összpontosítva, és több munkacsoportra osztva fognak dolgozni a partner intézmények, egymás kutatócsoportjainak szakértelmére és közös tudományos érdekeikre alapozva. Ez a stratégia a meglévő munkatársakra, valamint az SU és a BFM kutatási profiljának növelésére alapoz. Ezenkívül a Twinning programban résztvevő intézmények közötti tudományos kapcsolatok megerősödnek a Twinning során kialakult szoros együttműködés révén, ezáltal hozzájárulva a további sikeres közös munkához. A partnerek közötti eszmefuttatást követően már körvanalazódnak is kutatási irányok és tervek a partner szervezetek kutatócsoportjai között.
Semmelweis Egyetem (SU) – koordinátor
A Semmelweis Egyetem (SU) állami, non-profit oktatási és kutatási szervezet. Magyarországon és a közép-európai régióban az egyike a vezető intézményeknek, emellett nemzetközi akadémiai rangja is figyelemre méltó. A rangos 102. pozíciót elérő Semmelweis Egyetem az egyetlen magyar intézmény a világ 200 legnépszerűbb egyetemének listáján. A Times Higher Education által közzétett lista az „international outlook” mutató eredményein alapul, amely figyelembe veszi a nemzetközi és a hazai hallgatók, ill. személyzet arányát és a nemzetközi együttműködéseket.
Kutatási eredményei és publikációs tevékenységei szempontjából a Semmelweis Egyetem a vezető egyetem Magyarországon az orvostudomány területén, kumulatív impakt faktora meghaladja a 2000-et évente. Mivel a Semmelweis Egyetemnek számos kutatási együttműködési partnere van az országban, úgymint például a Magyar Tudományos Akadémia így az Erasmus + megnyitja az ajtót az egész magyar kutatói közösség előtt.
Az 1769-es gyökerekkel és a több mint 240 éves történelmével az egyetem Magyarország egyik leghíresebbje, mely 6 karral, 1400 professzorral és kutatóval rendelkezik. A K + F index alapján az ország egyik legjobbja, ahol 22 K + F csoport foglalkozik kutatással és fejlesztéssel, több mint 100 aktív kutatócsoport publikál nemzetközileg elismert és magas rangú folyóiratokban. Az egyetem 25 klinikáján magas szintű orvoslás és oktatás is folyik. Megalakulása óta az egyetem több mint 100 000 diplomát adott ki, és jelenleg 12 000 hallgatót oktat. A tudományos életet 1500 publikáció / év, 1 400 impakt faktor / év és 35 – 40 Ph.D. disszertáció / év jellemzi. Az egyetem büszke három Nobel-díjasára, és minden itt tanult orvosára is.
A Semmelweis Egyetem Orvostudományi Karát 1769-ben alapították, ezzel ez legrégebbi és legnagyobb kara az egyetemnek. A kar olyan színvonalú oktatást nyújt, amely teljes mértékben egyenrangú a többi magas színvonalú európai orvosi egyetemével. Orvostudományi programja (amely M.D. fokozatot eredményez) három nyelven érhető el: magyarul, angolul és németül. Oktatási tevékenysége mellett a Kar elkötelezett híve, hogy a legmagasabb szintű egészségügyi ellátás biztosítása mellett fejlett tudományos kutatásokat is folytasson mind osztálytermeiben, mind klinikai osztályain.
A jelen projektben az SU-t képviselő intézet az Orvosi Mikrobiológiai Intézet. Legfőbb érdeklődési körünk az Enterobacteriaceae epidemiológiai és molekuláris biológiai vizsgálata.
Antwerpeni Egyetem (UA) – Partner
Az LMM, UAntwerp Orvosi Mikrobiológiai Laboratóriumnál széles körű orvosi mikrobiológiai kutatásokkal foglalkoznak, és nemzetközileg is elismertek a bakteriális kórokozók vizsgálatában alkalmazott multidiszciplináris transzlációs megközelítésük miatt. Részt vesznek az antibiotikum felügyeleti hálózatok koordinálásában, a globális antibiotikum-használat és bakteriális rezisztencia adatok gyűjtésében, valamint a legmodernebb molekuláris technikák használatával a rezisztens kórokozók evolúciójának és átviteli dinamikájának tanulmányozásában is oroszlánrészt vállalnak.
Létrehoztak és koordinálnak egy egész Európára kiterjedő laboratóriumi hálózatot (LAB-Net), melynek fő feladata az antibakteriális gyógyszerek fejlesztése.
