Ez a projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és fejlesztési programjától nyert támogatást.
Támogatási szerződés azonosítója: 952491
Cím:
Antimicrobial Resistance Surveillance (AmReSu)

Az antimikrobiális rezisztencia felügyeletének (antimicrobial resistance surveillance) fejlesztése Horvátországban és Magyarországon

Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) növekszik, és évente nagyjából 700 000 halálesetet okoz világszerte. Horvátországban és Magyarországon is részben az AMR felelős a morbiditás és a halálozási arány gyors léptékű növekedéséért. Az EU által finanszírozott AmReSu projekt célja mindkét országban fejleszteneni az AMR-felügyelet innovációs képességét, azon belül is a teljes genom-szekvenálásra és a következő generációs szekvenálási technikákra összpontosítva. Ezenkívül a Twinning projekt során kifejlesztenénk egy „AMR-felügyeleti jövőképet”.
A projekt a budapesti Semmelweis Egyetem (SU) és a zágrábi Klinika za infektivne bolesti ‘Dr. Fran Mihaljevic ‘ kórház laboratóriumánk (BFM) együttműködése két nemzetközileg vezető kutatóintézettel: az Antwerpeni Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Laboratóriumával (UAntwerp) és a Baleár-szigetek Egészségügyi Kutatóintézetével (IdISBa). Az AmReSu elősegíti az ismeretek átadását, és a gyakorlati tudás cseréjét képzési tevékenységek és a kutatási kiválóságok támogatása révén.

Célkitűzésünk

„Enhanced networking on antimicrobial resistance monitoring with NGS” azaz „Fokozott együttműködés az antibiotikum rezisztencia monitor vizsgálatokban következő generációs szekvenálási technikákkal” projektünk összefogja a Semmelweis Egyetemet (SU) és a Klinika Za Infektivne Bolesti „Dr. Fran Mihaljevic (BFM) laboratóriumát két nemzetközileg vezető kutatóintézettel: az Antwerpeni Egyetem (UAntwerp) Orvosi Mikrobiológiai Laboratóriumával (LMM) és a Baleár-szigetek Egészségügyi Kutatóintézetével (IdISBa). A két vezető kutatóhely iránymutatást nyújt abban, hogy hogyan lehet a teljes genom szekvenálási (WGS) és következő generációs szekvenálási technikákat (NGS) az antimikrobiális rezisztencia monitorozásában hasznosítani.
Célunk az AmReSu-ban, hogy a legmagasabb európai szintre erősítsük a Semmelweis Egyetem (SU) és a Klinika Za Infektivne Bolesti „Dr. Fran Mihaljevic (BFM) tudományos és innovációs kapacitását az antimikrobiális rezisztencia felügyeletében és létrehozzunk egy antimikrobiális rezisztencia felügyeleti jövőképet Magyarországon és Horvátországban.
Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) monitoring erősítése szintén összhangban áll a magyar Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiával (S3) és az Antibiotikum-rezisztencia Elleni Horvát Nemzeti Programmal (Croatian National Programme for Antibiotic Resistance Control).
Az AMR bakteriális fertőzések globális veszélyt jelentenek, továbbá felelősek a megnövekedett morbiditásért és halálozásért Magyarországon és Horvátországban is, különösen a kórházi fertőzések esetében. Számos korábban kezelhető bakteriális fertőzést egyre nehezebb gyógyítani. A rezisztencia emelkedése növeli a fertőzésekkel járó morbiditást és nagyobb gazdasági terhet ró az országokra is.
Becslések szerint a világon 700 000 haláleset tulajdonítható az AMR-nek minden évben, és további ellenőrzési intézkedések hiányában 2050-re ez a szám akár az évi 10 millió halálesetet is elérheti.
Projektünk fő tevékenysége a tudástranszfer, intézményi hálózatépítési és képzési tevékenységek révén, ide értve a workshopokat, konferenciákat, nyári iskolákat. Mindezekkel új szintre tervezzük emelni az AMR és a mikrobiom kutatását hazánkban, melynek erős társadalmi hatása lesz. Ezen projekt révén várhatóan megerősödnek a közös kutatási programjaink más európai partnerekkel is.

Tudományterületek

• természettudományok / biológiai tudományok / mikrobiológia / bakteriológia
• orvosi és egészségtudományok / alapgyógyászat / farmakológia és gyógyszerészet / gyógyszerrezisztencia / antibiotikum rezisztencia

Koordinátor

SEMMELWEIS EGYETEM
Magyarország

Tevékenység típusa
Felső- vagy középfokú oktatási intézmények
EU hozzájárulás: 264 830 euró

Résztvevők

UNIVERSITEIT ANTWERPEN
Belgium
EU-hozzájárulás: 281 500 euró

FUNDACIO INSTITUT D’INVESTIGACIO SANITARIA ILLES BALEARS
Spanyolország
EU hozzájárulás: 150 362,50 euró

KLINIKA ZA INFEKTIVNE BOLESTI DR. FRAN MIHALJEVIC
Horvátország
EU-hozzájárulás: 203 302,50 euró