Emellett az egyik legfontosabb kutatási programjuk a diagnosztika fejlesztése a fertőző betegségek gyorsabb felderítése érdekében. A közelmúltban elkezdett kutatási vonaluk a klinikailag releváns biofilmek tanulmányozására fókuszál laboratóriumi modellrendszerek, valamint metagenomikus / transzkriptikus megközelítések felhasználásával. Ez a projekt egyaránt sikeresnek bizonyult a kutatási eredmények, és az ipari befektetők vonzása szempontjából.
Az LMM óriási tapasztalatokat halmozott fel a nagy tudományos konzorciumok, nemzetközi projektek összehangolásával és irányításával kapcsolatban is: számos EKT-támogatást, több mint huszonnyolc együttműködési projektet és egy Marie Curie-akciót nyertek el, amelyeket az FP7 / H2020 keretében végeztek, és több mint 800 publikációjuk jelent meg neves szakmai folyóiratokban. Az LMM elismert kutatási központ a VAX-IDEA programban VAX-IDEA | Vaccine and Infectious Diseases Excellence in Antwerp | University of Antwerp (uantwerpen.be).
Az Orvosi Mikrobiológiai Laboratórium (LMM) világhírű, Dr. Herman Goossens és Dr. Surbhi Malhotra-Kumar professzorok vezetése alatt áll. Az LMM-t 1995-ben hozták létre, és széleskörű szakértelemmel rendelkezik a molekuláris diagnosztika, az antibiotikumok használata és rezisztenciája, valamint a kórházi és az alapellátási kutatások területén. Részt vesz és központi mikrobiológiai laboratóriumként működik számos nemzetközi projektben, magas szintű tudományos szolgáltatásokat nyújtva. Az LMM számos európai projekt koordinátora, mint például az European Surveillance for Antimicrobial Consumption (ESAC), Genomics to Combat Resistance against Antibiotics in Community-acquired LRTI in Europe (GRACE), Translational Research on Antimicrobial resistance and Community-acquired infections in Europe (TRACE), Platform for European Preparedness Against (Re-) emerging Epidemics (PREPARE), és a New Diagnostics for Infectious Diseases (ND4ID). Az LMM a LAB-Netnek, a COMBACTE-Net (Combatting Bacterial Resistance in Europe) keretein belül működő laboratóriumi hálózatnak a központi koordinációs laboratóriuma, amely több mint 40 európai ország több száz diagnosztikai és számos speciális kutató laboratóriumából áll. Az antibiotikumok használatának az emberi kórokozókra és az emberek és állatok kommenzális flórájára gyakorolt hatásának vizsgálata az LMM egyik fő kutatási területe. Jelenleg a legmodernebb genetikai, genomikai és mikrobiológiai megközelítéseket alkalmazzák az antibiotikumok hatásainak tanulmányozására, és támogatást kaptak a hosszú leolvasású szekvenálási technikák fejlesztésére is. Nemcsak a saját kutatásaikhoz szükséges következő generációs szekvenálásokat végzik, de számos ipari szerződéssel is rendelkeznek NGS vizsgálatok elvégzésére és adatok elemzésére.
További főbb kutatási irányuk a biofilmekre összpontosít, mivel egyre több perzisztáló fertőzés kapcsolódik a biofilm képződéséhez. Vizsgálják a mikrobiális kölcsönhatást a biofilmeken belül, in vitro és in vivo, orvosi eszközökkel kapcsolatos fertőzésekben, például lélegeztetőgéphez társult tüdőgyulladásban és katéterfertőzésekben, továbbá NGS technikákat is használnak a vizsgált biofilmekben részt vevő mikrobiális társulások jobb megértése érdekében.
Továbbá tanulmányozzák a patogén baktériumok antibiotikum-rezisztenciájának mechanizmusait is. A fő hangsúly a „régi” antibiotikumok vizsgálatára irányul, amelyeket újból bevezettek a klinikai gyakorlatba, és amelyek rezisztencia-mechanizmusai ezáltal még nem ismertek, mint például a kolisztin, a nitrofurantoin és a foszfomicin. Mind a klinikai, mind az in vitro passzált törzsek teljes genomszekvenáláson, rezisztenciastabilitási vizsgálatokon és fitness cost-felméréseken mennek keresztül, hogy jobban megérthessük a rezisztencia-mechanizmusok megjelenését, valamint dinamikájukat a közösségekben.
Az LMM másik fő célja a diagnosztikai tesztek fejlesztése, értékelése, validálása és optimalizálása. Az LMM feladata a diagnosztikai mikrobiológiai laboratóriumok magas színvonalú, földrajzilag reprezentatív európai hálózatának kialakítása és fenntartása az antibakteriális gyógyszerek fejlesztésével kapcsolatos klinikai vizsgálatok támogatása érdekében. Az LMM kórházak globális hálózatát is koordinálja az antimikrobiális gyógyszerek alkalmazásának tanulmányozása miatt. Ezek az adatok a későbbi antibiotikum használati javítását szolgálják, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Végül az LMM koordinálja a klinikai kutatási kezdeményezéseket is, hogy a jövőben gyorsan reagálhassunk a fenyegető COVID-járványokra (RECOVER és ORCHESTRA). Az Európában kialakulható egyéb járványokra pedig újszerű kísérleti terveket dolgoz ki, mint például az Adaptive Platform Trials.
Son Espases Egyetemi Kórház-IdISBa – Partner
http://www.idisba.es/cat/; http://www.hospitalsonespases.es/?lang=es
A Baleár-szigetek Egészségügyi Kutatóintézetét (IdISBa) a Baleár-szigetek kormányának Egészségügyi Minisztériuma, a Baleár-szigetek Egészségügyi Szolgálata (IB-Salut) és a Baleár-szigeteki Egyetem (UIB) alkotja. Az IdISBa-t a III. Carlos Nemzeti Egészségügyi Intézet akkreditálta, amely a spanyol Tudományos, Innovációs és Egyetemi Minisztériumhoz tartozik.
Az IdISBa központi épülete a Son Espases Egyetemi Kórházhoz (HUSE) kapcsolódóan található, amely így több mint 4.000 m2-es kutatási és oktatási létesítményt tartalmaz. A HUSE egy állami kórház Palma de Mallorcán, mely az IB-Salut struktúrájához tartozik, és Mallorca elsődleges egészségügyi szolgáltatója és a Baleár-szigetek referencia kórháza is egyben. 1 047 288 lakost szolgál ki. 4833 dolgozója évente átlagosan 504 800 járóbeteg-konzultációt, 127 300 sürgősségi és 19 000 sebészeti beavatkozást végez el. A Baleár-szigetek Orvostudományi Kara is a HUSE-ban található.
Klinika Za Infektivne Bolesti „Dr. Fran Mihaljevic ”(BFM) – Partner
Az Egyetemi Fertőző Betegségek Kórháza (BFM) a vezető intézmény a fertőző betegségek diagnosztizálásában és kezelésében Horvátországban és a környező régióban. Ez egy harmadlagos referáló egészségügyi szolgáltató, mely évente több mint 7000 fekvő és 65 000 járóbeteget kezel, akik kb. 1 millió lakosú területről érkeznek (Zágráb városának és Zágráb megyének lakossága), de Horvátország más régióiból és a szomszédos országokból is irányítanak ide betegeket.
A BFM kapcsolatban áll a Zágrábi Egyetem Orvostudományi Karával és a Fogorvosi Orvostudományi Karral. Oktató kórház az orvostudományi, a fogorvoslási és az ápolástani hallgatók és a posztgraduális képzésben résztvevők számára, valamint más orvosi területeken – klinikai mikrobiológia, epidemiológia, belgyógyászat, neurológia, gyermekgyógyászat – szakosodni kívánó orvosok számára.
A horvátországi fertőző betegségek vezető intézményeként 1893-ban alapított BFM az alábbi szakterületek nemzeti referenciaközpontjaként is szolgál: fertőző betegségek diagnosztizálása és kezelése, vírusos hepatitis, HIV-fertőzés, húgyúti fertőzések, antibiotikum-rezisztencia felügyelet, trópusi és utazási orvoslás és az extracorporeal membrán oxigenizálás (ECMO) szakértője akut légzési distressz szindrómában (ARDS) szenvedő betegeknél.
A BFM a horvát Orvosi Szövetség, a Horvát Fertőző Betegségek Társasága, a Horvát Klinikai Mikrobiológiai Társaság, a Horvát Urogenitális és Nemi Fertőzések Társasága, a Horvát Kemoterápiás Társaság, a Horvát Biobiztonsági és Biológiai Biztonsági Társaság, valamint a Horvát Utazási, Trópusi és Migrációs Orvoslás szakmai társaságaihoz is tartozik.
Számos kutatási projektet és klinikai vizsgálatot hajtanak végre a kórház orvosai nemzetközi partnerekkel együttműködve. Különleges kutatási érdeklődési területei az immunhiány következtében kialakuló fertőzések, az antibiotikumok és kemoterápiás gyógyszerek racionális alkalmazása, az új diagnosztikai módszerek kidolgozása a gyors kóroki diagnosztizáláshoz, a kórházi fertőzések elleni védekezés stb.
A jelenleg zajló nemzetközi projektjeik és együttműködéseik magába foglalják a molekuláris diagnosztika, a citomegalovirális vakcina vektor-koncepciók, a vírusimmunológia és a vakcinák fejlesztése területén végzett kutatásokat.